Kategori:Liv
Spring til navigation
Spring til søgning
Bjærgning: Redningsstation • Raketst. • Redningsaktion • Redningsbåd • Redningskrans • Kastelod • Raketapp. • Redningsstol • Tov • Medalje • Auktion • Ophugning
(forrige side) (næste side)
- ⚐ flertal af overlevende, sorteret efter antal i stigende orden
- ❤ alle overlevede, men ukendt antal, sorteret alfabetisk
- 0-9 alle overlevede, sorteret efter antal i stigende orden
Sider i kategorien "Liv"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 6.604:
(forrige side) (næste side)⚐
- Mexico 6. marts 1941 Themsens Munding
- NK.105 Goðanes 1957 Eysturoy
- Phønix 1881 Snæfellsnes
- Sværdfisken 14. dec. 1918 Langelandsbælt
- Christiansborg 21. marts 1940 Shetlandsøerne
- Høgen 1957 Langelandsbælt
- Kong Trygve 1907 Langanes i Nordøstisland
- Margit 1965 Marshalløerne
- Svanen 23. april 1917 Østlige Nordatlant
- Undine 7. nov. 1915 Kadetrenden
- Annam 10. juni 1917 Joniske Hav
- Bintang 22. feb. 1942 Levantiske Hav ved Egypten
- Eschersheim 13. marts 1940 Rubjerg Knude
- Jakob Mærsk 1975 Porto
- Jomfru Giertrud Cathrine 1804 Nunarsuit i Sydgrønland
- Th. Adler Svanholm 1958 Vestlige Nordsø
- Xenia 1903 Aberdeen
- Havda 9. dec. 1944 Askvoll
- Senator von Berenberg 28. juli 1915 Horns Rev
- Valhall 1873 Ørum
- Atos 3. aug. 1940 Nordkanalen
- Belgia 25. sep. 1942 Nordatlanten syd for Island
- Ceres 13. juli 1917 Østlige Nordatlant
- Dorchester 3. feb. 1943 Labradorhavet ved Sydgrønland
- Vardefjell 13. dec. 1942 syd for Færøerne
- Brita Dan 1964 Rauma
- Constantin 1879 Skagerrak
- Duffield 9. april 1941 Madeira
- Karla 1. jan. 1947 Finske Bugt
- Persephone 25. maj 1942 New Jersey
- Rhône og Sleipner 16. feb. 1940 Moray Firth
- Sonavati 1973 Bengalske Bugt
- Albuera 24. juni 1940 Doverstrædet
- Dettifoss 21. feb. 1945 Irske Hav
- Hero 1977 Tyske Bugt
- Olga S 6. april 1941 Nordatlanten nord for Irland
- U 733 Gelting Bugt 4. maj 1945
- Chilean Reefer 16. marts 1941 Vestlige Nordatlant
- Lima 12. sep. 1942 Liberia
- Vesta 16. juli 1917 syd for Suðuroy
- Gustave 1856 Fjaltring
- Heering Kirse 1971 Stillehavet
- Kastor 1. aug. 1942 Sydvestlige Nordatlant
- Sparrowhawk 1. juni 1916 Østlige Nordsø
- Flora 1822 Tversted
- Sveaborg og Tosca 10. april 1940 nord for Færøerne
- Torpedobåd S 123 Listerdyb 1. maj 1916
- Marna/Azra 15. nov. 1942 Newfoundland
- Tien Chee & Royston Grange 1972 Río de la Plata
- Uniwaleco 7. marts 1942 Caribiske Hav
- Caroline Mærsk/Ben Brush 12. april 1942 Vestlige Sydatlant
- Tanja/Alcedo 28. feb. 1945 Reykjanes
- Columbia/Sir Huon 30. aug. 1942 Vestlige Nordatlant
