Kategori:Kanon: Forskelle mellem versioner
Spring til navigation
Spring til søgning
HP (diskussion | bidrag) mNo edit summary |
HP (diskussion | bidrag) mNo edit summary |
||
Linje 1: | Linje 1: | ||
{{b|Størrelse|7557|Kanon|alt=Antal kanoner}} | |||
{{ | |||
}} | |||
[[Orlogsskib]]e osv. ordnet efter antal [[kanon]]er. | [[Orlogsskib]]e osv. ordnet efter antal [[kanon]]er. | ||
[[Kategori:Skydevåben]] | [[Kategori:Skydevåben]] |
Versionen fra 14. jan. 2022, 16:36
Orlogsskibe osv. ordnet efter antal kanoner.
Underkategorier
Denne kategori har følgende 2 underkategorier, af i alt 2:
Sider i kategorien "Kanon"
De 62 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 62:
0–9
- Buhl 1874 Hornbæk
- Friisland 1787 Gammel Skagen
- Martz 30. okt. 1809 Gammel Skagen
- Drie Gebroeder 1874 Skagen
- Julianehaab 1791 Anholt
- Kongen av Preussen 1768 Havlba på Suðuroy
- Polyphemus 1856 Vangså
- Store lybske David 1624 Kvæsthusbroen
- Charitas 1641 Coromandelkysten
- Freundschaft og Medea 14. okt. 1813 Løkken
- Neptunus 1751 Gjerrild
- Proselyte jan. 1809 Anholt Østerrev
- Fama 23. dec. 1808 Nordøstbornholm
- Neptunus 1683 Gøteborg
- Fly 29. feb. 1812 Anholt Østerrev
- Elisabeth 1794 Anholt Rev
- Spraglede Falk 1679 Fanø
- Belette 24. nov. 1812 Læsø (Nordvestrev)
- Blaae Heyren 1761 Dansk Vestindien
- Najaden 1864 Vestlige Sydatlant
- Printsessa 1716 Rømø Nørland
- Printz Carl 1784 Vlie
- Lougen 1881 Bremerhaven
- Postillionen 1706 Thykysten
- Venus 5. dec. 1809 Skagens Rev
- Gyldne Løve 1730 Vestirland
- København 2. april 1801 slaget på Reden
- Архимед 1850 Hvideodde Rev
- Skibsforlis under Store Nordiske Krig
- Swarte Arent 1644 Femern Bælt
- Galathea 1889 Algeriet
- Christian 1621 Trincomalee
- Christian 7. Shetlandsøerne 1776
- Lossen 1679 Københavns Red
- Birger Jarl 27. april 1813 Østersøen nordøst for Møn
- Cronborg 1780 Bunken
- Flyvende Ulv 1691 Plymouth
- Norske Løve 1707 Eysturoy
- Gideon og Josaphat 1617 Helsingør Havn
- Crescent 6. dec. 1808 Mårup
- Méduse 1816 Mauretanien
- Trefoldigheden 1676
- Sancte Sophia 1645 Gøteborg
- Spes 1697 Gammel Skagen
- Rota 1892 Sydlige Nordsø
- Alexander Newsky 1868 Knopper
- Auguste 1716 Anholt
- Sankt Dorothea 1693 Nice
- Antelope 1652 Jylland
- Draken 1677 Stevns Klint ved Holtug
- Oldenborg 1799 Kapstaden
- Pervoj 1758 Tornby
- Unie 1782 Nordsøen
- Zierikzee 1782 Vester Tversted
- Printz Friderich 1780 Læsø Kobbergrund
- Skibsforlis under Skånske Krig
- St. George og Defence 24. dec. 1811 Thorsminde
- Fredericus Quartus 1736 Skagen
- Charlotte Amalie 1695 Stavern
- Christianus Septimus 1788 Anholt Rev