Kategori:Alder
Spring til navigation
Spring til søgning
Alder 0 5 10 15 20 30 40 50 60 Identifikation: Skibsnavn • Kendingsb. • IMO • Læst • BRT • RT • Dæk • Luge • Mast • Lloyd's R. • Sundtold • Billede • Død • Dødt skib • Sporløs • Flaskepost • Navnebræt • Dykning • GPS • Video • Uregistr. • Kirkebog • Person • Forlis • Vrag
(forrige side) (næste side)
Skibe med kendt byggeår, ordnet efter alder ved sidst kendte forlis, med nye skibe først.
Sider i kategorien "Alder"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 6.295:
(forrige side) (næste side)0–9
- Christine 1903 Vestlige Nordsø
- Copley 1911 Antwerpen
- Dorthea 1878 Thorupstrand
- E.30 Ane Johanne 1919 Ulvtand
- E.100 Thit 1936 Østlige Nordsø
- E.249 Eliezer 23. okt. 1919 Grådyb
- E.308 P. Dickens 1924 Østlige Nordsø
- Earl of Zetland 1905 Vang
- Eidetind 1977 Vesterålen
- Eline 1893 Doverstrædet
- Elisabeth 1892 Horns Rev
- Elise 1891 Snæfellsnes
- Else Basse 1953 Saint Lawrence-bugten
- Emanuel 1890 Gåsehage
- Erato 1894 Spirbakken
- Ettina 1865 Stenbjerg
- Faveur 1870 Østlige Nordsø
- FD.560 Sanna 22. juli 1942 nord for Færøerne
- Felicity 1881 Kandestederne
- Fergus 1899 Lønstrup
- Flora 1881 Storebælt
- Folden 1905 Skjerstadfjorden
- Frederik 1890 Anholt Nordvestrev
- Freia 1887 Kristianopel
- Gorm 1896 Vangså
- Grethe 1. dec. 1939 Goodwin Sands
- Greve Bernstorff 1825 Puerto Rico
- Hanna 1887 Henne
- Hanna Christensen 1878 Tolbøl
- Henry 1844 Østen under Læsø
- Hermanes 1835 Rotbøl
- Hjortholm 1935 Swansea
- Hoop 1868 Rødhus
- Hugo 31. jan. 1946 Skeldervig ved Rødvig
- Haakon Haakonsen 1903 Skagens Rev
- Inge 1950 Kołobrzeg
- Invention 1872 Faxe Ladeplads
- Irene 1979 Nanortalik
- Johanna 1883 Haurvig
- Johanne Christine 1869 Borre
- Johanne Marie 1883 Grønsund
- Jørgen Olsen 4. maj 1917 Vestirland
- KAP.4 Falke III 1988 Kiel Bugt
- Karolina 1904 Øland
- KG.400 Skalanes 1961 Kangeq ved Godthåb
- Kjøbenhavn 11. juni 1948 Ålborg Bugt
- Koldinghus 14. aug. 1942 Kattegat
- Krona 1902 Tranum
- Lavi 1938 Azorerne
- Libra 1892 Harboøre
- Lumparland 1907 Skodbjerge
- Lykkens Prøve 1856 Arkona
- Lyna 1885 Nordsøen
- Malvine 1887 Sankt Thomas
- Margaretha 1855 Tolbøl
- Margrethe 1881 Nordsøen
- Martin Nisson 1929 Shetlandsøerne
- Maryetta 2. jan. 1915 Fair Isle
- Matrona 1947 Birkenhead
- Mercur 1899 Elbmundingen
- Mercurius 1947 Pirupshvarre
- Neptunus 1803 Julianehåb i Sydgrønland
- Nikolas 1975 Kertjstrædet
- Odessa 1918 Humber
- Odin 17. april 1940 Storebælt
- Olivia 1912 Nordatlanten syd for Island
- Orient 21. juli 1944 Spiekeroog
- Orient 1914 Tornby
- Oscar 1901 Øster Hurup
- Panama 12. april 1945 Nordatlanten
- Pandur 1907 Bermuda
- Patra 1976 Suez
- Patriot 1857 Thyborøn
- Proteus 1887 Sydlige Nordsø
- Providentia 1830 Lild
- Resolutionen 1869 Bjerregård
- Risøy 1926 Nordsøen ud for Jæren
- Rosa 1906 Rio Grande do Sul
- Rotna 1970 Sydlige Nordsø
- Selma 1901 Knopper
- Sifa 1898 Rønne
- Snaefell 1906 Kjul
- Sokoto 25. april 1917 nordøst for Rona
- Solstrejf 27. marts 1950 Kiel Bugt
- St. Johannes 1836 Råbjerg
- St. Lawrence 1860 Rønne
- St. Thomas 1895 Nordøstlige Nordsø
- Starling 1889 Sunk Sand
- Sweet Land 1981 Filippinerne
- Tercera 1906 Mozambique-kanalen
- Þór 1929 Húnaflói
