Kategori:O kending
Spring til navigation
Spring til søgning
Kaldesignal O OU OV OW OX OY OZ Identifikation: Skibsnavn • Kendingsb. • IMO • Alder • Læst • BRT • RT • Dæk • Luge • Mast • Lloyd's R. • Sundtold • Billede • Død • Dødt skib • Sporløs • Flaskepost • Navnebræt • Dykning • GPS • Video • Uregistr. • Kirkebog • Person • Forlis • Vrag
(forrige side) (næste side)
Standardiseret radio-kaldesignal og signalflag med begyndelsesbogstaverne OU-OZ indført 1934 for registrerede danske handelsskibe over 20 BRT.
Sider i kategorien "O kending"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 1.166:
(forrige side) (næste side)W
- S.407 Sinne Nordfisk 1978 Øresund
- Skarodde 1950 Kołobrzeg
- Svendborgsund 1979 Sliminde
- Bogø 1945 Kattegat nordvest for Anholt
- Tikerak 1966 Diskobugten ved Egedesminde
- Sct. Alban 1949 Eigersund
- Svalen 11. feb. 1943 Tangen
- Sønderjylland 22. okt. 1942 Årø
- E.614 Leif Brink 1995 Helgoland
- Søstrene 1934 Trelleborg
- Lady Kamilla 1977 Cornwall
- Vita 30. dec. 1944 Faxe Bugt
- Laila 1966 Bahamas
- Uranus 22. dec. 1943 Ålborg
- Sunshine 1965 Klintholm
- Sorte Engel 1978 Maamorilik i Vestgrønland
- Neptun 1971 Svinbådan
- Karen 5. feb. 1940 Methil
- Willemoes 9. juli 1943 Tårs i Nakskov Fjord
- Lexa Mærsk 1954 Singapore
- E.591 H. Børsmose 1981 Tyske Bugt
- Zephyr 21. april 1943 Ålborg Bugt
- E.417 Grethe Lise 1980 Nordsøen
- E.364 C.A. Lund 1962 Østlige Nordsø
- Helene Jensen 1980 Hordaland
- Sandfoss 1990 Scoresbysund
- Zoe G. 1979 Puerto Padre på Cuba
- E.113 Christa 1936 Vyl
- E.105 Comet 1934 Østlige Nordsø
- E.690 Unni 1970 Nordsøen
- Akaroa 1955 Rio Grande do Sul
- E.57 Dagny 1935 Horns Rev
- E.374 Dakota 12. april 1943 Østlige Nordsø
- S.408 Ninna Nordfisk 1962 Nordsøen ud for Rogaland
- E.50 Dana 1956 Ystad
- Kristina Coast 1976 Engelske Kanal
- RI.524 James Robert 2019 Fanø
- E.71 Duen 23. juni 1943 Østlige Nordsø
- Bettann 1967 Isle of Wight
- E.23 Ebba 1948 Nordsøen
- E.25 Ebenezer 1937 Nordsøen
- KG.128 Eysturhøvdi 1964 Sandoy
- Ruth Riis 1991 Basilan i Filippinerne
- Anglo Mærsk 1962 Barbados
- E.24 Ejlif 15. okt. 1941 Esbjerg Havn
- Dahliasa 17. sep. 1942 Grønhøj
- Despo I 1981 Barcelona
- E.198 Ellen 1958 Nordsøen
- H.81 Elna 15. feb. 1946 Sydlige Kattegat
- Helle 1950 Nordøstdjurs
- Lexa Mærsk 1962 Port Swettenham
- Metric 1972 Texel
- E.488 Elieser 1933 Grådyb
- E.545 Diana 1937 Tyske Bugt
- L.8 Erik 1928 Vejers
- Monsunen 23. maj 1982 East Falkland
- Chrisso 1974 Nordøstsardinien
- Erna 1972 Kielerkanalen
- E.45 Esperance 1938 Nordsøen
- Anvers 1959 Louisiana
- Ærøsund 2014 Sydfynske Øhav
- Areiacores 2001 Azorerne
- Cornilia 1981 Peloponnes
- Patria 15. okt. 1941 Hesselø Nordvestrev
- E.328 Frederikshavn 26. feb. 1941 Østlige Nordsø
- Thetis C. 1971 Chittagong
- E.549 Knud Børge 1926 Sønderho
- E.465 Robert 1936 Jammerbugt
- E.151 Grethe 25. sep. 1942 Østlige Nordsø
- E.628 Anemone 1976 Sydlige Nordsø
- Nordland Saga 1987 Biscayen
- FD. Annie II 27. feb. 1942 Meðallandsbugur
- E.11 Hanne Gasberg 1989 Sydlige Nordsø
- Argo 1956 Femern
- Ibæk 1945 Grønsund
- Uno 2002 Kielerkanalen
- Leila Bech 1978 Nigeria
- Cherry Laju 1984 Bangladesh
- FN.260 Hansine 1935 Doggerbanke
- Martina 2000 Kullen
- Christa 1971 Sydlige Østersø
- E.61 Hekla 1937 Tyske Bugt
- E.33 Albatros 1898 Horns Rev
- Silver Sea 1971 Helgolandsbugten
- Lonelil 1983 Galicien
- Sletholm 1962 Shanghai
- E.350 Hero 1935 Horns Rev
- Parida 2014 Moray Firth
- E.241 Nina Mona 1966 Nordsøen
- Arktis Queen 1999 Vestlige Indiske Ocean
- Gertrud Kathrine 1958 Deget
- E.220 Edelweis 1958 Østlige Nordsø
- E.630 Tosca 1966 Listerdyb
- E.13 Sylvester 1953 Tørre Bjælke
- Gerd Mærsk 1955 Scharhörn i Elbmundingen
