Kategori:Mast: Forskelle mellem versioner
Spring til navigation
Spring til søgning
(forrige side) (næste side)
HP (diskussion | bidrag) mNo edit summary |
HP (diskussion | bidrag) mNo edit summary |
||
Linje 1: | Linje 1: | ||
{{b|Størrelse|9764|+|alt=Antal master}} | |||
{{ | |||
| | |||
}} | |||
[[Sejlskib]]e ordnet efter antal [[mast]]er, dvs. | [[Sejlskib]]e ordnet efter antal [[mast]]er, dvs. | ||
# [[kutter]]e, [[slup]]per, [[tjalk]]e og [[yacht]]er | # [[kutter]]e, [[slup]]per, [[tjalk]]e og [[yacht]]er | ||
# [[brig]]ger, [[galease]]r, [[kuf]]fer og [[snau]]er, osv. | # [[brig]]ger, [[galease]]r, [[kuf]]fer og [[snau]]er, osv. | ||
Versionen fra 14. jan. 2022, 16:45
Underkategorier
Denne kategori har følgende 20 underkategorier, af i alt 20:
0–9
- Hulk (3 S)
- Kutter (10 S)
- Tjalk (122 S)
- Kuf (409 S)
- Skonnertbrig (brigantine) (444 S)
- Snau (brig) (82 S)
- Yawl (1 S)
- Galiot (98 S)
- Hukkert (22 S)
- Barkentine (skonnertbark) (67 S)
- Fløjte (9 S)
- Fregat (187 S)
- Fuldrigger (16 S)
- Pinke (16 S)
Sider i kategorien "Mast"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 6.033:
(forrige side) (næste side)0–9
- Yacht 1849 Lindholmsdybet
- Yacht 1871 Sejerø
- Yacht 1872 Allinge
- Zeevrucht 1825 Råbjerg
- Zwijger 1866 Østen under Læsø
- Æga 1882 Skallingen
- Ægir 17. nov. 1945 Esbjerg Havn
- Ægir 1874 Østlige Bagpommern
- Ørnen 1860 Æbelø
- Østerby 1959 Læsø Rende
- Aalborg 1907 Vejrø
- 2 Brødre 1882 Ängelholm
- 2 Søstre 1872 Ulvshale
- 2 Søstre 1880 Ålandshavet
- 2 Søstre 1885 Klitmøller
- 3 Croner 1763 Skallingen
- 3 Damer 1834 Newcastle
- 3 Damer 1846 Nordatlanten
- 3 Gebrüders 1798 Nexø
- 3 Sødskende 1874 Arendal
- 3 Søstre 1896 Bristolkanalen
- 3 Venner 1864 Nordsøen
- 3 Venner 1867 Trondhjem
- 3 Venner 1881 Engey ved Reykjavik
- 3 Venner 1888 Ängelholm
- 4 Brødre 1825 Åberg Forstrand
- 4 Søstre 1875 Nordsøen
- 5 Sødskende 1878 Scheveningen
- 5 Søstre 1792 Vejers
- 6 Brødre 14. dec. 1812 Skagen Nordstrand
- 6 Sødskende 1869 Lild
- 6 Søstre 1893 Øland
- 8 Søskende 1824 Boeslunde
- 12 Sødskende 1863 Engelske Kanal
- A. Libanon 1896 Sprogø
- A.10 Anine 1925 Østlige Nordsø
- A.14 Duen 14. sep. 1916 Østlige Nordsø
- A.18 Herkules 1907 Horns Rev
- Abba 1869 Nordsøen
- Abba 1919 Newfoundland
- Abelone 1878 Borgarfjörður
- Abelone Kjerstine 1878 Bornholm
- Aberhill 6. aug. 1941 Haisborough Sands
- Abrahams Minde 1863 Thyborøn
- Absalon 13. dec. 1944 Sydvestlige Kattegat
- Absalon 17. okt. 1944 Odense
- Absalon 1859 Eyrarbakki
- Achilles 1863 Libau
- Acme 1885 Natal
- Acmel 1866 Nagasaki
- Acmel 1886 Rio de Janeiro
- Activ 1822 Sild
- Activ 1846 Gammel Skagen
- Activ 1867 Portugal
- Activ 1867 Understed
- Activ 1869 Haurvig
- Activ 1876 Ny-Hellesund
- Activ 1882 Horns Rev
- Activ 1888 Gammel Skagen
- Activ 1898 Taiwan
- Activ 1902 Molde
- Activ 1904 Hanstholm
- Activ 1918 Rønne
- Active 1846 Læsøs østkyst
- Active 1856 Hvideodde Rev
- Acusta 1828 Læsø Knuderne
- Ada 1867 Svaneke
- Adelaide 1822 Hanstholm
- Adelaide 1883 Humber
- Adele 27. aug. 1941 Østersøen
- Adele Ohlrogge 27. feb. 1941 Tyske Bugt
- Adelfotis 1956 Sydafrika
- Adelheid 1855 Nexø
- Adelina 1969 Sidrabugten i Tripolitanien
- Adeline 1856 Skagen Nordstrand
- Adolf Frederik 1863 Febbersted
- Adolf von Lowzow 1860 Klim
- Adolph & Frederik 1857 Vestlige Nordsø
- Adolph 1839 Stensnæs
- Adolph 1853 Vestlige Nordsø
- Adolph 1882 Blanquilla-øen
- Adolph 1884 Østlige Nordatlant
- Adolphe Urban marts 1941 Skt. Georges Kanal
- Adolphine 1841 Rygen
- Adolphine 1858 Setúbal
- Adrette 1870 Skagen Nordstrand
- Adventure 1830 Skadegrund i Ebeltoft Vig
- AE.87 Brandenburg 1911 Ulven
- Aeolus 1825 Skagen Nordstrand
- Aerial 1914 Vorupør
- Afina Agatha 1865 Frederikshavn
- Agamemnon 1825 Buenos Aires
- Agatha 1874 Nørlev
- Agatha Geertruida 1862 Napstjært
- Agathe 1853 Klim
- Agathe 1869 Hjelm
- