Kategori:Alder
Spring til navigation
Spring til søgning
Alder 0 5 10 15 20 30 40 50 60 Identifikation: Skibsnavn • Kendingsb. • IMO • Læst • BRT • RT • Dæk • Luge • Mast • Lloyd's R. • Sundtold • Billede • Død • Dødt skib • Sporløs • Flaskepost • Navnebræt • Dykning • GPS • Video • Uregistr. • Kirkebog • Person • Forlis • Vrag
(forrige side) (næste side)
(forrige side) (næste side)
Skibe med kendt byggeår, ordnet efter alder ved sidst kendte forlis, med nye skibe først.
Underkategorier
Denne kategori har nedenstående 2 underkategorier.
(forrige side) (næste side)A
- Alder forlænget (356 S)
- Alder ukendt (3.479 S)
Sider i kategorien "Alder"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 6.285:
(forrige side) (næste side)0–9
- Adolph Andersen 17. nov. 1917 Engelske Kanal
- Agnes 1884 Østlige Nordatlant
- Albert 7. juni 1941 Storjungfrun
- Andrea 1892 Reykjavik
- Anite 1897 Patagonien
- Argentina 17. marts 1940 Shetlandsøerne
- Arno 19. dec. 1917 Vestlige Nordsø
- Ásta 1890 Keflavík
- Athena 2011 Runavík
- Atlantic 1885 Skagens Rev
- Atlantic oktober 1920 Engelske Kanal-Nordsøen
- Baltanglia 23. jan. 1940 Vestlige Nordsø
- Balzac 26. juli 1940 Sunderland
- Birgit 12. juni 1943 Krim
- Bogense 1884 Ceuta
- Bogø 17. dec. 1939 Vestlige Nordsø
- Britta 25. marts 1940 Orkneyøerne
- Broholm/Hindoo 9. sep. 1944 Caribiske Hav
- Bungsberg 25. marts 1943 Revalbugten
- Camilla 1892 Nidingen
- Carl 1874 New Zealand
- Carlota 1878 Nordsøen
- Cathrine 1895 Paraíba
- Christine 1888 Baltijsk
- Cito 1888 Cuxhaven
- Clara 1901 Qiongzhoustrædet
- Clyde 1870 Skagerrak
- Dagmar 9. juni 1941 Engelske Kanal
- Dagmar 1893 Laguna de Términos
- Dapa 1979 Guadeloupe
- Diana 1873 Gjerrild
- Drie Gezusters 1882 Kattegat
- Drott 1902 Hanstholm
- E. Helene 14. sep. 1916 Horns Rev
- E.17 Merkur 1906 Blåvand
- E.29 Eigil 1936 Nordsøen
- E.34 Vega 1904 Fanø Vig
- E.43 Jylland 1902 Bjerregård
- E.79 Thora 1922 Søndervig
- E.98 Grethe 1924 Søren Jessens Sand
- E.113 Christa 1936 Vyl
- E.403 Vulgaris 1936 Østlige Nordsø
- E.431 Vestfart 1979 Vyl
- E.492 Linda 1957 Vestlige Nordsø
- E.702 Lene Marianne 1969 Nordsøen
- Edmund Hugo Stinnes 23. marts 1940 Thorsminde
- Edv. Nissen 3. juni 1940 Dunkerque
- Ejnar Mikkelsen 1991 Tasiilaq i Sydøstgrønland
- Elisabeth Margarethe 1772 Sotra i Hordaland
- Ellen 1895 Engelske Kanal
- Emanuel 1882 Kattegat-Skagerrak
- Emanuel 1882 Keldby på Møn
- Emilie 1870 Klitmøller
- Emilie Mærsk 1941 Borkum
- Emla 1891 Kærsgård
- Eva 1903 Vlieland
- FD.324 Geyti Reyði 1983 Færøbankerne
- Flink og Færdig 1825 Nordsøen
- Flyvende Ulv 1691 Plymouth
- Fortuna 6. marts 1942 Filippinerne
- Frederikke 1894 Nordsøen
- Freya 1880 syd for Langeland
- Frigga 1875 Island
- Frigga 1881 Cádiz
- Ganymed 1871 Ängelholm
- Geertruida 1873 Agger
- Gerda 1882 Agger Tange
- Gertrud Rask 7. feb. 1942 Nova Scotia
- Gesine 1882 Mulbjerge
- Goede Verwachting 1850 Skagens Rev
- Greve August Rantzau 1886 Gibraltar
- Gustaf 1907 Bjerghuse
- Gustav 1878 Vestlige Nordsø
- Gyda 1880 Fjaltring
- Hamm 20. april 1940 Kattegat
- Handelmaatschappij 1845 Haurvig
- Hans 1907 Rio Grande do Sul
- Hans Broge 15. juni 1941 Sydlige Nordsø
- Hansine 1868 Langelandsbælt
- Hansine 1879 Dvalegrunden
- Harmonie 1882 Harboøre
- Hassel 1898 Agger Tange
- Heddernheim 21. marts 1940 Nordlige Kattegat
- Hejmdal nov. 1918 Østlige Nordatlant
- Helga 22. okt. 1916 Bretagne
- Henriette 1872 Albuen ved Nakskov
- Henriette 1894 Lofoten
- Hermann 1874 Port Elizabeth