- Estonia 1913 Røde Hav
- Ferncastle 1971 Østlige Nordatlant
- Afrika 7. feb. 1943 Østlige Nordatlant
- Kastelholm 6. juni 1941 Nordatlanten mellem Island og Færøerne
- Oregon Express 23. sep. 1943 Nordatlanten
- Columbia 1. aug. 1918 Levantiske Hav ved Nildeltaet
- Esso Copenhagen 25. feb. 1942 Sydvestlige Nordatlant
- Chile 7. juni 1942 Liberia
- Mansepool og Jonathan Holt 24. feb. 1941 Færøbankerne
- Michael Jebsen 14. aug. 1942 Cuba
- Goðafoss 10. nov. 1944 Østlige Nordatlant
- VN.238 Emanuel 6. maj 1941 Mykines
- Scotland 1904 Sandoy
- Sally Mærsk 10. sep. 1941 Irmingerhavet
- U 1006 Østlige Nordatlant 16. okt. 1944
- Estrid/Sturla 11. okt. 1942 Capri
- Minx 2. sep. 1809 Skagens Rev
- Pleasantville 8. juni 1942 Sargassohavet
- Ploieşti 1972 Messinastrædet
- Dah Pu 28. juni 1943 Muscat
- Norden/Firethorn 7. okt. 1942 Østlige Sydatlant
- Honestas 25. april 1936 Sicilienstrædet
- U 534 Anholt 5. maj 1945
- Flying Enterprise 1952 Keltiske Hav
- Baltonia 7. feb. 1943 Tanger i Marokko
- Nevada/Apalóide 22. nov. 1942 Sydvestlige Nordatlant
- Canadian Star 18. marts 1943 Nordatlanten
- Georg Stage 1905 København
- Alex van Opstal 15. sep. 1939 Engelske Kanal
- Marconi 21. maj 1941 Irmingerhavet
- U 2503 Storebælt 3. maj 1945
- Oldenburg 14. april 1940 Kattegat
- Dagny I 9. aug. 1941 Færøerne
- Carolina Thordén 26. marts 1941 Streymoy
- Norah Moller 3. feb. 1942 Bangkastrædet
- Nomad 31. maj 1916 Nordøstlige Nordsø
- Austri 21. feb. 1945 Stord
- Nestor 31. maj 1916 Nordøstlige Nordsø
- Gleiwitz (V 1102) 30. jan. 1943 Bragerne
- Skibsforlis under Store Nordiske Krig
- Westerbeek 1742 Lopra på Suðuroy
- Niel Mærsk/Johnstown 5. juni 1942 Mozambique-kanalen
- Alexander Hamilton 30. jan. 1942 Faxaflói
- Hans Arp 16. nov. 1942 Benghazi
- Hulda Mærsk/Chant 15. juni 1942 Sicilienstrædet
- Tasmania 30. okt. 1942 Madeira
- Amstelland 1751 List
- Kanonbådskrigen 1807-1814
- Norske Løve 1707 Eysturoy
- M 36 Langelandsbælt 4. maj 1945
- Erria 1951 Oregon
- Atlas og Pandora 13. feb. 1811 Skagens Rev
- Polyphemus 1856 Vangså
- Ostmark 21. april 1945 Kattegat øst for Anholt
- Skagerak 1966 Nordøstlige Nordsø
- Undine 1884 Agger
- Wrangels Palais 1687 Shetlandsøerne
- Greenland 1898 Newfoundland
- Alice Robert 2. juni 1944 Port-Vendres
- Najaden 6. juli 1812 Lyngør
- Nostra Señora del Carmen 1818 Skagen
- Méduse 1816 Mauretanien
- Boyarin 1904 Liaoning
- Kjøbenhavn 11. juni 1948 Ålborg Bugt
- Scandinavian Star 1990 Skagerrak
- Zierikzee 1782 Vester Tversted
- Patra 1976 Suez
- Prinds Christian Frederik 23. marts 1808 Sjællands Odde
