Kategori:Billede: Forskelle mellem versioner
Spring til navigation
Spring til søgning
Billede Identifikation: Skibsnavn • Kendingsb. • IMO • Alder • Læst • BRT • RT • Dæk • Luge • Mast • Lloyd's R. • Sundtold • Død • Dødt skib • Sporløs • Flaskepost • Navnebræt • Dykning • GPS • Video • Uregistr. • Kirkebog • Person • Forlis • Vrag
(forrige side) (næste side)
HP (diskussion | bidrag) mNo edit summary |
HP (diskussion | bidrag) mNo edit summary |
||
(21 mellemliggende versioner af 3 andre brugere ikke vist) | |||
Linje 1: | Linje 1: | ||
{{ | {{b|Identifikation|+}} | ||
[[Marinemaler]]ier og fotos af skibe og danske [[commons:Category:Aircraft registered in Denmark|fly]][[commons:Category:Aviation accidents and incidents in Denmark|ulykker]] med mere på [[Wikimedia Commons]]. | |||
[[commons:Category:Aircraft registered in Denmark| | |||
[[ |
Nuværende version fra 21. nov. 2023, 09:25
Marinemalerier og fotos af skibe og danske flyulykker med mere på Wikimedia Commons.
Sider i kategorien "Billede"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 267:
(forrige side) (næste side)🛅
- DDL OY-DEM 'Jutlandia' 4. sep. 1946 Northolt ved London
- USAAF Superfortress 21. feb. 1947 & 'Key Bird' 21. maj 1995 Nordvestgrønland
- KZ-III OY-DSU 28. sep. 1959 Tyrol i Østrig
- USN Neptune 'LA-9' 12. jan. 1962 Kronborg-gletsjeren i Østgrønland
- Stratofortress 58-0188 21. jan. 1968 Wolstenholme Fjord ved Thule
- USAF T-33 Shooting Star 8. dec. 1968 Søndre Strømfjord
- Sterling OY-SBS 3. sep. 1979 Rivieraen ved Nice
- Partnair LN-PAA 8. sep. 1989 Skagerrak
A
- Adele 27. aug. 1941 Østersøen
- Adele Ohlrogge 27. feb. 1941 Tyske Bugt
- Adolphine 1858 Setúbal
- Alabama 1910 Østgrønland
- Alcyone 1964 Mauretanien
- Alexander Hamilton 30. jan. 1942 Faxaflói
- Alexander Newsky 1868 Knopper
- Alf 1909 Haisborough Sands
- Ann 1846 Skagens Rev
- Anna Mærsk/Lookout 12. dec. 1944 Sydlige Nordsø
- Antarctic 1903 Paulet Island
- Anton Melbye (maler)
- Arafat 1978 Jeddah
- Arcturus 1887 Falsterbo
- Ardent 1. juni 1916 Østlige Nordsø
- Arpe 1967 Masnedø Kalv
- Austri 21. feb. 1945 Stord
B
- Balzac 26. juli 1940 Sunderland
- Batavia/Sainte Madeleine 9. nov. 1942 Marokko
- Bent 18. sep. 1946 Sletterhage
- Bernhard Dinter
- Bettina Danica 1993 Pentland Firth
- Birger Jarl 27. april 1813 Østersøen nordøst for Møn
- Bjugnfjord 2022 Sydlige Kattegat
- Black Prince 1. juni 1916 Østlige Nordsø
- Blücher 24. jan. 1915 Tyske Bugt
- Boyarin 1904 Liaoning
C
- C.F. Sørensen
- Canelos 1960 Valdivia i Chile
- Captayannis 1974 Greenock
- Carl Baagøe
- Carl Locher
- Carl Neumann
- Carlos Haverbeck 1960 Valdivia i Chile
- Caroline 1859 Wales
- Chelyuskin 1934 Tjuktjerhavet
- Christian Mølsted
- Christian VIII 5. april 1849 Egernførde
- Cimbria 1858 Helsingør
- Cimbria 1883 Borkum
- Cornilia 1981 Peloponnes
- Crescent 6. dec. 1808 Mårup
- Cöln 28. aug. 1914 Tyske Bugt
