Kategori:Dampskib
Version fra 10. apr. 2021, 19:01 af Ribewiki>Hp Ribewiki>Hp
Ekspeditionsskib • Lystbåd • Modelskib • Motorskib • Plimsoller • Redningsbåd • Slæbebåd • Skoleskib
Damp og motor: A-Al Am-Az B C D E F G H I-J K L M-Mc Me-M N O-Q R Sa-Sj Sk-Sø T-U V-Ø
Underkategorier
Denne kategori har følgende 7 underkategorier, af i alt 7:
Sider i kategorien "Dampskib"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 1.387:
(forrige side) (næste side)P
- P. Frausing 1919 Jæren
- P.G. Halvorsen 25. dec. 1941 Storebælt
- P.N. Damm 1929 Biscayen
- Palmyra 1962 Keltiske Hav
- Paloma 1968 Bosporus
- Pamiat Lenina 1927 Nanjing
- Pan 1863 København
- Pan 1895 Østersøen syd for Ystad
- Panagathos 1965 Ameland
- Panther II 1947 Durban
- Paris 15. feb. 1941 North Yorkshire
- Patria 1882 Gammel Skagen
- Pauline 1898 Agger Tange
- Pauline 1898 Allinge
- Pei Fu 16. juli 1940 Tsunoshima ved Honshu
- Pennsylvania 1931 Orkneyøen Swona
- Peritia 1924 Nordsøen
- Perm 28. nov. 1917 Engelske Kanal
- Pernambuco 1908 Ålum
- Perseverance 1896 Agger
- Peter Berg 1906 Pentland Firth
- Peter Bornhofen 17. aug. 1944 Kirkenes
- Peter Melnikoff 29. juli 1915 Sortehavet ved Krim
- Peter Mørch 1913 Bintan
- Peter von Danzig 7. marts 1945 Østersøen ud for Trelleborg
- Peter Willemoes 12. dec. 1917 Vestlige Nordsø
- Petrell 1922 Marokko
- Petronia 1908 Aden
- Phare 31. okt. 1917 Vestlige Nordsø
- Philippias 1977 Dar es-Salaam
- Phønix 4. nov. 1944 Øster Hurup
- Phønix 1881 Snæfellsnes
- Pier Luigi 13. nov. 1943 Kreta
- Pioneer 21. april 1943 Smålandsfarvandet
- Polaris 5. aug. 1941 Nevabugten
- Pollux 29. nov. 1942 Vestlige Østersø
- Pollux 1912 Hanstholm
- Pollux 1934 Jaffa
- Pomona 1876 Østersøen vest for Gedser
- Pompoon 12. nov. 1942 Caribiske Hav ved Colombia
- Potho 1962 Ancona
- Poul Carl 9. jan. 1942 Vestlige Østersø
- Precurseur 1895 Hanstholm
- Pregel 1920 Søren Jessens Sand
- Principia 1895 Sandoy
- Prinsesse Marie 1905 Sydkinesiske Hav
- Probus 1902 Thorsminde
- Progres 23. april 1940 Drogden
- Progress 1909 København
- Propel 1901 Suezbugten
- Prøven 1898 Kattegat ved Vinga
- Puchero 7. sep. 1942 Costa Maya
- Pythia 1929 Sandefjord
R
- Radaas 21. sep. 1917 Engelske Kanal
- Ragnar 11. nov. 1916 Galicien
- Ragnhild 3. sep. 1917 Vestlige Nordsø
- Randelsborg 9. marts 1918 Skagerrak
- Raposo Tavares 1970 Vestlige Sydatlant
- Redang 13. feb. 1942 Karimatastrædet
- Redthorn 1938 Nordirland
- Remus 1900 Vyl
- Reus 1970 Almería
- Reval 1921 Stolpmünde
- Rex 1910 Sønderho
- Reykjavik 1908 Snæfellsnes
- Rhenania 1921 Warnemünde
- Rhodos 1957 Ventspils
- Rhone 1867 Britiske Jomfruøer
- Rhône og Sleipner 16. feb. 1940 Moray Firth
- Riberhuus 1920 Saint-Nazaire
- Rigmor 19. feb. 1941 Engelske Kanal
- Rigmor 28. juli 1917 Nordsøen ud for Vestland
- Rikke Skou 6. okt. 1954 Tyske Bugt
- Rimfakse 27. april 1941 sydvest for Færøerne
- Risca 1894 Thyborøn Kanal
- Risøy 20. marts 1942 Bristolkanalen
- Risøy 1926 Nordsøen ud for Jæren
- Rita 9. maj 1942 Nordlige Storebælt
- Robert 3. jan. 1942 Sydlige Nordsø
- Robert 17. april 1917 Vestlige Nordsø
- Robert 1905 Øresund ved Hven
- Robert 1946 Sjællands Odde
- Robert 1969 Othoni i Otrantostrædet
- Robert Lea 1914 Shetlandsøerne
- Rockland 1892 Thyborøn
- Roger 1899 Sorthat
- Rolandseck 12. marts 1945 Kattegat
- Rolf 8. marts 1916 Æbelø
- Rollo 8. dec. 1916 Engelske Kanal
- Roma 1924 Aflandshage
- Rona 26. jan. 1941 Sokndal
- Ronald 15. marts 1917 Biscayen
