Kategori:Vragg
Version fra 2. jan. 2022, 18:38 af HP (diskussion | bidrag) HP (diskussion | bidrag) (removed Category:Skibsvrag; added Category:Vraglink using HotCat)
Sider i kategorien "Vragg"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 378:
(forrige side) (næste side)A
- Absalon 13. dec. 1944 Sydvestlige Kattegat
- Affaire 1893 Årsdale
- Agda 15. jan. 1944 Endelave
- Agersø 28. sep. 1944 Østersøen sydøst for Møn
- Alexander Newsky 1868 Knopper
- Alexandria 1860 Hanstholm
- Alexandros 6. nov. 1915 Husby Klit
- Amstel 2. april 1919 Nordlige Kattegat
- Anders Martin 1983 Hesselø Bugt
- Anna 19. juni 1942 Samsø
- Anna 1936 Vejrø ved Samsø
- Antares 2. juni 1942 Langelandsbælt
- Anø 3. nov. 1940 Kattegat nordøst for Djurs
- Arctic 1860 Knopper
- Ares 1906 Østersøen ud for Trelleborg
- Arete 20. april 1942 Langelandsbælt
- Argo 1956 Femern
- Arthur 23. nov. 1916 Nordlige Kattegat
- Artushof 1899 Kattegat sydøst for Skagen
- AS.24 Birgit 1997 Kattegat øst for Djurs
- Asgerd 1962 Ålborg Bugt nord for Gjerrild
- Assistent 13. nov. 1942 Nordlige Langelandsbælt
- Aster 1998 Østlige Nordsø
- Atlas og Pandora 13. feb. 1811 Skagens Rev
- August Leonhardt 11. april 1940 Kattegat syd for Anholt
- Aurora 1919 Hammeren
B
- Baltic 1924 Kattegat øst for Læsø
- Barka 1965 Hirtshals
- Batavier III 15. okt. 1942 Kattegat nordvest for Anholt
- Belgrove 1921 Jammerbugt
- Bernlef 14. aug. 1945 Hesselø Bugt
- Berny 1961 Læsø Nord
- Binz 15. dec. 1915 Langelandsbælt
- Birger Jarl 27. april 1813 Østersøen nordøst for Møn
- Birgit Thor 1978 Sejerø Bugt
- Björn 1895 Skagerrak
- Blenda 1928 Kattegat nordøst for Anholt
- Blix 1948 Østersøen sydøst for Stevns
- Bogø 1945 Kattegat nordvest for Anholt
- Bonita 14. okt. 1941 Østersøen ud for Trelleborg
- Boringia 1975 Lysegrund
- Bris 1981 Østersøen vest for Bornholm
- Brooklands 1893 Gammel Skagen
- Bruges 1894 Hanstholm
- Brunla 1896 Lyngby
- Brønsodde 1947 Yderby Lyng
- Buenos Aires 1. maj 1940 Nordlige Kattegat
- Buller 1982 Skagerrak
- Burg 15. marts 1944 Femern Bælt
- Bygdø 1914 Skagens Rev
C
- Cambodia 1910 Fevik
- Capella 25. marts 1943 Langelandssund
- Capitaine Louis Malbert 1963 Kattegat ud for Varberg
- Carola 1898 Nordlige Kattegat
- Caroline 13. april 1946 Hesselø Bugt
- Carolus 12. april 1919 Nordlige Kattegat
- Centaurus 1930 Hesselø Bugt
- Charlotte 1906 Skagerrak
- China 1879 Lyngby
- Cimbria 1858 Helsingør
- Cimbria 1933 Sydlige Kattegat
- Commissariat 1878 Gammel Skagen
- Constanza 19. okt. 1919 Nordlige Kattegat
- Coquette 1887 Gammel Skagen
- Cosmos 8. april 1945 Kattegat
- Crescent 6. dec. 1808 Mårup
- Cronborg 1780 Bunken
- Crown 1881 Nørre Langer
D
- Danica Black 1994 Horns Rev
- Dannebroge 4. okt. 1710 Køge Bugt
- Dansborg 1714 Råbjerg
- Dejrø 23. marts 1945 Sydlige Kattegat
- Denia 1967 Gøteborgs skærgård
- Desdemona 4. marts 1944 Hesselø Bugt
- Doggerbank 1971 Skagerrak
- Don 1895 Hanstholm
- Dorcas 1883 Storebælt ved Nyborg
- Drejø 11. sep. 1940 Sjællands Rev
- Dronning Sophie 1911 Skagerrak
- Duen 18. okt. 1946 Ålborg Bugt
- Düsternbrook 1891 Hansted
E
- E.16 Angela 1995 Rømø
- E.77 Margrethe 12. dec. 1940 Grådyb
- E.100 Rosholm 1977 Østlige Nordsø
- E.367 Antares 1972 Tørre Bjælke
- E.422 Dan Britt 1984 Østlige Nordsø
- Edmund Hugo Stinnes 23. marts 1940 Thorsminde
- Elak 1966 Langelandsbælt
- Elisabeth 1947 Povlsker
- Ellen Dyer 1876 Tunø
- Else 1958 Østersøen sydvest for Ystad
- Emla 1891 Kærsgård
