Kategori:BRT
Spring til navigation
Spring til søgning
Antal bruttoregisterton 0 20 50 100 200 300 500 1000 Identifikation: Skibsnavn • Kendingsb. • IMO • Alder • Læst • RT • Dæk • Luge • Mast • Lloyd's R. • Sundtold • Billede • Død • Dødt skib • Sporløs • Flaskepost • Navnebræt • Dykning • GPS • Video • Uregistr. • Kirkebog • Person • Forlis • Vrag
(forrige side) (næste side)
Skibsstørrelse målt i bruttoregisterton, der i England 1855 og i Danmark 1867 afløste måling i kommercelæst, se også nettoregisterton (RT).
Sider i kategorien "BRT"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 4.977:
(forrige side) (næste side)0–9
- 2 Brødre 1882 Ängelholm
- 3 Sødskende 1881 Rosenvold
- Charlotta Ulricka 1895 Fornæs
- E.54 Stella 1981 Havneby
- E.204 Bovbjerg 1967 Østlige Nordsø
- E.241 Magdalene II 1929 Karmøy
- E.328 Klondyke 1957 Østlige Nordsø
- E.339 Marie Lund 1938 Vestlige Nordsø
- E.476 Alice 1936 Østlige Nordsø
- F.1 Dronning Louise 1906 Horns Rev
- FN.253 Yelva 1947 Bohuskysten
- Frederik VII 1868 Knudshoved Odde
- Harmkea 1863 Nymindegab
- HG.2 Inger Hvidemose 1966 Jammerbugt
- Johanne Christine 1869 Borre
- Louise Marie 1883 Nordmandshage
- Neptun 1910 Varberg
- Rigmor 1914 Lendrup
- S.48 Johan Normand 1926 Nordsøen
- S.129 Merry 1931 Skagerrak
- Turisten 2. dec. 1942 Brandsø
- Wilhelmine Søborg 1870 Stykkishólmur
- Lydia 1881 Jegindø
- Alida 1883 Grenå
- Andrea 1921 Bratten
- Anna Cathrina 1882 Røsnæs
- Caroline Henriette 1890 Lendrup
- Cito 1897 Gulstav
- E.66 Klitten 1907 Årgab
- E.658 Bente Houborg 1985 Østlige Nordsø
- Falken 1911 Helsingborg
- Johanne 1899 Sydlige Kattegat
- Johanne Marie 1876 Nordøstlige Nordsø
- Juliane Wilhelmine 1873 Bjerregård
- Kirstine 1903 Hatter Rev
- Mira 1959 Vemmenæs
- Ragna 1900 Ulven
- Bikuben 1895 Trongisvágsfjørður
- 8 Sødskende 1872 Kattegat
- Anes Minde 1904 Rågeleje
- Anna 15. okt. 1916 Karlskrona
- Doggerbank 1971 Skagerrak
- E.50 Dana 1956 Ystad
- E.65 Imanuel 1904 Knudedyb
- E.151 Grethe 25. sep. 1942 Østlige Nordsø
- E.465 Robert 1936 Jammerbugt
- Eline Cathrine 1886 Storebælt
- Elise 1872 Østersøen
- Engeline 1886 Reyðarfjörður
- Familjen Hopp 1887 Åhus
- Frem 2018 Næstved
- Olivia 1874 Nexø
- Svanen 1877 Melsted
- T.381 Alex 1990 Hanstholm
- Olga 1888 Nordfelt
- Anna 1878 Island
- Anna 1888 Kiel Bugt
- Aurora 1891 Vedbæk
- Bien 1870 Elben
- Caroline 1878 Hyllekrog
- Connie 31. maj 1940 Sydlige Lillebælt
- Cort 5. sep. 1914 Anholt Nord
- Dan 27. sep. 1944 Københavns Sydhavn
- E.55 Ella Alexia 1912 Østlige Nordsø
- E.246 Stjernen 16. sep. 1941 Nordsøen
- E.295 Ella-Grethe 24. jan. 1946 Østlige Nordsø
- E.492 Linda 1957 Vestlige Nordsø
- Haabet 23. aug. 1916 Østersøen sydvest for Gedser
- Karen ca. 20. marts 1918 Samsø Bælt
- Kirstines Haab 1880 Dornbusch på Hiddensee
- Prøven 1882 Vinga
- 4 Brødre 1880 Trelde
- Aktiv 1908 Grønsund
- Barthol 1926 Thyborøn
- Drei Gebrüder 1872 Faxe Ladeplads
- E.6 Mars 1901 Østlige Nordsø
- E.66 Olga 1921 Østlige Nordsø
- E.84 Bent 7. maj 1945 Kielerfjorden
- E.322 Ingrid Fink 1978 Slugen
- E.362 Helle 27. aug. 1942 Østlige Nordsø
- E.474 Svend Aage 1971 Nordsøen
- Emma 1875 Sæby
- Familien 1874 Mandemarke
- Familiens Haab 1881 Kastrup
- Gustav 1887 Østersøen
- Johannes Minde 1880 Siø
- Marie 1889 Østersøen øst for Møn
- T.302 Mary Jensen 1969 Nordsøen
- Tvende Sødskende 1883 Sigerslev Klint
- Anna 1876 Risør
- Anna 1931 Sprogø
- Bodil Cathrine 1882 Østersøen syd for Skåne
- E.30 Nordkysten 17. nov. 1941 Nordsøen
- E.58 Karen juli 1918 Vadehavet
