Kategori:BRT
Spring til navigation
Spring til søgning
Antal bruttoregisterton 0 20 50 100 200 300 500 1000 Identifikation: Skibsnavn • Kendingsb. • IMO • Alder • Læst • RT • Dæk • Luge • Mast • Lloyd's R. • Sundtold • Billede • Død • Dødt skib • Sporløs • Flaskepost • Navnebræt • Dykning • GPS • Video • Uregistr. • Kirkebog • Person • Forlis • Vrag
(forrige side) (næste side)
Skibsstørrelse målt i bruttoregisterton, der i England 1855 og i Danmark 1867 afløste måling i kommercelæst, se også nettoregisterton (RT).
Sider i kategorien "BRT"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 5.018:
(forrige side) (næste side)0–9
- E.163 Bodil Skare 1987 Østlige Nordsø
- A.18 Herkules 1907 Horns Rev
- Alex 1906 Langelandsbælt
- Alken 1948 Østgrønland
- Dahliasa 17. sep. 1942 Grønhøj
- E.450 Tina Krarup 1986 Horns Rev
- Ellidi 1882 Østlige Nordatlant
- GG.177 Inez 8. april 1940 Skagerrak
- Hans Illum 1911 Sejerø Bugt
- Hermandine 1901 Hasle
- Johanne 1866 Humlebæk
- Kristine 1913 Svaneke
- Martha 2004 Kattegat
- Morsø 1912 Langeland
- Nordlyset 1921 Møn
- Peter 6. nov. 1943 Ebeltoft
- Peter 1925 Østersøen nord for Bornholm
- Agnete 1898 Kattegat nordøst for Djurs
- Caroline Johanne Dorthea 1873 Thyborøn Kanal
- Confidence 1875 Peterhead
- Courier 1914 Risgårde Bredning
- Diana 1873 Gjerrild
- E.18 Karin Hjørdis 1971 Fladen Grund
- E.45 Ketty 1924 Østlige Nordsø
- E.224 Hebron 1988 Østlige Nordsø
- E.633 Laksø 1971 Østlige Nordsø
- FD. Annie II 27. feb. 1942 Meðallandsbugur
- Hansa 24. dec. 1916 Vestlige Østersø
- Haabet 1872 Bjerre ved Udbyneder
- Ingolfur 1884 Húsavík
- Marie 1882 Nordsøen
- E.176 Gitte Pofler 1979 Nordsøen
- Brage 1952 Københavns Havn
- Diana 1878 Rønne
- E.241 Nina Mona 1966 Nordsøen
- E.257 Ruth Holm 1971 Østlige Nordsø
- E.314 Vertrauen 1976 Vadehavet
- E.545 Lause juli 1943 Østlige Nordsø
- E.628 Anemone 1976 Sydlige Nordsø
- Glückstadt 6. juni 1849 Sønderborg
- Ibæk 1945 Grønsund
- Karen 1892 Suðuroy
- L.157 Arkona 1991 Østlige Nordsø
- Louise & Helene 1914 Svaneke
- Oddur 1904 Grindavík
- Orion I 1975 Kielerfjorden
- Pioneren 1922 Østersøen ved Stevns
- S.160 Betina Bergmann 1979 Hanstholm
- Alvilda 1897 Vagrien
- Anne 1923 Drogden
- Christine Marie 1876 Aberdeenshire
- GG.141 Hermon og GG.250 Västkusten 25. aug. 1943 Skagerrak
- Lykkens Haab 1886 Nordlige Nordsø
- Maria 1873 Østlige Nordatlant
- Marie 1873 Køge
- Margrethe 1883 Omø
- S.163 Chrestence 1979 Hanstholm
- Mary 1899 Christiansted
- 5 Sødskende 1882 Jasmund
- Agnes 1884 Østlige Nordatlant
- Amay 1884 Holtsós i Sydvestisland
- Anna Dorthea 1882 Lønstrup
- E.166 Arthur 1920 Søren Jessens Sand
- E.690 Unni 1970 Nordsøen
- Else 1873 Østlige Nordatlant
- Frederik VII 1880 Gotland
- Rigmor 1922 Gilleleje Flak
- E.655 Bogani 1973 Østlige Nordsø
- Agil 1891 Vangså
- Eva Marie 1961 Grønsund
- Fremad II 1934 Falkenberg
- Helene 1876 Østlige Nordatlant
- Marie 1907 Anholt Østerrev
- Perclaus 1958 Ålborg Bugt
- Actina Henricka 1868 Bavnodde ved Nylars
- Carl 1888 Kullen
- Caroline 1874 Nordsøen
- Christian Smidt 1875 Nordsøen
- Concordia 1874 Montrose
- Erna 1936 Nordlige Storebælt
- Handy 1954 Falsterbo
- Johanne 1887 Søndervig
- Olga 1897 Skiveren
- Otto 1913 Sæby
- Ragnhild 10. aug. 1941 Samsø Bælt
- 7 Sødskende 1872 Hatter Rev
- Amdiline 1883 Nordsøen
- Anna 1900 Kópasker
- Askholm 31. jan. 1943 Boeslunde