- Enigheden 1898 Aggersund
- Erato 1894 Spirbakken
- Erich Ohlrogge 21. april 1943 Kattegat
- Erik 1933 Flensborg Fjord
- Erna 1. marts 1945 Sejerø Bugt
- Ernst 25. april 1920 Nordlige Kattegat
- Eschersheim 13. marts 1940 Rubjerg Knude
- Espe 1995 Klitmøller
- Esther 14. nov. 1946 Sydlige Langelandsbælt
- Esther 1971 Kattegat øst for Djurs
- Estonia 1994 Finske Bugt
F
- Fanny 1948 Samsø Bælt
- Faros 2000 Østlige Nordsø
- Fegge 1972 Skagens Rev
- Felicia 1893 Kattegat ved Nordøstdjurs
- Femeren 1930 Skagen
- Fenix 1920 Gammel Skagen
- Feodosia 4. april 1945 Nordlige Kattegat
- FN.38 Dorthea 17. okt. 1944 Ålbæk Bugt
- FN.545 Nøkken 12. okt. 1946 Kattegat
- Fortuna 18. dec. 1943 Sjællands Rev
- Fragtskib 1618 Mariager Fjord
- Frederiksholm 14. dec. 1917 Hesselø Bugt
- Fredrik 1903 Kattegat nord for Anholt
- Freja 10. nov. 1944 Køge Bugt
- Freja 1994 Frederikshavn
- Fri 1949 Kattegat nordvest for Anholt
- Frigga 27. nov. 1950 Ålborg Bugt
- Fu Shan Hai 2003 Østersøen nord for Bornholm
G
- Gerd 1969 Grådyb Barre
- Gertrud 1921 Nordlige Lillebælt
- GG.280 Karolina 11. nov. 1916 Nordlige Kattegat
- GG.577 Inger 22. dec. 1950 Østersøen øst for Møn
- GG.588 Evald 1925 Tannis Bugt
- Gibraltar 1881 Lønstrup
- Gitano dec. 1918 Nordlige Kattegat
- Gleiwitz (V 1102) 30. jan. 1943 Bragerne
- GPS-vrag
- Greta 18. okt. 1916 Tannis Bugt
- Gudrun 1993 Samsø Bælt
- Gunhild 24. sep. 1918 Herthas Flak
- Gustav 29. nov. 1942 Øresund
H
- H.156 Alliance 26. nov. 1942 Gilleleje Flak
- H.654 Lyron 5. feb. 1943 Hesselø Bugt
- Hamm 20. april 1940 Kattegat
- Hans Illum 1911 Sejerø Bugt
- Hans Peter 7. maj 1942 Bågø
- Hansia 1998 Kattegat øst for Anholt
- Heddernheim 21. marts 1940 Nordlige Kattegat
- Hekla 1883 Sandefjord
- Helene 1874 Klægodde
- Helene 1936 Sydlige Lillebælt
- Helgoland 1941 Vejle Fjord
- Hercules 29. maj 1949 Ålborg Bugt
- Hermann 1925 Sønderborg Bugt
- Hermod 1927 Østlige Nordsø
- Herta 1920 Gammel Skagen
- HG.2 Inger Hvidemose 1966 Jammerbugt
- HG.10 Hanna Dorthe 1981 Hirtshals
- HG.13 Astrid 1961 Tannis Bugt
- HG.112 Lindy Green 1948 Skagerrak
- HG.164 Thingvalla 1999 Hirtshals
- Hilma Lau 13. okt. 1944 Østersøen øst for Bornholm
- Hodnaberg 24. feb. 1946 Hals Barre
- Holger 27. jan. 1945 Kattegat nordøst for Djurs
- Holst Nordia 1972 Thyborøn
- Hvalen 1893 Kattegat ved Fornæs
- Haakon Haakonsen 1903 Skagens Rev
I
J
- Jan Margrethe 1967 Nordøstlige Nordsø
- Jarl 1890 Østersøen nord for Bornholm
- Jemtland 1. jan. 1920 Herthas Flak
- Johan 1868 Kattegat ved Læsø
- Johan Tillberg 14. sep. 1916 Køge Bugt
- Johannes L. 1979 Helsingborg
- Jonita 1937 Østersøen øst for Bornholm
- Jytka 1957 Østersøen syd for Møn
- Jytte 9. juni 1944 Tangen
- Jørgen 29. maj 1940 Kattegat ved Nordøstdjurs
K
- K.462 Anna 28. juli 1943 Østersøen ved Møn
- Kanal I 22. dec. 1909 Lillebælt syd for Årø
- Kanonbådskrigen 1807-1814
- KAP.4 Falke III 1988 Kiel Bugt
- Karen 7. maj 1940 Kiel Bugt
- Karis 21. nov. 1940 Østersøen øst for Møn
- Kastor 1962 Femern Bælt
- Kerstin 1972 Hanstholm
- Ketty 1950 Thorsminde
- KFK 100 (V 6532) 15. maj 1945 Vyl
- KG.699 Havsøki 1999 Grådyb
- Kirsten 9. aug. 1940 Bjørnsknude
- Kirsten 1946 Kattegat nordvest for Anholt
- Kjøbenhavn 11. juni 1948 Ålborg Bugt
- Kongshavn 1974 Læsø Rende
- Kongsmark 1965 Røsnæs
- Krakow 1922 Tangen
- Kristian 1965 Ålborg Bugt ved Norddjurs
- Kung Ring 1878 Skagens Rev
- København 2. april 1801 slaget på Reden
- Königin Louise 1884 Vorupør