Kategori:Forlis
Spring til navigation
Spring til søgning
Forlis 0 A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Æ Identifikation: Skibsnavn • Kendingsb. • IMO • Alder • Læst • BRT • RT • Dæk • Luge • Mast • Lloyd's R. • Sundtold • Billede • Død • Dødt skib • Sporløs • Flaskepost • Navnebræt • Dykning • GPS • Video • Uregistr. • Kirkebog • Person • Vrag
(forrige side) (næste side)
Forliste skibe og fly nævnt i Seawarmuseums VragScan ordnet alfabetisk, men ikke registreret som vrag. [1] [2] [3]
Sider i kategorien "Forlis"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 1.441:
(forrige side) (næste side)M
- Mac Mahon 1875 Bratten
- Magdalene 1879 Kullen
- Magdalene Dorthea 1839 Læsø Silderøn
- Magna Charta 1866 Skagen Nordstrand
- Magneten 1866 Karlby Klint
- Main 1848 Aggerkanalen
- Maja 1867 Gammel Skagen
- Malene 1868 Skagen Landsogn
- Malvina Degner 1872 Ebbeløkke
- Manfred 1930 Stenbjerg
- Marchiena 9. maj 1917 Engelske Kanal
- Marchiena 1855 Hirtshals
- Maren 1869 Husby Klit
- Margaret 1830 Læsø Trindel
- Margareta 1950 Pommernbugten
- Margaretha 1834 Harboøre
- Margaretha 1855 Skagens Rev
- Margaretha 1861 Nordlige Kattegat
- Margaretha 1902 Vedersø Klit
- Margaretha Hillechiena 1857 Årgab
- Margaretha Mathilde 1869 Nymindegab
- Margarethe 1865 Harboøre
- Margary 1867 Pirupshvarre
- Margrethe 1874 Skagens Rev
- Margrethe Helene 1872 Tåstrup
- Maria 1817 Hanstholm
- Maria 1840 Nørre Lyngvig
- Maria 1858 Bøvling Klit
- Maria 1861 Fjand
- Maria 1866 Kandestederne
- Maria Aletta 1851 Langer
- Maria Augusta 1846 Husby
- Maria Friderica 1794 Fjand
- Maria Josephine 1863 Bjerregård
- Mariane 1883 Bjerregård
- Marianne 1866 Thyborøn
- Marianne 1885 Knopper
- Marida 1839 Østen under Læsø
- Marie 10. nov. 1941 Kolding Fjord
- Marie 1848 Hals
- Marie 1852 Oksby
- Marie 1856 Øster Hurup
- Marie 1858 Agger
- Marie 1860 Hirtshals
- Marie 1861 Husby
- Marie 1867 Sønderho
- Marie 1869 Skagens Rev
- Marie 1875 Harboøre
- Marie 1879 Skagen Nordstrand
- Marie Elisa 1861 Rantum
- Marie Elisabeth 1897 Nordøstlige Nordsø
- Marie Elise 1852 Harboøre
- Marie Elise 1856 Grønhøj
- Marie Frederikke 1876 Nordsøen
- Marie Louise 1910 Anholt Østerrev
- Marie Magdalene 1858 Husby
- Marie Magdalene 1893 Østersø-Nordsø
- Marie Nathalia 11. nov. 1879 Doggerbanke
- Martha 1861 Grønhøj
- Martha 1866 Harboøre Tange
- Martha 1910 Vrist
- Martin Luther 1860 Hals
- Martinus Heere 1860 Skagerrak
- Marx 1891 Bragerne
- Mary & Ann 1763 Skagens Rev
- Mary 1827 Læsø Nordre Rønner
- Mary 1836 Dundee
- Mary Ann 1790
- Mary Ann 1850 Thorsminde
- Mary Ann 1857 Tornby
- Mary Ann 1950 Østersøen
- Mary Coverdale 1885 Febbersted
- Mary Mitcheson 1874 Langer
- Matchles 1863 Læsø Nordøst
- Mathilde 1855 Grærup
- Mathilde 1868 Søndervig
- Matthew 1862 Tolstrup
- Memel 1822 Gammel Skagen
- Meran 1866 Skagens Rev
- Mercur 1925 Husby
- Mercurius 1825 Jyske Rev
- Mette 1841 List
- Mette Dorthea 1870 Nordsøen
- Mette Marie 1824 Rømø Nørland
- Mimer 1875 Nørre Langer
- Mina 1872 Bragerne
- Mine 1891 Hesselø Nordvestrev
- Minerva 1788 Råbjerg
