Kategori:Alder
Spring til navigation
Spring til søgning
Alder 0 5 10 15 20 30 40 50 60 Identifikation: Skibsnavn • Kendingsb. • IMO • Læst • BRT • RT • Dæk • Luge • Mast • Lloyd's R. • Sundtold • Billede • Død • Dødt skib • Sporløs • Flaskepost • Navnebræt • Dykning • GPS • Video • Uregistr. • Kirkebog • Person • Forlis • Vrag
(forrige side) (næste side)
(forrige side) (næste side)
Skibe med kendt byggeår, ordnet efter alder ved sidst kendte forlis, med nye skibe først.
Underkategorier
Denne kategori har nedenstående 2 underkategorier.
(forrige side) (næste side)A
- Alder forlænget (356 S)
- Alder ukendt (3.489 S)
Sider i kategorien "Alder"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 6.287:
(forrige side) (næste side)0–9
- E.70 Standard 1924 Horns Rev
- E.241 Magdalene II 1929 Karmøy
- E.267 Teddy Thiim 10. feb. 1949 Østlige Nordsø
- E.419 Lister 1969 Nordsøen
- E.425 Chr. Muff 1938 Tyske Bugt
- E.525 Dopeva 1976 Nordlige Nordsø
- E.548 Orla 1926 Fanø
- E.567 Olympia 1976 Nordsøen
- Ebba 10. sep. 1917 Ålbæk Bugt
- Edel Kathrine 1876 Nordsøen
- Ellen 1791 Fanø
- Elna 26. juli 1915 Nordsøen
- Emma 1855 Febbersted
- Erik Sif 1968 Arkhangelsk
- Ethel Horatia 1888 Langer
- Eva 1858 Østen under Læsø
- Excelsior 1862 Harboøre
- FD.420 Inverdon 1926 Sandoy
- Fly 29. feb. 1812 Anholt Østerrev
- Fulton 1927 Østersøen ved Rygen
- Fyen 1876 Taiwan
- Gazelle 1864 Asdal
- Gazelle 1867 Furreby
- Geziena 1863 Rågeleje
- Gudrun 1902 Agger
- GY.540 Germania 1900 Vestlige Nordsø
- H.J. Jensen 1909 Dunstanburgh
- Halia 1876 Henne
- Harmina 1854 Læsø Vesterø
- Helga/Choapa 21. sep. 1944 New Jersey
- Herluf Trolle 1863 Hongkong
- Hinrich 1869 Læsø Nordvestrev
- Houghton 1802 Anholt Rev
- Haabet dec. 1876 Nordsøen
- Indfødsretten 1783 Nordatlanten syd for Island
- Indiske Paquet 1822 Kapstaden
- Jamaica 7. marts 1943 Østlige Nordatlant
- Jeremiah 1842 Henne
- Johanna 1860 Gammel Skagen
- Johanne 1927 Biscayen
- Jonge Pieter 1863 Læsø Nordvestrev
- Kronprinsessen af Danmark 1752 Sydafrika
- L.500 Anna Grethe 1979 Østlige Nordsø
- Landoro 1870 Afrika
- Libra 20. okt. 1916 Nordsøen
- Lynæs 1924 Østlige Nordatlant
- Margrethe 1920 Haugesund
- Marie 4. maj 1917 Moray Firth
- Marienborg 1924 Karleby
- Marshall 1844 Harboøre
- Mette 1875 Nordsøen
- Minerva 1860 Bjerregård
- N.O. Petersen 1973 La Rochelle
- Neptunus 1787 Ameland
- Nottingham 1822 Lysegrund
- Oluf Sven 1959 Caribiske Hav
- Ossian 1864 Fyns Hoved
- Paula/Montana 11. sep. 1941 Danmarksstrædet
- Railway King 1854 Tranum
- Reform 1861 Rotbøl
- Resolut 1949 Falsterbo
- Rhea 1865 Vigsø
- Runuchi 1965 Øresund
- Russia Merchant 1777 Læsø
- Sine 1927 Nordvestirland
- Skælfiskør 1876 Nordsøen
- Sophie Christiane 1861 Tranestederne
- Stålholm 1975 Jæren
- Susan & Ann 1838 Blokhus
- Tasmania 30. okt. 1942 Madeira
- Th. Adler Svanholm 1958 Vestlige Nordsø
- Thomas Jerne 1883 Biscayen
- Thyra 1874 Eggegrund ved Gävle
- Tordenskjold 1845 Nordatlanten
- Twee Gezusters 1852 Husby
- Twee Gezusters 1876 Febbersted
- Ulrica 1862 Skagen Nordstrand
- Urda 26. jan. 1918 Nordatlanten ud for Portugal
- Verdandi 1882 Læsø Trindel
- Vestkysten 1870 Rømø
- Volmer 1912 Keltiske Hav
- Wodan 1882 Gunfleet Sands
- Waalwijk 1863 Vangså
- Zwillinge 1840 Hanstholm
- Ærø 1925 Azorerne
- Aar 2. juni 1917 Østersøen sydøst for Gedser
- Acmel 1866 Nagasaki
- Activ 1867 Portugal
- Afric 1927 Biscayen
- Agenoria 1826 Anholt Rev