- Duen september 1918 Østersøen
- E.54 Imanuel 1911 Blåvand
- E.58 Føniks 1910 Horns Rev
- E.530 Poul Breinholt 1936 Østlige Nordsø
- Erbrit 1960 Østerlars
- Nordstjernen 1906 Kronborg
- Robert 1872 Allinge
- Ruston 1970 Skærgårdshavet
- SA.224 Fríðborg 1983 Østersøen
- Alabama 1910 Østgrønland
- Apollo 1871 Øer
- Assistent 13. nov. 1942 Nordlige Langelandsbælt
- Caroline 1880 Nordsøen
- Cito 1906 Horns Rev
- E.609 Robinia 1969 Nordsøen
- Fanny 25. nov. 1942 Rønne
- Gustav 29. nov. 1942 Øresund
- Klara 1933 Østersøen øst for Ystad
- Abelone 1872 Skagens Rev
- Alexandre 1872 Steingrímsfjörður
- Christiane 1882 Mýrdalssandur
- Christine Marie 1874 Vangså
- E.555 Vestjydsk Pioner 1971 Østersøen
- Knud 1880 Reykjavik
- E.287 Elisabeth 1982 Østlige Nordsø
- Havlitten 31. dec. 1942 Læsø Vesterø
- Hroar 27. feb. 1918 Trondheimsfjorden
- John Hintze 28. sep. 1917 Rygen
- Lyø 1951 Brunsbüttel
- Sara 22. sep. 1942 Øresund
- Wobbina Catharina 1861 Læsø Søndre Rønner
- Østen ca. 8. sep. 1915 Kattegat
- Familiens Haab 1877 Vangså
- Helene 1936 Sydlige Lillebælt
- Haabet 1879 Østlige Bagpommern
- Lundeborg 1950 Lohals
- Manø, Jonna Wang og Kastor 1950 Tolken i Grønsund
- Marie 1880 Færøerne
- Paula 1903 Østersøen ved Pommern
- Vilhelma 1911 Fjaltring
- Anne Margrethe 1882 Lynæs
- Danmark 1870 Tynemouth
- E.370 Svenning 1970 Nordsøen
- Fanny 1948 Samsø Bælt
- Gordon 1920 Danmarksstrædet
- Johanne 1872 Hasle
- L.640 Jens Sund 1974 Langerhuse
- Odin 1878 Kattegat ved Hjelm
- Venelika 1965 Østersøen ved Stevns
- Zwijger 1866 Østen under Læsø
- Dykkeren 1927 Østersøen vest for Bornholm
- E.50 Willy 1904 Vyl
- E.272 Stornoway 1959 Doverstrædet
- Emilie 1890 Sydlige Kattegat
- Familiens Haab 1891 Kincardine
- FD.450 Gøtunes 1955 Mykines
- Kaj 1936 Endelave
- Dan 1954 Skanør
- Diana 1895 Vestrahorn
- Edith Als 1946 Storebælt
- Hermann 1878 Gotland
- Inger Marie 1877 Østlige Nordatlant
- Jacobine Marie 1871 Skagerrak ved Skagen
- Martenshoek I 1895 Lilleøre
- Vennernes Minde 1896 Nordsøen
- Christiane 1880 Nordsøen
- Vilhelm 1882 Rygen
- Charly 1927 Sangstrup
- Elisa 1910 Anholt Nordvestrev
- Ellen 1877 Melrakkaslétta
- Kristian 1965 Ålborg Bugt ved Norddjurs
- Laura 1867 Læsø Nordvest
- Mariane 15. jan. 1918 Skagerrak ud for Kristiansand
- Motor 6. juli 1917 Nordlige Nordsø
- Solid 1873 Amrum
- Willemoes 9. juli 1943 Tårs i Nakskov Fjord
- Anna 1892 Vestrahorn
- Antiena 1889 Thorsminde
- Balder 1893 Ydre Oslofjord
- Bijka 1865 Bratten
- Eleonore 1893 Vestlige Nordsø
- Elmar 1960 Odense Fjord
- Flora 1880 Bunken
- Harriet 1891 Åhus
- Johanne 1880 Tynemouth
- Patrioten 1876 Koresand
- Sophie 4. maj 1917 Nordsøen
- Zampa ca. 1. jan. 1944 Samsø Bælt
- Christian 28. april 1916 Tyne
- Emanuel 1882 Kattegat-Skagerrak
- Hispaniola 1972 Kantabriske Hav
- Johanne 1913 Sydlige Kattegat
- Karen Bothilde 1875 Ameland
- Kastor 22. dec. 1941 Rågeleje
- Margrethe 1872 Kattegat
- TG.321 Cheerful 17. okt. 1940 Skopunarfjørður
- Enigheden 1872 Nordsøen
- Allan 1937 Falsterbo
- Carl Anton 1898 Ferring
- E.750 Carl Jolle 1970 Østlige Nordsø
- Emanuel 1875 Grenen
- Fortuna 1942 Østersøen vest for Bornholm
- Frigga 1875 Island
- IO.257 Florence 1884 Grærup
- Johanne 1881 Safi i Marokko
- Josephina 1901 Samsø
- Jürgen 1913 Thyborøn Kanal
- Jørga 1946 Østersøen ud for Ystad
- Laura 1928 Ejerslev
- Nora 1948 Møns Klint
- Vesterø 1963 Læsø Danzigmand