Kategori:N kending
Spring til navigation
Spring til søgning
Kendingsbogstav N NB C D F G H J K L M P Q R S T V W X Z Identifikation: Skibsnavn • Kendingsb. • IMO • Alder • Læst • BRT • RT • Dæk • Luge • Mast • Lloyd's R. • Sundtold • Billede • Død • Dødt skib • Sporløs • Flaskepost • Navnebræt • Dykning • GPS • Video • Uregistr. • Kirkebog • Person • Forlis • Vrag
(forrige side) (næste side)
Et system af 4 kendingsbogstaver ordnet NBCD-NWVT med tilsvarende signalflag tildeltes fra 1867 danske handelsskibe over 20 BRT og skulle indhugges et let genkendeligt sted, for eksempel ved storlugen. Systemet afløstes 1934 af radio-kaldesignal startende med O.
Sider i kategorien "N kending"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 2.195:
(forrige side) (næste side)B
- Herman 1871 Agger Tange
- Dannebrog 1887 Skagerrak
- Duen september 1918 Østersøen
- Ferona 1900 Kristiansand
- Hermano 1959 Veracruz
- Inga 1901 Melrakkaslétta
- Anes Minde 1886 Skagerrak
- Emilie 1871 Viken
- Ires 1920 Knudshoved Odde
- Beta 1870 Grindavík
- Deus Regit 1894 Eigersund
- Asta 1891 Lysegrund
- Clara 1873 Marokko
- Alban 1920 Nordsøen
- Emma 1875 Sæby
- Lemvig 1873 Thyborøn Kanal
- Chr. Broberg 22. aug. 1914 Sydlige Nordsø
- Hengest 1876 Marstrand
- Arla 5. feb. 1917 Langerak
- Alexander III 1894 Østlige Nordsø
- Danmark 1870 Tynemouth
- Skjold 1897 Thyborøn Kanal
- Nimrod 1873 Vardø
- Aurora 1880 Skagen
- Sjælland 1873 Nordatlanten
- Baron Driesen 8. nov. 1916 Arkhangelsk
- Grevinde B. Reventlow 1873 Kattegat
- Orkney 9. aug. 1918 Nordatlanten ud for Portugal
- Tvende Brødre 1893 Dagø
- Peder Wessel 1920 Engelske Kanal
- Flensborg 1891 Liseleje
- Ellen 1874 Agger
- Gibralfaro 1920 Cádiz
- Sine 1927 Nordvestirland
- Viking og Bothal 20. marts 1940 Moray Firth
- Skjold 1881 Sydlige Nordsø
- Aurora 1886 Jerup
- Venus 1922 Østersøen
- Caroline 1880 Nordsøen
- Anna 1930 Ballen
- Flora 1877 Vestlige Nordsø
- Gerda ca. 14. sep. 1917 Sydlige Østersø
- Hans 1929 Sønderborg Bugt
- Telegram 1869 Vorupør
- Puck 1901 Bismarckøerne
- Aurora 1900 Arendal
- Faveur 1870 Østlige Nordsø
- Peter 6. nov. 1943 Ebeltoft
- Eden 1895 Lindesnes
- Caroline 1880 Skillinge
- Frederikke Marie 1883 Klitmøller
- Frederik VII 1880 Gotland
- 8 Sødskende 1887 Østersøen syd for Skåne
- Baron Stjernblad 23. april 1917 Vestlige Nordsø
- Rigmor 1896 Østlige Nordsø
- Alberdina 1867 Læsø Danzigmand
- Catharina 1883 Elie i Fife
- Kjerteminde 1892 Ameland
- Ceres 1869 Nordsøen
- Svanen 24. juni 1916 Sydlige Kattegat
- Vesta 1876 Stevns Klint ved Harvig
- Anna 1897 Endelave
- Ørnen 1893 Vopnafjörður
- Anna 1888 Kattegat øst for Skagen
- Antonius Wilhelm 1880 Helsingør
- Chassie Mærsk 1922 Sumatra
- Sophie Frederikke 1878 Texel
- Johanne 1886 Nordlige Kattegat
- Paloma 1963 Port Sudan
- Carl Milberg 1893 Leith
- Christine 1888 Raufarhöfn
- Triton 1921 Vestnorge
- Georg 1869 Vestlige Nordsø
C
- Thora 1876 Skagerrak
- Betty 1931 Hävringe i Södermanland
- Kirstines Haab 1880 Dornbusch på Hiddensee
- Jensine Marie 1882 Harboøre Tange
- Enighed 1870 Nordsøen
- Immanuel 1912 Gräsö
- Johanne Christine 1869 Borre
- Leda 1890 Østersøen
- Jenny 1870 Humber
- Elisabeth 1891 Nordsøen
- Frederik 1890 Anholt Nordvestrev
- Morgan 1868 Nordsøen
- Svanen 1891 Knäbäck
- Lightning 1865 Tversted
- Danmark 1921 Doverstrædet
