Kategori:Artikel
Spring til navigation
Spring til søgning
Artikel 🎈 🚁 🛩️ ✈️ ⛵ 1800 20 40 50 60 70 80 90 1900 1914 1918 1939 1945 Avisartikel: Skibsvrag • Lloyd's List • Søassurance • 1825 • 1856 • Jammerbugt • Veritas • 1889 • 1890 • 1891 • 1892 • 1916 • 1917 • Avis • Mediestream
(forrige side) (næste side)
Ulykker inddelt efter skibe og luftfartøjer ordnet kronologisk, med links til indscannede ældre aviser eller nyere digitale avis-hjemmesider.
Sider i kategorien "Artikel"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 7.541:
(forrige side) (næste side)0–9
- St. Johannes 1854 Østen under Læsø
- Dependent 1854 Harboøre
- Alberdina Lammechina 1854 Gammel Skagen
- Scandia 1854 Aggerkanalen
- Voorwaarts 1854 Husby Klit
- Diana 1854 Stenbjerg
- Elof 1854 Klegod
- Alida 1854 Råbjerg
- Aphrodite 1854 Vesterklit
- Cecilia 1854 Hirtshals
- Dorthea Maria 1854 Fjaltring
- Gazelle 1854 Gammel Skagen
- Helene 1854 Harboøre
- Holger Danske 1854 Åland
- Haabet 1854 Keldsand
- Haabet Arena 1854 Vesterklit
- Patriot 1854 Rubjerg Knude
- Tweelingen Daniel & Wilco 1854 Vesterklit
- Sir Howard Douglas 1854 Læsø Nordvestrev
- Charlotte 1854 Grimsby
- Anne Christine 1854 Skallingen
- Bernhardine 1854 Nordsøen
- Amor 1854 Harboøre
- Hanne Marie 1854 Læsø Nordvestrev
- Harmina 1854 Læsø Vesterø
- Verein 1854 Læsø Knuderne
- Anna 1854 Vesterklit
- Haabet 1854 Vigsø
- Juno 1854 Rømø Sønderland
- Lisette 1854 Ålbæk
- Anes Minde 1886 Skagerrak
- Esperance 1854 Ørum
- Framåt 1854 Grønhøj
- Johann II 9. dec. 1854 Rantum
- Vesta 1854 Tåstrup
- Klaziena Elisabeth 1854 Grønhøj
- Henrik 1855 Årsdale
- Lydia 1854 Liselund
- Alida 1854 Thyborøre
- Zeldenrüst 1855 Agger
- Mathilde 1855 Grærup
- Norma 1855 Krage
- Sophie 1852 Endelave
- St. Paul 1855 Gjellerodde
- Tvende Søskende 1855 Nørre Langer
- Venus 1855 Skagen
- Tancred 1855 Gammel Skagen
- Jægeren 1855 Lild
- Daisy 1855 Kandestederne
- Westphalia 1855 Hirtshals
- Jane Shirrefs 1855 Krage
- Jacob 1855 Skagen Nordstrand
- Waren Packet 1855 Kandestederne
- Marchiena 1855 Hirtshals
- Liebe 1855 Agger
- Fiskerbåd 1855 Nymindegab
- Edel 1855 Løkken
- Sulme 1855 Skagens Rev
- Amelia 1855 Langgrund
- British Queen 1855 Fjaltring
- Jemina 1855 Vorupør
- Sympathy 1855 Krage
- Abel Mekine 1855 Hou ved Hals
- Commodore 1855 Læsø (Nordre Rønner)
- Seiren 1855 Anholt Sydøst
- Fjand-fiskerbåd 1855 Hvidbjerg
- Thecla 1855 Gammel Skagen
- Gladiator 1855 Falmouth
- Frederike & Dore 1855 Knopper
- Mentor 1855 Klitmøller
- Johanna Petronella 1855 Sydlige Kattegat
- Hawk 1855 Aggerkanalen
- John Bright 1855 Harboøre
- Aurora 1855 Amrum
- Flora 1855 Fjand
- Oscar 1855 Sønder Lyngvig
- Cathrine Vilhelmine 1855 Nørre Lyngvig
- Erstatning 1855 Agger Tange
- Margaretha 1855 Tolbøl
- Heinrich 1855 Vorupør
- Margaretha 1855 Skagens Rev
- Christiane Marie 1855 Vestlige Nordsø
- Adelheid 1855 Nexø
- Elisabeth 1855 Krage
- Emma 1855 Febbersted
- Vänskapen 1855 Skagens Rev
- Hillechiena 1855 Gammel Skagen
- Prazer 1855 Tolbøl
- Robert 1855 Hirtshals
- Frigga 1855 Læsø Kobbergrund
- Polyphemus 1856 Vangså
- Martha 1856 Læsø Vesterø
- Nijverheid 1856 Læsø Nordre Rønner
- Pauline 1856 Tolbøl
- Fidentia 1856 Antigua
- Alphine 1856 Aggerkanalen
- Immanuel Kant 1856 Skagen Nordstrand
- Bien 1856 Kattegat
- Baldur 1856 Nordatlanten
- Cathrine 1856 Løgstør
- Johanne 1856 Løgstør
- Johanne Marie 1856 Skagens Rev
- Emma 1856 Skagens Rev
- Leo 1856 Løkken
- Oscar 1856 Aggerkanalen
- Arendina 1856 Hornbæk
- Angantyr 1856 Stenbjerg
- Constantin 1856 Østen under Læsø
- Prinds Christian August 1856 Læsø Nordøst
- S.C. Thwing 1856 Læsø Nordre Rønner
- Vulcan 1856 Vust
- Odin 1856 Antigua
- Liimfjorden 1856 Livø
- Nyt Haab 1856 Krage
- Fortuna 1856 Blåvandshuk
- Pedro Quinto 1856 Skagens Rev
- Familien 1856 Tørre Bjælke
- Jonge Rinke 1856 Klægodde
- Robert 1856 Ålum
- Rosine 1856 Læsø Rende
- Tjadda 1856 Gammel Skagen
- Two Brothers 1856 Smidstrup
- Bark 1856 Svinkløv
- Marie 1856 Øster Hurup
- Anna Caroline 1856 Ferring
- Adeline 1856 Skagen Nordstrand
- Lykkens Prøve 1856 Arkona
- Fennegina 1856 Nordlige Kattegat
- Galease 1856 Nymindegab
- Elisabeth 1856 Nørre Tornby
- Fortuna 1856 Thyborøn
- Imanuel 1856 Læsø Nord
- Titus 1856 Sydvestgrønland
- Louise Marie 1856 Voerså
- Vrede 1856 Hvidbjerg
- Active 1856 Hvideodde Rev
- Ganymed 1856 Gammel Skagen
- Roelf Giezen Jr. 1858 Skagens Rev
- Roslin 1856 Skagen Nordstrand
- Twå Bröder 1856 Hjelm
- Annechiena 1856 Hirtshals
- Hepsa 1856 Skagens Rev
- Seilfort 1856 Understed
- Severine Lydiane 1856 Skagen
- Alexander 1856 Læsø Søndre Rønner
- Regina 1856 Husby
- C.M. Wittusen 1856 Nordsøen
- Guildford 1856 Vorupør
- Toivo 1856 Klitmøller
- 3 Bröder 1856 Stavnshoved
- Forsøget 1856 Aggerkanalen
- Anne Johanne 1856 Husby Klit
- Oscar 1856 Grenen
- William Allen 1856 Hasle
- Engelsk skib 1856 Vangså
- Marie Cathrine 1856 Gammel Skagen
- Providentia 1856 Løkken
- Tordenskjold 1856 Svinkløv
- Emma & Theresia 1856 Skagen Nordstrand
- Århus-skib 1856 Glatved
- Albion 1856 Klitmøller
- Concordia 1856 Skagen
- Jenny Martina 1856 Klegod
- Neva 1856 Nordsøen
- Jens H. Lund 1856 Madsbøl
- Falken 1856 Skagens Rev
- Marie Elise 1856 Grønhøj
- Paul Friederich 1856 Skagen Nordstrand
- Ida Charlotte 1856 Købsted
- Maries Minde 1856 Vorupør
- Minerva 1856 Agger
- Ferdinand 1856 Skagen
- Hilda 1856 Klitmøller
- Iris 1856 Skagen Nordstrand
- Severine & Kirstine 1856 Lønstrup
- Phønix 1856 Læsø Syrodde
- Redningsbåd 1856 Blokhus
- Enigheden 1857 Doggerbanke
- Argus 1857 Læsø Nordvestrev
- Wubbe 1857 Læsø Nordøst
- Amazon 1857 Kærsgård
- Gesina 1857 Løkken
- Oline Cecilie 1857 Fænø
- August 1857 Gammel Skagen
- Columbus 1857 Harboøre
- Freifrau Minna 1857 Tolstrup
- Lavinia 1857 Agger
- Helene 1857 Vesterland
- Cathrine Margrethe 1857 Jerup
- Svalen 1857 Dvalegrunden
- Frigga 1857 Gammel Skagen
- Høsten 1857 Rugård
- Forsøget 1857 Bangsbostrand
- Joseph Clark 1857 Kandestederne
- Mary 1857 Gammel Skagen
- Emanuel 1857 Stubberup
- Mary Ann 1857 Tornby
- Patriot 1857 Thyborøn
- Anne 1857 Nordsøen
- Eeltje Heidema 1857 Stenbjerg