- Agnes 1899 Nordbrasilien
- Alert 1825 Thorupstrand
- Anna Bella 1866 Skagen Nordstrand
- Anne 1873 Mandal
- Annechiena 1856 Hirtshals
- Annegina 1850 Læsø Nordre Rønner
- Ariel 1897 Traneholm
- Asiatisk Kompagni
- Asinga 1880 Ålbæk Bugt ved Skagen
- Augusta Aurora 1864 Rio de Janeiro
- Barnard Castle 1886 Vancouver
- Bruges 1894 Hanstholm
- Buller 1982 Skagerrak
- C.M. Sauerland 1894 Lagoa dos Patos
- Canadia 1874 Traneholm
- Capella 1926 Færøerne
- Carl Anton 1898 Ferring
- Castor 1883 Listed
- Charm 1992 Østlige Nordatlant
- Christian 1873 Aracaju
- Christian VIII 5. april 1849 Egernførde
- Christiansborg Slot 1750 Gøteborg
- Commissariat 1878 Gammel Skagen
- Dania 1866 Svinbådan
- Danmark 1919 Nordatlanten
- Dannebrog 1859 Vorupør
- Dannebroge 1860 Guam
- Dumos 1976 Liberia
- E.11 Ellen 1897 Blåvandshuk
- E.22 Tonga Tabu 1891 Skallingen
- E.191 Silverspring 1975 Peterhead
- E.276 Asboe november 1943 Storbritannien
- E.310 Molly 5. juli 1944 Østlige Nordsø
- E.417 Grethe Lise 1974 Horns Rev
- E.736 Tromsø 1968 Østlige Nordsø
- E.745 Susanne Kent 1979 Nymindegab
- Emanuel 1876 Thorsminde
- Emilie nov. 1915 Engelske Kanal-Nordsøen
- Ena Elisabeth 1858 Horns Rev
- Engelen 1518 Pasaia i Baskerlandet
- Esbjerg 1882 Kreta
- Etna 1891 Vedersø Klit
- Five 1845 Blåvandshuk
- Flying Enterprise 1952 Keltiske Hav
- Frida/Rapel 1944 Patagonien
- Georg 1881 Nordsøen
- Gerd 22. feb. 1943 Sicilienstrædet
- Gibraltar 1881 Lønstrup
- Grev Moltke 1763 Coromandelkysten
- Grote 1874 Husby
- GY.529 Lincoln City 21. feb. 1941 Thorshavn
- Hafnia 1893 Reyðarfjörður
- Hanne S. 1960 Irmingerhavet
- Harmkea 1863 Nymindegab
- Harmonie 1861 Hvidbjerg
- Havet 20. maj 1916 Bristolkanalen
- Heering Kirse 1971 Stillehavet
- Helene Clipper 1975 Tunisbugten
- Hengest 1876 Marstrand
- Hugo 1878 Dansk Vestindien
- Hvidbjørnen 1895 Nunarsuit i Sydgrønland
- Inger 11. dec. 1916 Engelske Kanal
- Jan Margrethe 1967 Nordøstlige Nordsø
- Johanne 23. april 1916 Doggerbanke
- Johanne 1880 Engelske Kanal
- Johannes Weilbach 1861 Nordatlanten ud for Portugal
- Kaj Hvilsom 1927 Norrskär
- Kallsevni 1971 Mjóvanes ved Eysturoy
- Kapilssund 1973 Glyvursnes
- Karla 21. maj 1916 Huvudskär
- Kina 1947 Filippinerne
- Kolding 1876 Nordsøen
- København 1928 Sydatlanten
- Laura 1931 Kattegat
- Leo 1856 Løkken
- Lille Alida 1890 Østlige Nordatlant
- Luise Leonhardt 1930 Vogelsand i Elbmundingen
- Margrethe Magdalene 1831 Rysensten
- Marie 1891 Yantai
- Mina Iliffe 1850 Skagens Rev
- Neerlands Weldaad 1845 Vesterland
- Neptunus 1751 Gjerrild
- Nordby 1887 Elbmundingen
- Norden 1905 Fanø
- Normandiet 1. aug. 1943 Elben ved Otterndorf
- Nypan 1924 Húnaflói
- Odin 1861 Nordsøen
- Oscar 1856 Grenen
- Paul 1900 Florida
- Pegasus 1819 Skagaströnd
- Pursuit 1818 Anholt
- Queen of the Seas 1861 Agger
- Rays of Light 1877 Horns Rev
- Rolandseck 12. marts 1945 Kattegat
- Rostock 1880 Kattegat øst for Skagen
- Ruth 1910 Nordatlanten
- Santa Maria 10. juni 1917 Berlengas
- Sea Worker 2016 Bjerregård
- South Coast 1972 Ibiza
- St. George og Defence 24. dec. 1811 Thorsminde
- Sten Trans 1975 Kiel Bugt
- Stærkodder 1872 Stevns Klint ved Tommestrup
- Tanja/Alcedo 28. feb. 1945 Reykjanes
- Tejo 1899 Siglufjörður
- Torpedobåd S 41 Jammerbugt 1895
- Valkyrien 1867 Sankt Thomas
- Vennerne 1885 Uruguay
- Vesta 1876 Stevns Klint ved Harvig
- Xenia 1903 Aberdeen
- Zelma 1876 Skagens Rev