- Tjaldur 1946 Eysturoy
- Tornator 26. jan. 1942 Shizuoka
- Tvende Søstre 1872 Faxe Bugt
- Tønning 1860 Sydlige Nordsø
- Uko 19. dec. 1939 Nordsøen
- Vega 1903 Strøby
- Virgo 1886 Eskifjörður
- 11 Søskende 1877 Snekkersten
- Activ 1886 Nordsøen
- Adelfotis 1956 Sydafrika
- Alvilda 1897 Vagrien
- Anna 1882 Lowestoft
- Anna 1883 Tolbøl
- Anna Hendrika 1882 Vust
- Anna Mathilde 1883 Hasle
- Ansgar 1910 Ardross
- Arcturus 1878 Kærsgård
- Arcturus 1887 Falsterbo
- Ásta & Málfriður 1882 Keflavík
- Axel 1901 Berwick
- Bertha 1892 Falklandsøerne
- Bodil 22. dec. 1943 Østersøen ud for Smygehuk
- Boomerang 1896 Fredrikstad
- Brage 1914 Nordlige Nordsø
- Brunette 1872 Køge
- Calabria 1914 Langli
- Calø 1927 Østersøen ved Bagpommern
- Caroline Louise 1872 Klitmøller
- Catharina 1873 Lild
- Cemfjord 2015 Pentland Firth
- Christian 1884 Montrose
- Christian 1887 Kolby Kås
- Christina Maria 1970 Haifa
- Colin Archer 1911 Kattegat nord for Anholt
- Competitor 1898 Nørre Lyngvig
- Cornilia 1981 Peloponnes
- Costas 1906 Bozcaada i Tyrkiet
- Dagmar 1879 Sydlige Bohuskyst
- Deveron 1851 Harboøre Tange
- Diana 28. april 1917 Keltiske Hav
- Don 1895 Hanstholm
- Dünaborg 1897 Henne
- E.50 Willy 1904 Vyl
- E.57 Dagny 1935 Horns Rev
- Elisabeth 1872 Grenå
- Elna 1884 Frederikshåb i Sydvestgrønland
- Else 1894 Østlige Nordatlant
- Emma 1893 Nordsøen
- Eysturbúgvin 2022 syd for Suðuroy
- F.1 Dronning Louise 1906 Horns Rev
- F.33 Valborg 1919 Mandø Flak
- Fanny 19. sep. 1918 Raz de Sein
- Frederik VII 1880 Gotland
- Fri 1906 Queensferry
- Fykan 2001 Trøndelag
- Gibralfaro 1920 Cádiz
- Graf Todleben 1912 Elie and Earlsferry
- Grønland-forlis
- Gustava 1866 Læsø Østerby
- Hanne 1906 Vaasa
- Hans 1899 Bjerregård
- Hans Jacob 1865 Aggerkanalen
- Har Carmel 1938 Constanța
- Harriet 1891 Åhus
- Isafold 19. jan. 1940 Methil
- Johanne Caroline 1875 Lappegrund
- KG.118 Dragaberg 1961 Færingehavn i Sydvestgrønland
- Knud 1880 Reykjavik
- Knud 1902 Tynemouth
- Kongsberg 1869 Fanø
- Kursk 1912 Sydlige Nordsø
- Lina en Johanna 1875 Sigerslev Klint
- Margareta 1950 Pommernbugten
- Marie Clausen 5. dec. 1942 Sliminde
- Mary Boyes 3. juli 1917 Østlige Nordatlant
- Nordia 1969 Stettiner Haff
- Ny Prøve 1872 Ærøskøbing
- Odin 1878 Kattegat ved Hjelm
- Orb 1875 Karlslunde
- Pregel 1920 Søren Jessens Sand
- Ranger 1862 Grønhøj
- Rex 1910 Sønderho
- RI.47 Triton 1949 Humber
- RI.162 Ingrid 23. feb. 1944 Grådyb Barre
- Richard 1888 Bangsbostrand
- Spes 1697 Gammel Skagen
- St. Albans 1888 Østlige Nordatlant
- Statsraad Vogt 1872 Møns Klint ved Sommerspiret
- Stella 6. maj 1943 Calabrien
- Sundsval 1887 Stenbjerg
- Svanen 1891 Knäbäck
- Sverige 1960 Nordhavnsværftet
- Tamarii Tuamotu 1998 Tuamotu
- Thales 1898 Febbersted
- Thyra 1869 Biscayen
- TN.337 Lieutenant Vedrines 1952 Holsteinsborg i Vestgrønland
- Turisten 1959 Haderslev Dam
- Tvende Sødskende 1892 Ahl Hage ved Ebeltoft
- Uni I 1961 Robben Island
- Uno 2002 Kielerkanalen
- VA.226 Sólarris 18. aug. 1941 Østisland
- Vega 1903 Melville Bugt
- Vestri 4. dec. 1941 Jæren
- Victoria Nyanza 1894 Iquique i Chile
- Visborg 27. nov. 1916 Engelske Kanal
- Vrouw Geziena 1837 Ræhr
- Yandra 1959 Adelaide
- Zampa 1933 Libyske Hav
- Aabo 1863 Rømø Nørland