- E.317 Meta 1931 Østlige Nordsø
- Forglemmigei 1871 Rixhöft
- Helle 1950 Nordøstdjurs
- Hilda 1898 Rødvig
- Marie jan. 1945 Østersøen øst for Stevns
- E.43 Duen 1919 Ulvtand
- E.488 Elieser 1933 Grådyb
- Activ 1876 Drøbak
- Aurora 1887 Stavnshoved
- Aurora 1896 Oksby
- Dannebrog 1874 Øsel
- E.401 Thora 1943 Humber
- E.447 Aktiv 1938 Nordsøen
- E.479 Rita 4. juni 1942 Blåvandshuk
- Hans 1913 Kattegat
- Isabella Innes 24. maj 1917 syd for Suðuroy
- Johanne Caroline 1875 Lappegrund
- Kathinka 13. jan. 1918 Skagerrak-Kattegat
- KG.128 Eysturhøvdi 1964 Sandoy
- Klara 18. nov. 1916 Arendal
- Laura 1892 Napstjært
- R.378 Tanica 1987 Østersøen øst for Bornholm
- SA.96 Alvi 1951 Nordatlanten øst for Vestmannaøerne
- Wanderer 1898 Vejers
- R.499 Mic-Kentho 2004 Østlige Nordsø
- E.50 Jørna 7. marts 1943 Østlige Nordsø
- E. Æolus jan. 1941 Østlige Nordsø
- Ane Kirstine 1879 Ålborg Bugt
- Anna Elisabeth 1899 Sædding
- Anne 1885 Smidstrup
- E.2 Defencor 1972 Hvide Sande
- E.51 Marri 1953 Nordsøen
- E.182 Irena 8. nov. 1914 Listerdyb
- E.198 Ellen 1958 Nordsøen
- E.340 Invecta 18. aug. 1942 Nordsøen
- E.451 Johnny Lisbeth 1978 Slugen
- E.517 Bodil Flindt 1969 Vestlig Nordsø
- Else Marie 1882 Skagen
- Fortuna 1880 Hallands Väderö
- Fox 1881 Thorshavn
- HF.163 Nautilus 1911 Langerhuse
- Haabet 1879 Hesselø
- Immanuel 1904 Gudhjem
- Odin 1853 Aggerkanalen
- Peter 10. april 1915 Tangen
- Peter Maria 1928 Flensborg Fjord ved Kegnæs
- Stine 1894 Kattegat-Skagerrak
- E.63 Delphin 1900 Blåvand
- Johanne Theodora 1880 Puttgarden
- E.24 Ejlif 15. okt. 1941 Esbjerg Havn
- E.25 J.L. Ginge 11. juni 1918 Østlige Nordsø
- E.45 Esperance 1938 Nordsøen
- E.57 Dagny 1935 Horns Rev
- E.77 Margrethe 12. dec. 1940 Grådyb
- E.147 Jette Marie 1949 Sorthat
- E.227 Merci 23. aug. 1943 Østlige Nordsø
- E.267 Teddy Thiim 10. feb. 1949 Østlige Nordsø
- E.286 Vita Madsen 1957 Nordsøen
- E.337 West Bound 1938 Haurvig
- E.338 Marianne Mortensen april 1949 Nordsøen
- E.352 Victory 1971 Elbmundingen
- E.370 Rita Irene 1981 Østlige Nordsø
- FD.96 Sjóborgin 1998 Streymoy
- Kristine 7. dec. 1942 Odense Fjord
- A.10 Anine 1925 Østlige Nordsø
- Akaroa 1955 Rio Grande do Sul
- Anna Willy 1909 Bjørnsknude
- Bru 1999 Nordmøre
- Christian IX Kiel Bugt aug. 1916
- E.92 Ejjam, E.348 Mercator, E.456 Gerlis og E.504 Polaris 24. feb. 1940 Doggerbanke
- E.92 Vagn 16. juli 1943 Østlige Nordsø
- E.105 Comet 1934 Østlige Nordsø
- E.179 Kongsmark 1949 Østlige Nordsø
- E.200 Kamma 1971 Østlige Nordsø
- E.233 Elly 18. nov. 1916 Slugen
- E.257 Ekko 1951 Nordsøen
- E.297 Talyn 25. juni 1943 Østlige Nordsø
- E.368 Falkland 1971 Østlige Nordsø
- E.439 Oberon 1961 Østlige Nordsø
- E.459 Lyngvig 13. sep. 1940 Østlige Nordsø
- E.488 Sonny 1969 Shetlandsøerne
- E.493 Bounty 3. maj 1951 Nordsøen
- E.507 Mogens Dres 1969 Esbjerg Havn
- E.542 Signe 1988 Nordsøen
- E.591 H. Børsmose 1981 Tyske Bugt
- Ella 10. nov. 1918 Anholt Havn
- Europa 1891 Varberg
- Hans Peter 17. maj 1916 Omø
- Invention 1872 Faxe Ladeplads
- Luna 1900 Hatter Rev
- Metta Maria 1895 Nordby
- Nathanael 1898 Greve
- Stevns 1903 Østersøen øst for Stevns
- Østerby 1959 Læsø Rende
- Christine 1888 Baltijsk
- Anna Maria 1902 Hasle
- Anne 1895 Kattegat
- Birgitte Gøye 1885 Hasle
- Draxholm 1881 Keflavík
- E.23 Ebba 1948 Nordsøen
- E.30 Palle 1934 Nordsøen
- E.83 Ternen 1914 Østlige Nordsø
- Erik 1933 Flensborg Fjord
- Fremad 1882 Korsholm
- H.81 Elna 15. feb. 1946 Sydlige Kattegat
- Ingeborg 6. feb. 1915 Korsholm