- Архимед 1850 Hvideodde Rev
- Pervoj 1758 Tornby
- København 2. april 1801 slaget på Reden
- Pionier 2. sep. 1940 Skagerrak
- Elbing 1. juni 1916 Østlige Nordsø
- Printz Friderich 1780 Læsø Kobbergrund
- Alexander Newsky 1868 Knopper
- Danmark 1889 Nordatlanten
- Warrior 1. juni 1916 Nordøstlige Nordsø
- Buenos Aires 1. maj 1940 Nordlige Kattegat
- Wuri 17. aug. 1942 Hals Barre
- Flydedok C 4. maj 1945 Påø
- Fuso Maru 31. juli 1944 Luzonstrædet
- Bolette 1729 Gjerrild
- Idun 1872 Skagens Rev
- Camilla 1866 Stavnshoved
- Chr. Schou 18. dec. 1916 Falsterbo
- Dorthea Maria 1854 Fjaltring
- Else Johanne 1876 Halmstad
- Eros 1899 Kattegat nord for Læsø
- Sophie 1876 Shetlandsøerne
- Venus 1861 Anholt Vest
- Vitus Bering 25. juni 1943 Kattegat vest for Anholt
- Alphine 1856 Aggerkanalen
- Aurora 1849 Kattegat
- Egmont 1900 Kattegat syd for Anholt
- Franz 1874 Ålum
- Haabet 1861 Frederikshavn
- Isabella 1867 Læsø Nordvest
- Lady Godiva 1879 Skagen Nordstrand
- Laura 1867 Læsø Nordvest
- Louise 1867 Dogger Banke
- Anna 1899 Saltholm
- Embla 1874 Horns Rev
- Marens Minde 1877 Burntisland
- Rigmor 1896 Østlige Nordsø
- Trois Soeurs 1860 Harboøre
- Amor 1860 Furreby
- Ernst Alfred 1909 Læsø Kobbergrund
- Johannes 1866 Stavnshoved
- Juliane 1888 Skagens Rev
- Onderneming 1894 Kattegat nord for Læsø
- Paul Friederich 1856 Skagen Nordstrand
- Andreas 1883 Læsø Nordvestrev
- Anne 1858 Agger
- Blenda 1928 Kattegat nordøst for Anholt
- Caledonia 1895 Grangemouth
- Christian August 1882 Hansted
- Courier 1867 Vigsø
- John 1861 Græsholmen
- Tana 1924 Nordlige Kattegat
- Tweelingen Daniel & Wilco 1854 Vesterklit
- Victoria 1864 Edinburgh
- Anø 3. nov. 1940 Kattegat nordøst for Djurs
- Fürst Blücher 1858 Skagen
- Constellation 1864 Læsø Øst
- Gefle 1884 Haurvig
- Jannett 1839 Skagens Rev
- Lord Brougham & Vaux 1868 Tannis Bugt
- Travail 1860 Thyborøn
- Constance 1874 Gammel Skagen
- Moscou 1872 Skagens Rev
- Jupiter 1835 Hirsholm
- Lima 1867 Læsø Nordøst
- Sandviken 1876 Læsø Kobbergrund
- C.H. Bremer 1862 Gammel Skagen
- Caesar 17. sep. 1919 Herthas Flak
- Mizpah 1881 Gammel Skagen
- Rondinella 1863 Rindby
- P.G. Halvorsen 25. dec. 1941 Storebælt
- Capitaine Louis Malbert 1963 Kattegat ud for Varberg
- Carolus 12. april 1919 Nordlige Kattegat
- T.E. Forster 1893 Vangså
- PG.391 Helmi Söhle 5. april 1945 Kattegat syd for Anholt
- Uranienborg 23. nov. 1918 Ålbæk Bugt
- Absalon 13. dec. 1944 Sydvestlige Kattegat
- Bellona 8. okt. 1940 Stonehaven
- Ossian 1869 Kattegat Store Middelgrund
- Flora 1882 Læsø Nordøst