Kategori:Skibsværft i Holland: Forskelle mellem versioner
Spring til navigation
Spring til søgning
(forrige side) (næste side)
HP (diskussion | bidrag) m (added Category:Holland using HotCat) |
HP (diskussion | bidrag) mNo edit summary |
||
Linje 1: | Linje 1: | ||
{{ | {{ned|søfart|Skibsværft i Nederlandene}} | ||
[[Kategori:Mard]] | [[Kategori:Mard]] | ||
[[Kategori:Sche]] | [[Kategori:Sche]] | ||
[[Kategori:Holland]] | [[Kategori:Holland]] |
Versionen fra 31. dec. 2022, 14:45
Kategori:Skibsværft i Holland
Nederlandene : Flandern - Holland - Vestfrisiske Øer - Kapkolonien • Antiller • Surinam • Indonesien - Farvand - Søfart - Link Skib fra Holland (Groningen) • Belgien • Koninklijke Marine - Skibsværft i Belgien • Holland - Fiskefartøj - Fyr
Sider i kategorien "Skibsværft i Holland"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 479:
(forrige side) (næste side)H
- Harmina 1853 Rubjerg Knude
- Harmina Annegina 1853 Harboøre
- Harmonie 1861 Hvidbjerg
- Harmonie 1882 Harboøre
- Hasa 10. feb. 1944 Gjerrild Bugt
- Havfruen 1920 Læsø Rende
- Hazard 1882 Stenbjerg
- Hedriena Johanna 1832 Vigsø
- Helena 1854 Tranestederne
- Helene Jensen 1980 Hordaland
- Helga 4. april 1917 Vestlige Nordsø
- Hellutangi 2021 Vágar
- Hendrik Carel 1858 Grenå
- Hendrik-B 1962 Kvarken
- Hendrika 1861 Bunken
- Hendrika 1864 Tranum
- Hendrika 1877 Harboøre
- Hendrika Catharina 1845 Blokhus
- Henriette 1879 Pernambuco
- Henriette Sand 2022 Bønnerup
- Hercules 29. maj 1949 Ålborg Bugt
- HG.169 Aagot 1965 Eigersund
- HG.181 Lis Ott 1965 Egersund
- HG.182 Vaadhøj 1976 Østlige Nordsø
- HG.213 Torøvig 1962 Nordsøen ud for Rogaland
- HG.214 Lorentz Nielsen 1962 Nordsøen ud for Rogaland
- Hilda 1884 Bridlington
- Hillechiena 1855 Gammel Skagen
- Hodnaberg 24. feb. 1946 Hals Barre
- Hondsbosch 1959 Agger Tange
- Hondsrug 1956 Sydvestlige Kattegat
- Hooghammen 1907 Dunstanburgh
- Hoop 1850 Rømø
- Hoop 1868 Rødhus
- Hugo 31. jan. 1946 Skeldervig ved Rødvig
- Haabet 1929 Sydlige Lillebælt
I
J
- Jacoba Maria 1848 Læsø Nordvestrev
- Jacobus Verhoef 1870 Snogebæk
- Jacqueline 22. aug. 1944 Bayonne
- Jan Freesemann 1882 Harboøre
- Jantina 1863 Agger
- Jantina 1872 Nørlev
- Jeanne Marie 1847 Thyborøn
- Jeannette 1886 Østlige Nordatlant
- Jeltina 1876 Tversted
- Jensine & Betty 1872 Skagens Rev
- Jessie Mærsk 7. okt. 1942 Vestlige Nordsø
- Johanna 1860 Gammel Skagen
- Johanna 1883 Haurvig
- Johanna Catharina 1874 Sild
- Johanna Christina 1860 Løkken
- Johanna Maria 1876 Østersøen
- Jonge Dirk 1849 Husby Klit
- Jonge Metta 1850 Madsbøl
- Jonge Pieter 1863 Læsø Nordvestrev
- Jonge Rente 1832 Læsø Nordøst
- Jonge Willem 1876 Frederikshavn
- Josefa 1949 Dagø
- Jupiter II Københavns Havn 1923
- Jytte 9. juni 1944 Tangen
K
- Kaptajn Nielsen 1964 Brisbane
- Karen 7. maj 1940 Kiel Bugt
- Karin Høj 2021 Østersøen vest for Bornholm
- Karsina 1853 Bøtø
- Kirsten 1946 Kattegat nordvest for Anholt
- Klaziena Elisabeth 1854 Grønhøj
- Kongen af Preußen 1783 Ellekilde
- Kristine 7. dec. 1942 Odense Fjord
- Kurkvaart 1872 Knopper
- Kurzsee 9. april 1942 Kvænangen
- Kvik 1913 Skagerrak
L
- Lammechiena 1852 Vangså
- Leo Sinninge 1866 Nordlige Kattegat
- Lichtstraal 1923 Harboøre
- Lis Christ 1966 Trelleborg
- Lise 2. juni 1944 Hals Barre
- Louise Alofs 1877 Anholt Rev
- Louise Christine 1872 Sønder Haurvig
- Lovat 1975 Engelsk Kanal syd for Cornwall
- Lucie 1872 Simrishamn
- Luise Bergmann 7. juli 1941 Østersøen ved Kolberg
- Lühesand 1960 Nordøstlige Nordsø
M
- M.J. Enthoven & Zoon 1875 Sydstevns ved Lund
- Macdili 1975 Paraceløerne
- Maj 1951 Aggersund
- Maja 1943 Sjællands Rev
- Marchiena 9. maj 1917 Engelske Kanal
- Marchiena 1855 Hirtshals
- Margaretha 1855 Tolbøl
- Margaretha 1861 Nordlige Kattegat
- Margaretha Aleida 1872 Sydstevns ved Fællesskov
- Margaretha Catharina 1821 Agger
- Margaretha Everarda 1851 Harboøre
- Margaretha Hillechiena 1857 Årgab
- Margrethe 1920 Haugesund
- Maria Aletta 1851 Langer
- Marianne 1865 Ferring
- Marie 10. nov. 1941 Kolding Fjord
- Marie 1873 Køge
- Marie Nathalia 11. nov. 1879 Doggerbanke
- Mark 9. sep. 1939 Nordsøen
- Marla K. 1980 Guyana
- Mars 1953 Odense Fjord
- Martenshoek I 1895 Lilleøre
- Martha 1866 Harboøre Tange
- Martha aug. 1918 Østlige Nordsø
- Mascot 1973 Skagerrak
- Massada 1950 Calabrien
- Mathilde 1939 Falsterbo
- Mathilde Caroline 1881 Meldorf
- Matipo 1968 Ny Kaleonien
- Meiskina 1860 Vigsø
- Melisse 1821 Nymindegab
- Mercur 1898 Anholt Østerrev
- Metric 1972 Texel
- Minde 1975 Storebælt
- Minde 1987 Østersøen syd for Ystad
- Minde IV 19. aug. 1943 Langelandsbælt
- Minerva 11. dec. 1942 Bohuskysten
- Minerva 1860 Bjerregård
- Minerva 1881 Rødhus
- Minerva 1982 Pantelleria
- Monica R 1991 Østlige Nordsø
- Maarhuizen 1884 Agger
N
- Nauticis Ena 1974 Sydlige Nordsø
- Naven 1954 Drogden
- Nederlander 1843 Vangså
- Neeltje 1861 Aggerkanalen
- Nereus 1989 Horns Rev
- Nerma 5. okt. 1945 Smålandsfarvandet
- Newa 1861 Stenbjerg
- Nicola Geziena 1881 Læsø Nordøst
- Niels Kiær Tang 1802 Houstrup
- Nieuwe Zorg 4. dec. 1919 Lyngby
- Nijssiena 1862 Klægodde
- Nijverheid 1856 Læsø Nordre Rønner
- Noord Holland 1858 Kattegat Lille Middelgrund
- Nordborg 1922 Thorshavn
- Nordcap 12. feb. 1917 Biscayen
O
P
- Palæstina 1821 Fanø
- Paravolas III 1979 Alboránhavet
- Patria 10. maj 1944 Østersøen syd for Møn
- Pax 1921 Kattegat
- Pei Fu 16. juli 1940 Tsunoshima ved Honshu
- Peter Bornhofen 17. aug. 1944 Kirkenes
- Phong Chau 7. juni 1969 Vietnam
- Pietronella 1896 Thyborøn
- Pioneer 21. april 1943 Smålandsfarvandet
- Pollux 1919 Skagens Rev
- Poul Wiertsema 1876 Kjul
- President van Rijckevorsel 1890 Skagen Nordstrand
- Presto 1881 Als Odde
- Progress 1909 København
- Proteus 1872 Tannis Bugt
- Prudence 1867 Thyborøn
R
- Ragnhild 10. aug. 1941 Samsø Bælt
- Raila Dan/Eagle 1985 Florida Keys
- Rana 1962 Skagerrak
- Randaros 1997 Halmstad
- Rebecca 1848 Anholt
- Regina Hillechiena 1862 Fjaltring
- Remelie Geertrud 1872 Madsbøl
- Renata 1970 Skagerrak
- Reus 1970 Almería
- Rigmor 1921 Eyjafjörður
- Robert 1888 Dagø
- Roelf Giezen Jr. 1858 Skagens Rev
- Roelfina 1858 Læsø Nordøst
- Romsø 1923 Drogden
- Rosiel 1969 Lindesnes
- Ruth 22. juli 1942 Smålandsfarvandet
S
- S.104 Lotte Mejdahl 1981 Skagerrak
- S.257 Stornoway 1988 Jammerbugt
- S.407 Sinne Nordfisk 1978 Øresund
- Sandfoss 1990 Scoresbysund
- Sandra G. 1991 Cádizbugten
- Sandviken 1876 Læsø Kobbergrund
- Saturnus 21. marts 1945 Sydlige Kattegat
- Scan Lifter 1993 Fensfjorden
- Scantic 1964 Keltiske Hav
- Schoonderloo 1872 Nyord
- Secunda 1935 Ørhage
- Semper Spera 26. aug. 1917 Hvide Sande
- Senta 12. juni 1942 Borkum
- Sif 27. okt. 1916 Vestlige Nordsø
- Silvio Scaroni 12. juni 1941 Sidrabugten