- Bru 1999 Nordmøre
- Umoe Ventus 2015 Bagenkop
- Balka 1973 Wesermundingen
- Marie jan. 1945 Østersøen øst for Stevns
- African Proctor 1971 Meghna i Bangladesh
- South Coast 1972 Ibiza
- FN.253 Yelva 1947 Bohuskysten
- E.702 Lene Marianne 1969 Nordsøen
- Bente Dania 1992 Kenya
- Kalifen 11. marts 1945 Kattegat
- E.200 Kamma 1971 Østlige Nordsø
- Fornæs 15. nov. 1944 Burmeister & Wain
- Ormen II 1939 Læsø Rende
- E.110 Knud 1936 Østlige Nordsø
- Otto Priess 1967 Brunsbüttel
- E.175 Hekva 1965 Østlige Nordsø
- HG.163 Svaneborg 1997 Nordsøen
- Kristine Søbye 1979 Nordatlanten
- E.77 Margrethe 12. dec. 1940 Grådyb
- Astra 1951 Atlantic City
- Marie Diver 1982 Østersøen vest for Bornholm
- HG.213 Torøvig 1962 Nordsøen ud for Rogaland
- Knudsvig 1966 Cádizbugten
- E.51 Marri 1953 Nordsøen
- E.336 Verona 1961 Østlige Nordsø
- Joyce 1973 Mal di Ventre ved Sardinien
- E.476 Alice 1936 Østlige Nordsø
- Søblomsten 1954 Bøgestrømmen
- E.408 Max Georg 7. maj 1941 Nordsøen
- Si-Si 1985 Sydvestlige Kattegat
- Prinsesse Margrethe 1971 Kullen
- Tropeoforos 1970 Napoli
- E.123 Hedekær 1975 Nordsøen
- E.151 Limfjorden 1969 Østlige Nordsø
- Nordstjernen 24. april 1945 Ålborg Bugt
- S.127 Nordstrand 4. sep. 1939 Østlige Nordsø
- E.114 Nordsøen 15. marts 1943 Grådyb Barre
- FN.505 Nøkken 5. nov. 1943 Kattegat
- FN.545 Nøkken 12. okt. 1946 Kattegat
- E.179 Ovine Marie 23. feb. 1943 Østlige Nordsø
- E.517 Bodil Flindt 1969 Vestlig Nordsø
- Thomas Bjerco 1973 Vestmannaøerne
- E.30 Palle 1934 Nordsøen
- Signe Tholstrup 1966 Algeriet
- Kajama 1995 Kullen
- TN.245 Solborg 1979 Labrador
- Laust Mærsk 1961 Yokohama
- Streymborg 1985 Labradorhavet ved Nanortalik
- Anni 17. sep. 1942 Sydvestlige Kattegat
- Giorgione 1985 Siracusa
- E.2 Defencor 1972 Hvide Sande
- Frio Kyknos 1979 Lagos
- Jørgen Klaus 1950 Eigersund
- E.54 Stella 1981 Havneby
- Corona 1972 Kielerkanalen
- E.86 Strandby 1936 Nordsøen
- Hugo 31. jan. 1946 Skeldervig ved Rødvig
- E.436 Sylvia 16. juni 1941 Sydlige Nordsø
- Siorak 1953 Avigaat i Sydvestgrønland
- KG.118 Dragaberg 1961 Færingehavn i Sydvestgrønland
- E.100 Thit 1936 Østlige Nordsø
- E.403 Vulgaris 1936 Østlige Nordsø
- HG.146 Anna Horne 1961 Blokhus
- E.609 Robinia 1981 Østlige Nordsø
- E.530 Tove 1933 Sydøstisland
X
- Absalon 17. okt. 1944 Odense
- E.555 Vestjydsk Pioner 1971 Østersøen
- Svanö 1958 Södertälje
- Adelfotis 1956 Sydafrika
- Turisten 2. dec. 1942 Brandsø
- Olivia Winther 1958 Mobile
- Danica Black 1994 Horns Rev
- Ketty 1974 Västervik
- E.426 Josse 30. sep. 1944 Våde Bjælke
- Margrethe Fighter 2021 Trelleborg
- Sønderborg 1930 Harris i de Ydre Hebrider
- Koenjit 12. maj 1942 Sydvestlige Nordatlant
- Anglo Mærsk 27. okt. 1942 El Hierro
- E.369 O. Wilhelmsen 1920 Højeknolde
- E.352 Victory 1971 Elbmundingen
- Maj 1951 Aggersund
- Maria Toft 16. marts 1943 Terschelling
- Dasman 1970 Suakin i Sudan
- E.79 Vilhelmine ca. 4. marts 1940 Nordsøen
- Argentina 17. marts 1940 Shetlandsøerne
- Tacoma 24. sep. 1940 Dakar
- Esbjerg 25. juli 1945 Østersøen ved Stevns
- Michael 1968 Kroatien
- Merc Enterprise 1974 Engelske Kanal
- Tora Buur 1973 Sydlige Nordsø
- Christian IX 20. april 1940 Storebælt
- Inge 1950 Kołobrzeg
- Corcovado 1983 Chile
- Pilen 1954 Østersøen vest for Bornholm
- Transport 1958 Sydfynske Øhav
- Danix 15. juli 1950 Kiel Bugt
- Clytia 1960 Pommernbugten
- VA.12 Grønlandsfarið 1953 Fiskenæsset i Sydvestgrønland
- El Riaz 1974 Biscayen
- Belgien/Saint Gilbert nov. 1943 Marokko
- Buccaneer 1967 Sydlige Nordsø
- Dagny Skou 1977 Østlige Stillehav
- Bintang 22. feb. 1942 Levantiske Hav ved Egypten
- Milla 1961 Karlskrona
- E.479 Rita 4. juni 1942 Blåvandshuk