D
- Dakota 1888 Sønder Lyngvig
- Dan 1937 Gisslan ved Åland
- Dana 1935 Østlige Nordsø
- Dania 1866 Svinbådan
- Danmark 13. dec. 1917 Höganäs
- Danmark 1889 Nordatlanten
- Dannebroge 4. okt. 1710 Køge Bugt
- Defence 31. maj 1916 Nordøstlige Nordsø
- Dijmphna 1892 Blekinge skærgård
- Dorchester 3. feb. 1943 Labradorhavet ved Sydgrønland
- Dwinsk 18. juni 1918 Sargassohavet
E
- E.92 Ejjam, E.348 Mercator, E.456 Gerlis og E.504 Polaris 24. feb. 1940 Doggerbanke
- E13 Saltholm 19. aug. 1915
- Earl of Zetland 1905 Vang
- Edna 1952 Nordlige Nordsø
- Emanuel 1880 Læsø Nordøst
- Engelen 1518 Pasaia i Baskerlandet
- Ernst 25. april 1920 Nordlige Kattegat
- Ernst Jaakson 1998 Dagø
- Ernst Schirlitz
- Estonia 1994 Finske Bugt
- Express 11. aug. 1914 Sortehavet
F
- Feddy 5. april 1942 Orkneyøerne
- Fedra 2008 Gibraltar
- Fortune 1. juni 1916 Østlige Nordsø
- Fox 1912 Godhavn på Diskoøen
- Franz Eichler
- Franz Stabbert
- Frauenlob 31. maj 1916 Østlige Nordsø
- Frederik VI 1845 Grønsund
- Frederik VI 1846 Bintan
- Friedrich Wenke
- Fritz Reuter 1898 Nordatlanten
- Fuso Maru 31. juli 1944 Luzonstrædet
- Fyrskib №XVII 1954 Gedser Rev
G
H
- Hans Curt Flemming
- Hans Egede 6. marts 1942 Newfoundland
- Hans Hedtoft 1959 Irmingerhavet
- Hans von Schiller
- Hansa 1869 Grønlandshavet
- Har Zion 31. aug. 1940 Hebriderne
- Harriet Steward 1848 Skagens Rev
- Havfruen 1882 Québec
- Havhesten 1904 Musholm Bugt
- Hawthornbank 25. april 1917 nordøst for Rona
- Heinrich Maas
- Helsingør 1918 Skadegrund i Ebeltoft Vig
- Hermann Kraushaar
- Holger 27. jan. 1945 Kattegat nordøst for Djurs
- Hood 24. maj 1941 Irmingerhavet
- Horsa 1869 Vestlige Nordsø
- Horst Julius Treusch von Buttlar-Brandenfels
- Hydra 1870 Mariager Fjord
I
J
K
L
M
- Mabella 1. marts 1917 Keltiske Hav
- Manicia 1920 Thyborøn Kanal
- Mansepool og Jonathan Holt 24. feb. 1941 Færøbankerne
- Margarethe Cords 17. marts 1945 Østersøen ved Bagpommern
- Marie Mærsk februar 1944 Trieste
- Martin Dietrich
- Martinus Rørbye
- Mary 1869 Manzanillo på Cuba
- Max Dietrich
- Mecca 1976 Jeddah
- Méduse 1816 Mauretanien
- Michael 1968 Kroatien
- Michael von Freudenreich
- Miranda 1894 Labradorhavet
- Møen 1901 Øresund
N
P
R
S
- Sally Mærsk 10. sep. 1941 Irmingerhavet
- Samsø 1. maj 1918 Vestlige Nordsø
- Saratoff 1923 Akmensrag nord for Liepāja
- Scandinavian Star 1990 Skagerrak
- Schleswig-Holstein 1948 Osmussaar
- Schütte-Lanz SL 11 Cuffley i Hertfordshire 3. sep. 1916
- Sea Breezes 1962 Themsen
- Selma 11. jan. 1944 Oslofjorden
- Shark 31. maj 1916 Nordøstlige Nordsø
- Skandia 24. dec. 1917 Rønne
- Skansen I 1920 Herthas Flak
- Skibsforlis under svenskekrigene
- Smiril 1928 Eysturoy
- Sparrowhawk 1. juni 1916 Østlige Nordsø
- St. George og Defence 24. dec. 1811 Thorsminde
- Stadt Kiel 14. maj 1943 Kielerfjorden
- Stevnsland 1957 Neustadt
- Sveaborg og Tosca 10. april 1940 nord for Færøerne