- Minerva 1856 Agger
- Minerva 1860 Bjerregård
- Minerva 1866 Agger
- Minerva 1873 Vorupør
- Minx 2. sep. 1809 Skagens Rev
- Mistral 1906 Ørhage
- Mode 1921 Klitmøller
- Moneta 1874 Tolbøl
- Motala 1878 Harboøre
- Mount Park 1893 Husby
- Mudderpram 1860 Harboøre
N
- N.J. Nielsen 1930 Nordsøen
- Nagusena 1967 Grådyb
- Najaden 1840 Tornby
- Najaden 1848 Grønhøj
- Najaden 1879 Skagen Nordstrand
- Nancy 1867 Aggerkanalen
- Nantais 1847 Søndervig
- Natur 1881 Kandestederne
- Nautilus 1873 Horns Rev
- ND.50 Patrick 2011 Horns Rev
- Neeltje 1861 Aggerkanalen
- Nelly & Ann 1790 Kattegat ved Frederikshavn
- Neptun 1872 Køge
- Neptun 1872 Sydstevns ved Havnelev
- Neptun 1881 Nordsøen
- Neptun 1882 Klitmøller
- Neptunus 1784 Anholt
- Neptunus 1815 Nordvestjylland
- Neptunus 1823 Skagen
- Neptunus 1826 Skagen Nordstrand
- Neptunus 1836 Fjaltring
- Neptunus 1851 Læsø Nordvestrev
- Neptunus 1882 Thorsminde
- Neptunus 1946 Korsør
- Neuvorpommern 1865 Fjaltring
- Neva 1995 Ræhr
- Newburgh 1841 Elling
- Nicodemus 1885 Vangså
- Nicoline 1875 Vorupør
- Nijssiena 1862 Klægodde
- Nijverheid 1856 Læsø Nordre Rønner
- Nikitas Roussos 1995 Bjerregård
- Nimrod 1857 Gammel Skagen
- Nina 1895 Starholm
- Nina Marie 1874 Husby Klit
- Niord 1848 Rubjerg
- Niord 1887 Thorsminde
- Noah 1908 Ferring
- Nora 10. dec. 1916 Humber
- Nora 20. april 1813 Læsø (Nordvestrev)
- Norden 1875 Gammel Skagen
- Norden 1905 Fanø
- Norham Castle 1850 Læsø Kobbergrund
- Norma 1868 Læsø Øst
- Norna 1858 Nørre Lyngvig
- North Pole 1865 Husby Klit
- Norval 1844 Harboøre
- Notre Dame d'Esperance 1889 Vedersø Klit
- Nottingham 1822 Lysegrund
- Nymph 1860 Bjerregård
O
- O.B. Suhr 25. jan. 1917 Nordsøen
- Oberon 1850 Kandestederne
- Oberon 1920 Vorupør
- Ocean 1824 Gammel Skagen
- Old Friend 1817 Klitmøller
- Oldamt 1881 Napstjært
- Ole 1920 Blåvandshuk
- Olga 1851 Starholm
- Olga 1860 Skagen Nordstrand
- Oline 1882 Sydvestwales
- Omnium 1826 Anholt Østerrev
- Onkel 1834 Skagen Nordstrand
- Orinoco 1839 Skagens Rev
- Orion 1847 Agger
- Orion 1858 Thyborøn
- Oscar 1856 Aggerkanalen
- Oscar 1871 Ørum
- Oscar 1879 Husby
- Osiris 1872 Grønhøj
- Ostsee 1847 Skagens Rev
- Ostsee 1863 Grønhøj
- Othello 1860 Gammel Skagen
- Otto & Olaf 1872 Præstø Fed
- Otto 1858 Anholt Østerrev
P
- P.D. Domcke 1871 Gammel Skagen
- Paladin 1860 Blåvandshuk
- Palladium 1822 Rubjerg Knude
- Panama 1872 Skagen Nordstrand
- Patria 1882 Gammel Skagen
- Patrioten 1876 Koresand
- Paul Friedrich 1824 Rømø
- Pauline 1862 Blåvand
- Pauline Marie 1866 Thyborøn
- Paulo 1888 Ørum
- Pax 1866 Knopper
- Pegasus 1857 Kærsgård
- Pegasus 1860 Helberskov
- Peggü III Blåvandshuk 1963
- Pehr Ugland 13. feb. 1917 Skagens Rev
- Pelikan 1907 Ørhage
- Penelope 1874 Oksby
- Pepito 1867 Årgab
- Père de Famille 1874 Skagen Nordstrand
- Perlen 1814 Skagens Rev
- Perseverance 1896 Agger
- Peru 1893 Sønder Lyngvig
- Peter & Sophie 1847 Skagen Nordstrand
- Peter 10. april 1915 Tangen
- Peter von Danzig 7. marts 1945 Østersøen ud for Trelleborg
- Petje 1861 Vejers
- Peyrouse 1843 Skagens Rev