- Haabet dec. 1876 Nordsøen
- Mena 1881 Maracaibo
- Albertha Römelingh 1890 Koresand
- Alert 1872 Nordsøen
- William 1872 Østersøen-Nordsøen
- Freya 1872 Skagen Nordstrand
- Dronning Margrethe 1928 Gräsö
- Christine Marie 1876 Aberdeenshire
- Mary 29. nov. 1914 Vestlige Nordsø
- Arcturus 1887 Falsterbo
- Ásta & Málfriður 1882 Keflavík
- Dorthea 1890 Riga
- Enigheden & Fides 1877 Ålborg Bugt
- Elisa 1869 Nordsøen
- Kabylie 3. jan. 1915 La Rochelle
- Taikun 1897 Nordsøen
- Mary 1898 Tørresø
- Valkyrien 1883 Ayrshire
- Carola 1964 Rigabugten
- Vestervig 1890 Dunkerque
- Creolen 1876 Læsø Jegens Odde
- Anna 1901 Gotland
- Express 11. aug. 1914 Sortehavet
- Dan 1869 Nordsøen
- Edel Kathrine 1876 Nordsøen
- Aleida en Maria 1880 Trans
- Christine 1876 Gudhjem
- Skjold 1901 Falsterbo
- Sophie 1930 Flensborg Fjord
- Öresund 20. dec. 1915 Gorlostrædet
- Odense 5. maj 1917 St Abb's Head
- Holger 1889 Ísafjarðardjúp
- Mareanne 1872 Azemmour i Marokko
- Teddy 1923 Danmarksstrædet
- E.500 Svend Aage 1927 Horns Rev
- Brødrene 1892 Stigsnæs
- Christianshaab 1891 Samsø
- Galeon 1922 Østersøen
- Carl Emil 1889 Nordsøen
- Johanna 1883 Haurvig
- Tercera 1906 Mozambique-kanalen
- Alida 1880 Hvidbjerg
- Frederik VII 1868 Knudshoved Odde
- Gerdina 1890 Østersøen ved Møn
- Miranda 1873 Onsevig
- Alida 1899 Starholm
- Havfruen 1882 Québec
- Bjønn 9. dec. 1941 Nordmøre
- Ane Kirstine 1879 Nivå
- Klara 1933 Østersøen øst for Ystad
- Johanne 1881 Safi i Marokko
- Harmonie 1882 Harboøre
- Sviatoi Nikolai 25. dec. 1915 Gorlostrædet
- Andrea Mathilde 1872 Bristolkanalen
- Christine 1872 Faxe Ladeplads
- Professor 1898 Ny Kaledonien
- Ida 1878 Østlige Nordatlant
- Helene 1890 Harboøre
- Rosa 1906 Rio Grande do Sul
- Elias 1880 Heinaste i Livland
- Anne Dorthea 1893 Østfold
- Patrioten 1876 Koresand
- Bertram Jans 1875 Mosterhamn
- Diana 1873 Gjerrild
- Triton 1871 Themsens Munding
- Anna Cathrina 1882 Røsnæs
- Mira 1959 Vemmenæs
- Ingeborg 1878 Horns Rev
- E.6 Mars 1901 Østlige Nordsø
- Knud 1880 Reykjavik
- Fylla 1892 Doverstrædet
- Caroline 1876 Nordsøen
- Else 1894 Østlige Nordatlant
- Fräck 23. april 1915 Ålandshavet
- Atlantic 1892 Safi i Marokko
- E.25 J.L. Ginge 11. juni 1918 Østlige Nordsø
- Erik 1933 Flensborg Fjord
- Gottlieb 1884 Mozambique-kanalen
- Ellinor 1903 Vopnafjörður
- Hanne Cathrine 1885 Kastrup
- Haabet 1883 Tunø
- Ane Kjerstine 1889 Safi i Marokko
- Aarhus 1894 Brisbane
- Ebenetzer 1884 Kullen
- Peter Maria 1928 Flensborg Fjord ved Kegnæs
- Edouard Suenson 1882 South Uist
- Cathrine 1863 Bohuskysten
- Tejo 1899 Siglufjörður
- Fredshaabet 1872 Kindvig
- Tvende Brødre 1879 Longelse
- Mette Dorthea 1870 Nordsøen
- Marie Magdalene 1893 Østersø-Nordsø
- Dagmar 1895 Egmond aan Zee
- Anne Kirstine 1892 Kiel
- Geziena Antina 1882 Thorsminde
- Thor 1924 Drogden
- Dagmar 1891 Korsør
- Jenny Lind 1855 Skagen Nordstrand
- Limfjorden 1892 Blåvandshuk
- Dana 1907 Hallands Svarteskär
- Emanuel 1872 Hatter Rev
- Benedicte 1894 Østlige Nordatlant
- Festina Lente 1872 Nordatlanten
- Aluda 1871 Febbersted
- Prøven 1898 Kattegat ved Vinga
- Frederik 1870 Nordsøen
- Reus 1970 Almería
- Bodil Cathrine 1882 Østersøen syd for Skåne
- E.182 Irena 8. nov. 1914 Listerdyb
- Stella Maris 1953 Rio Grande do Sul
- 5 Sødskende 1882 Jasmund
- Columbia 1905 British Columbia