Kategori:Skib fra Ærø
Underkategorier
Denne kategori har følgende 4 underkategorier, af i alt 4:
- Marstal Fartøjsdistrikt (2 S)
- Skibsværft på Ærø (151 S)
H
Sider i kategorien "Skib fra Ærø"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 421:
(forrige side) (næste side)H
- H.H. Petersen 7. maj 1917 Nordatlanten vest for Hebriderne
- Habil 1912 Casablanca
- Hans 1907 Rio Grande do Sul
- Hans Boye 1963 Ventspils
- Hans Christensen 1887 Themsen
- Hansia 1998 Kattegat øst for Anholt
- Hansine 1879 Dvalegrunden
- Harris 1928 Oostende
- Hejmdal 1923 Vestlige Nordsø
- Hejmdal nov. 1918 Østlige Nordatlant
- Hekla 26. april 1917 Vestirland
- Helene 1874 Humber
- Helle Rask 1970 Horns Rev
- Henriette 1900 Farsund
- Hercules 29. maj 1949 Ålborg Bugt
- Hermandine 1901 Hasle
- Hermann 1878 Gotland
- Hermann 1882 Hals
- Hermann 1897 Akranes
- Hermine 1877 Juist
- Hermod 1893 Nordsøen
- Hertha 1890 Ålandshavet
- Hertha 1937 Eyrarbakki
- Hispaniola 1972 Kantabriske Hav
- Husavik 1918 Kirkjubøur
- Hydra 19. sep. 1917 Nordatlanten nord for Hebriderne
- Haabet 1879 Østlige Bagpommern
- Haabet 1893 Östergötland
- Haabet 1929 Sydlige Lillebælt
- Haabet april 1876 Nordsøen
I
- Ibæk 1945 Grønsund
- Ida 1887 Melrakkaslétta
- Ida 1893 Reyðarfjörður
- Ida 1902 Gotland
- Ida 1913 Øland
- Immanuel 1892 Løkken
- Immanuel 1893 Harboøre
- Immanuel 1912 Gräsö
- Immanuel 1912 Skagerrak
- Immanuel 1921 Vestlige Nordsø
- Ingeborg & Bays Minde 1883 Kerteminde
- Ingolf 1914 Oslofjorden
- Irene 1896 Essaouira i Marokko
J
- Jan 1978 Horns Rev
- Jannie Vad 1986 Nissum Bredning
- Johan 26. dec. 1916 Engelske Kanal
- Johanne 28. aug. 1918 Vestlige Middelhav
- Johanne 1882 Söderhamn
- Johanne 1899 Sydlige Kattegat
- Johanne 1913 Sydlige Kattegat
- Johanne Caroline 1875 Lappegrund
- Johanne Christine 1869 Borre
- Johanne Marie 1883 Grønsund
- Johanne Marie 1887 Avernakø
- Johannes Minde 1880 Siø
- Josefa 1949 Dagø
- Juliane 1920 Dalur på Sandoy
- Julie 1860 Fyns Hoved
- Jytka 1957 Østersøen syd for Møn
- Jytte 9. juni 1944 Tangen
- Jørgen Olsen 4. maj 1917 Vestirland
- Jørgen Olsen 1886 Mandal
K
- Karen 7. maj 1940 Kiel Bugt
- Karen 1946 Rågeleje
- Kastor 1962 Femern Bælt
- Kathinka 13. jan. 1918 Skagerrak-Kattegat
- Kielholm 1872 Faxe Ladeplads
- Kirstine 1872 Faxe Ladeplads
- Kirstine 1893 Rødsand
- Kirstine 1903 Hatter Rev
- Kodan 1904 Québec
- Konsul Lund 1883 Nordsøen
- Koska 1879 Øland
- Kristian 1965 Ålborg Bugt ved Norddjurs
- Kronprindsesse Caroline 1845 Kattegat
- Kronprins Frederik 1860 Hanstholm
L
- Laura 1892 Napstjært
- Laurine 1903 Nordsøen
- Laurine Krestine 1891 Skjoldnæs
- Lene Marie 1874 Nordholland
- Livingstone 1900 San Sebastián
- Louise 1891 Dragør
- Louise Marie 1883 Nordmandshage
- Lovise 1885 Porvoo
- Ludvig Bay 1885 Weser
- Luna 1900 Hatter Rev
- Lydia 1874 Østlige Nordatlant
- Lydia 1889 Nordsøen
- Lykkens Haab 1875 Nordsøen
- Lykkens Prøve 1881 Bøjden
M
- Maja 1943 Sjællands Rev
- Malmøy 1990 Abelvær
- Manuvai 1988 Cookøerne
- Maren 1880 Oskarshamn
- Maren 1882 Johnshaven
- Maren 1923 Ballina
- Marens Minde 1875 Gammel Skagen
- Mariane 15. jan. 1918 Skagerrak ud for Kristiansand
- Marie 1. aug. 1917 Pasaia i Baskerlandet
- Marie 26. juli 1915 Nordsøen
- Marie 1871 Rügenwalde
- Marie 1877 Nordsøen
- Marie 1878 Thorupstrand
- Marie 1880 Havknude ved Østdjurs
- Marie 1882 Tangen
- Marie 1889 Østersøen øst for Møn
- Marie 1890 Østersøen
- Marie 1892 Skodsborg
- Marie 1900 Starholm
- Marie 1901 Kristiansund
- Marie 1902 Humber
- Marie 1907 Anholt Østerrev
- Marie 1914 Nordsøen
- Marie Cathrine 1876 Nordsøen
- Marie Cecilie 1874 Sydlige Kattegat
- Marie Christine 1872 Marstal
- Marie Sophie 1892 Borre
- Marna 1938 Sydlige Østersø
- Mars dec. 1918 Norskehavet
- Martha 1875 Ålum
- Martina 2000 Kullen
- Mary Ann 1950 Østersøen
- Mascot 1973 Skagerrak
- Matania 1877 Bagpommern
- Mathilde 1877 Omø Tofte
- Mathilde 1887 Dagø
- Merkur 1945 Texel
- Minde 3. juli 1942 Sydvestlige Kattegat
- Minde 1975 Storebælt
- Minde 1979 Skagerrak
- Minde 1987 Østersøen syd for Ystad
- Minde IV 19. aug. 1943 Langelandsbælt
- Miranda 1873 Onsevig
- Miranda 1880 Grimsby
- Morgan 1868 Nordsøen
- Maagen 1877 Middelgrund ved Æbelø
N
O
P
- Pasch 1958 Øland
- Patria 15. okt. 1941 Hesselø Nordvestrev
- Paul Emil 1907 Kvarken
- Per 1988 Skagerrak
- Petit Folmer 1999 Østlige Nordsø
- Primo 1924 Sargassohavet
- Prince Louis 1988 Los Angeles
- Princess 1880 Skagen Nordstrand
- Proteus 1887 Sydlige Nordsø
- Prøven 12. april 1916 Nordsøen
- Prøven 1883 Skalø ved Fejø
R
S
- S.L. Weber 2. feb. 1915 Stubbekøbing
- Saga 1880 Endelave
- Salvador 2. juni 1915 Shetlandsøerne
- Saturn feb. 1916 Nordatlanten
- Sea Star 1998 Caribiske Hav
- Senhora da Saude 1952 Davisstrædet
- Sifa 1898 Rønne
- Sine 1927 Nordvestirland
- Sine 1948 Azorerne
- Siri 27. jan. 1949 Bælthavet ved Gedser
- Smart 1912 Lissabon
- Sonja 1910 Nordatlanten vest for Hebriderne
- Sophie 7. maj 1917 Nordatlanten vest for Hebriderne
- Star sep. 1916 Nordatlanten
- Stella 1960 Gotland
- Stine 1894 Kattegat-Skagerrak
- Susanne 1924 Savannah
- Svalen 13. maj 1943 Sydlige Lillebælt
- Svalen 1925 Newfoundland
- Svanen 24. juni 1916 Sydlige Kattegat
- Svanen 1877 Melsted
- Sælen 1932 Diskoøen i Vestgrønland
- Sønderjylland 22. okt. 1942 Årø
- Søstrene 1934 Trelleborg