Kategori:Skib fra Hamborg
Version fra 20. maj 2021, 18:33 af Ribewiki>Hp Ribewiki>Hp
Underkategorier
Denne kategori har følgende 3 underkategorier, af i alt 3:
J
- Jebsen Group (28 S)
S
- Skib fra Altona (38 S)
Sider i kategorien "Skib fra Hamborg"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 215:
(forrige side) (næste side)A
- Aeolus 1899 Klegod
- Agia Trias 1966 Suez-kanalen
- Alex 1906 Langelandsbælt
- Alida 1854 Råbjerg
- Allan 1937 Falsterbo
- Alvine 1858 Rømø
- Amanda 1876 Nordsøen
- Amay 1884 Holtsós i Sydvestisland
- Amelia S 1971 Gaeta i Lazio
- Anna 19. juni 1942 Samsø
- Anna 1898 Svenskeknolde
- Anna 1926 Ulven
- Anna Mathilde 1883 Hasle
- Anø Lindinger 1970 Kolding
- Argo 1876 Øland
- Arpe 1967 Masnedø Kalv
- Assel 1932 Finske Bugt
- Astir 27. april 1941 Kithira ved Peloponnes
- Astræa 1881 Skagen Nordstrand
- Augustenburg 1962 Engelske Kanal
- Aurora 1896 Oksby
- Axel 1895 Macau
B
C
- California 1898 Sorthat
- Capua 1909 Sydlige Nordsø
- Carl 1875 Kattegat ved Anholt
- Carl 1884 Caribiske Hav-Nordatlanten
- Carlota 1878 Nordsøen
- Cavima 1986 Kielerfjorden
- Chang Yong Maru 1914 Japan
- Charles 30. jan. 1916 Tvedestrand
- Chrisso 1974 Nordøstsardinien
- Christiana 1747 Rømø Nørland
- Christine 1880 Nordsøen
- Cimbria 1883 Borkum
- Cito 1860 Filippinerne
- Claus Böge 1938 Horns Rev
- Concordia 1844 Harboøre
- Cornelia Eleonora 1803 Læsø
- Courier 1914 Risgårde Bredning
- Cyril/Saint Bernard 8. nov. 1942 Marokko
D
- Dagmar 18. jan. 1917 Sydlige Nordsø
- Dah Pu 28. juni 1943 Muscat
- Dahliasa 17. sep. 1942 Grønhøj
- Dammtor 19. april 1945 Elben ved Pagensand
- Dan 27. sep. 1944 Københavns Sydhavn
- David 1876 Boeslum
- Dejrø 23. marts 1945 Sydlige Kattegat
- Dido 1863 Kandestederne
- Doriana 4. okt. 1944 Femernsund
- Doris 1897 Tsushima
- Drejø 11. sep. 1940 Sjællands Rev
E
F
- Fanny 1863 Calais
- Favorite 1881 Quelimane i Mozambique
- Felicia 1893 Kattegat ved Nordøstdjurs
- Feodosia 4. april 1945 Nordlige Kattegat
- Fiorella 8. juli 1917 Færøerne
- Fredriksten 1917 Nordatlanten
- Freiheit 1921 Ringkøbing Fjord
- Fremad 1933 Østersøen ved Møn
- Freundschaft 1831 Klitmøller
- Frieda 1937 Isefjorden ved Hundested
H
- Hamborg-galease 1836 Grærup
- Hamborg-skib 1778 Sønder Nissum
- Hamborg-skib 1818 Klitmøller
- Hans 1910 Gotland
- Hans 1956 Steinsundøy
- Hans Arp 16. nov. 1942 Benghazi
- Hans Peter 7. maj 1942 Bågø
- Hansa 1869 Grønlandshavet
- Havfruen 1920 Læsø Rende
- Hawthorne Enterprise 1978 Caribien
- Heinrich Herman 1890 Blåvand
- Helena 1878 Nordisland
- Helene 1890 Harboøre
- Helfried Bismarck 8. sep. 1939 Faxe Bugt
- Henriette 1879 Pernambuco
- Hinschenfelde 1923 Saltum
- Hoheweg 1955 Doverstrædet
I
J
K
L
M
- Margaret Blohm 1880 Atlanterhavet
- Margarethe 1863 Harboøre Tange
- Margarita 1973 Maracaibo
- Maria 1957 Atacama i Chile
- Marie 1933 Kiel Bugt
- Marie Becker 1906 Humber
- Marie Lorentzen 1873 Skagerrak
- Marna 1938 Sydlige Østersø
- Mary 1880 Kattegat-Skagerrak
- Marzamemi 5. marts 1941 Calabrien
- Massada 1950 Calabrien
- Mathilde 1882 Sejerø
- Max Bornhofen 29. dec. 1944 Libau
- Merida 1895 Risør
- Messina 1892 Scillyøerne
- Micaela 1956 Colombia
- Mimi Horn 14. jan. 1945 Sydøstlige Østersø
- Märta 9. marts 1916 Falsterbo Rev
- Möve 1921 Grærup
N
O
P
R
S
- Saga 1880 Endelave
- Schlei 1908 Mandø
- Schwalbe 1922 Storebælt
- Sea Explorer II 1971 Østersøen øst for Møn
- Seenymphe 1885 Durban
- Seevogel 1959 Västervik
- Serinhaem 1965 Maranhão
- Sigurd okt. 1915 Nordatlanten
- Sivigliano 7. maj 1943 Tunesien
- Skagerrak 14. april 1940 Norskehavet
- Sophie 1930 Flensborg Fjord
- Sora 10. aug. 1916 Engelske Kanal
- St. Sebastian 18. dec. 1810 Skagens Rev
- Stella 1906 Ålandshavet
- Stormarn 30. marts 1945 Hamborg
- Susanne 1924 Savannah
- Sussanna 4. april 1941 Korfu