- Rosborg 3. marts 1917 Nordlige Nordsø
- Rose 1842 Nordsøen
- Roseden 1874 Jyske Rev
- Rosenborg 25. april 1943 Østlige Nordatlant
- Rosenvold 5. okt. 1916 Engelske Kanal
- Roslin 1856 Skagen Nordstrand
- Rostock 1880 Kattegat øst for Skagen
- Rota 22. juli 1917 Engelske Kanal
- Rougemont 1893 Læsø Trindel
- Rubbens 1869 Bragerne
- Rubonia 22. juli 1915 nordvest for Orkneyøerne
- Runhild 2. nov. 1916 Ålandshavet
- Runø 18. dec. 1946 Falsterbo
- Russia 17. marts 1917 Engelske Kanal
- Ryfylke 5. feb. 1941 Stad
- Rygja 4. april 1943 Ålbæk Bugt
- Rønnaug 21. okt. 1916 Skagerrak
S
- Sadakat 1955 Galați ved Donau
- Sadikzadenazim 1954 Sortehavet
- Sado 1950 Skagerrak
- Saint Pol 22. jan. 1916 Folkestone
- Sally 1939 Sandoy
- Samsø 1. maj 1941 Nordatlanten
- Samsø 27. nov. 1942 Lillebælt
- San Matteo 1937 Stolpe-Bank
- Sarabande 1961 Oman
- Saratoff 1923 Akmensrag nord for Liepāja
- Sarmatia 18. juni 1940 Keltiske Hav
- Sauternes 7. dec. 1941 Svínoy
- Scania 11. sep. 1941 Irmingerhavet
- Scania 1957 Vlissingen
- Schilksee 31. dec. 1944 Horten
- Schlei 1908 Mandø
- Schleswig 1901 Jamaica
- Schwalbe 13. dec. 1940 Utö
- Scot 23. april 1917 Vestlige Nordsø
- Scotia 7. dec. 1939 Nordlige Nordsø
- Scotia 1897 Østersøen ud for Trelleborg
- Scotland 1904 Sandoy
- Seeadler 24. nov. 1942 Brekstad
- Seefahrer 18. april 1942 Borkum
- Seevogel 1959 Västervik
- Seilø 1979 Jørpeland
- Selma 11. jan. 1944 Oslofjorden
- Selma 1901 Knopper
- Selvik 1911 Graham Land
- Senior 1906 Skagens Rev
- Senta 12. juni 1942 Borkum
- Sessa/Longtaker 17. aug. 1941 Danmarksstrædet
- Siauliai 29. aug. 1941 Hogland
- Sif 27. okt. 1916 Vestlige Nordsø
- Sigrid 27. juni 1943 Kattegat Syd
- Sigrun 3. nov. 1940 Ydre Oslofjord
- Sigurd 28. nov. 1916 Sydsardinien
- Sigurd okt. 1915 Nordatlanten
- Silesia 25. sep. 1939 Nordsøen ud for Rogaland
- Silja 17. okt. 1917 Nordlige Nordsø
- Silva 1902 Hanstholm
- Silvio Scaroni 12. juni 1941 Sidrabugten
- Sirius 1921 Lyngby
- Sivigliano 7. maj 1943 Tunesien
- Sjofna 23. nov. 1944 Devon
- Sjælland 25. maj 1917 Engelske Kanal
- Sjælland 1900 Febbersted
- Skagerak 21. dec. 1917 Vestlige Nordsø
- Skagerak 24. aug. 1941 Harwich
- Skakkeborg 1912 Vestlige Østersø
- Skálholt 9. nov. 1917 Rauna
- Skandia 24. dec. 1917 Rønne
- Skandia 1929 Kattegat øst for Frederikshavn
- Skellefteå 4. aug. 1914 Listerdyb
- Skipper Clement april 1945 Kielerkanalen
- Skjalm Hvide 1906 Sønder Vorupør
- Skodsborg 20. marts 1916 Sydlige Nordsø
- Skodsborg 1901 Finske Bugt
- Skolma 1929 Ypnasted
- Sleipner 1897 Thorsminde
- Sleipner 1938 Københavns Frihavn
- Slesvig 7. aug. 1917 Themsens Munding
- Sletholm 1962 Shanghai
- Slevik 1953 Jæren
- Smyrna 1868 Skagerrak
- Solheim 1907 Hammershus
- Solstrejf 27. marts 1950 Kiel Bugt
- Somerset 1945 Loire
- Sonja Mærsk 5. juni 1942 Halifax
- Sophie 1910 Kærsgård
- Sora 10. aug. 1916 Engelske Kanal
- Sorrento 1890 Nordøstlige Nordsø
- Southern Briar 1966 Ferring
- Southern Lotus 1966 Fjaltring
- Southport 1964 Sydwales
- Spahi nov. 1942 Oran
- Spyros 1920 Engelske Kanal
- Spyros 1937 Algarve
- St. Croix 12. dec. 1917 Bristolkanalen
- St. Helena 1984 Atlanterhavet ud for Sierra Leone
- St. Margaret 12. sep. 1917 Færøerne
- St. Nicholas 1958 Bajo Nuevo
- St. St. Blicher 12. okt. 1917 Vestlige Nordsø
- Stanley 16. juni 1945 Hainan
- Stanley 1894 Bovbjerg
- Stanley Dollar 1905 Katsuura på Bōsō-halvøen
- Stanton 1909 Sydlige Nordsø
- Steen 1966 Sandnessjøen