- HG.4 P. Hundebøll 1976 Østlige Nordsø
- Hope 1821 Nordsøen
- Hroar 27. feb. 1918 Trondheimsfjorden
- Haabet 1879 Hesselø
- Ida 1877 Nordsøen
- Ingeborg S 29. okt. 1943 Ægæerhavet
- Ingolf 27. dec. 1914 Vestlige Nordsø
- Jade Lily 1969 Hongkong
- Jane Thompson 1859 Agger
- Jeltina 1876 Tversted
- Jenny 1798 Kattegat ved Anholt
- John Hintze 28. sep. 1917 Rygen
- Jylland/Musketier 3. maj 1945 Kiel Bugt
- Jørgine 1881 Drogden
- Jørgine 1881 Sorthat
- Kallundborg 5. juni 1917 Nordvestlige Middelhav
- Karen 1876 Nordsøen
- Karen 1892 Uruguay
- Karin 1873 Harboøre
- KG.128 Eysturhøvdi 1964 Sandoy
- KG.389 Ernestine 1930 Reykjanes
- Kirstine 1893 Rødsand
- Kirstine Jensen 19. maj 1918 Vestlige Middelhav
- Kjøbenhavn 15. juli 1676 Gøteborgs skærgård
- Koldinghus 1889 Puerto Plata
- Konfid 1903 Ulven
- L.H. Carl 20. juli 1917 Engelske Kanal
- Lars Kruse 4. feb. 1917 Engelske Kanal
- Leise Mærsk 23. nov. 1940 Østlige Nordatlant
- Lucky Era 1975 Bahamas
- Manø/Mano 21. aug. 1944 Reykjanes
- Margaret & Jane 1872 Fodslette
- Margarets 1847 Hansted
- Maria Catharina 1890 Klitmøller
- Maryland 15. feb. 1940 Nordatlanten vest for Hebriderne
- Mathilde Caroline 1881 Meldorf
- Medea 1878 Flandern
- Medora 1872 Tejn
- Minerva 1982 Pantelleria
- Myrtia 1982 Kvarken
- Nicolaw 1969 Boulogne
- Nicolay 1874 Vestlige Nordatlant
- Nicoline Dorthe 1877 Kattegat ved Fornæs
- Niobe 1932 Femern Bælt
- Nordboen 1884 Thorupstrand
- Olifer 1937 Tyske Bugt
- Otto 1881 Klitmøller
- Phønix 1897 Sydatlanten
- Poona 1971 Gøteborg
- Precurseur 1895 Hanstholm
- Presto 1865 Læsø Øst
- Prinds Christian Frederik 1846 Holsteinsborg i Vestgrønland
- Queen of the Fal 1884 Sankt Thomas
- Ralph Ward Jackson 1886 Kattegat øst for Djurs
- Renata 1970 Skagerrak
- Rosario 1876 Anholt Syd
- Rubonia 22. juli 1915 nordvest for Orkneyøerne
- Ryfylke 1896 Hanstholm
- S.407 Sinne Nordfisk 1978 Øresund
- Sally & Betsey 1783 Læsø Øst
- Sauternes 7. dec. 1941 Svínoy
- Sea Star 1998 Caribiske Hav
- Sigrid S 1968 Qassimiut i Sydgrønland
- Sikkolina Hooites 1852 Agger
- Silver Castle 1972 Sydafrika
- Sival 1977 Tistlarna
- Sixtus 1905 Falklandsøerne
- Sophie 1930 Flensborg Fjord
- St. St. Blicher 12. okt. 1917 Vestlige Nordsø
- Standard 1877 Thorsminde
- Sunrise 1964 Ancona
- Sørine 1910 Hudsonbugten
- Teibo Maru 25. sep. 1942 Sydkinesiske Hav
- Thalia 1883 Klitmøller
- Veset 28. sep. 1915 Drogden
- Victor 1875 Elben ved Stade
- Vitus Bering 1871 Kattegat
- Vrouw Jantina 1857 Kandestederne
- Vulcan 1872 Ølsemagle
- Weser 1919 Tørre Bjælke
- Worms 26. okt. 1914 Østersøen
- Ægir 1874 Østlige Bagpommern
- Ægir 1878 Island
- Aarhus 1894 Brisbane
- Aarø 5. okt. 1944 Omaha Beach
- Abelone 1872 Skagens Rev
- Abergeldie 1889 Læsø Trindel
- Acmel 1886 Rio de Janeiro
- Adelphi 1869 Tolbøl
- Agnete Mærsk 23. marts 1941 Østlige Nordatlant
- Akershus 1885 Nordsøen
- Akureyrin 1918 Trøndelag
- Alf 1882 Nordsøen
- Alpha 1870 Stavnshoved
- Andrea 1876 Fjaltring
- Andrea Mathilde 1872 Bristolkanalen
- Ane Kjerstine 1889 Safi i Marokko
- Ane Marie 1898 Anholt Syd
- Anna 1878 Island
- Anna 1888 Thorsminde
- Antiena 1889 Thorsminde
- Arild Mærsk 1964 Punta Cardón i Venezuela
- Arken 1. juni 1944 Thykysten nordvest for Klitmøller
- Astra II 29. aug. 1940 Østlige Nordatlant
- Atlantic 1892 Safi i Marokko
- Attilio 1875 Nordatlanten ud for Portugal
- Auguste 1877 Østen under Læsø
- Axel 1895 Macau
- Balder 1880 Ronneby
- Baltara 1929 Weichsel
- Batavia/Sainte Madeleine 9. nov. 1942 Marokko
- Beaumonoir 1905 Colombia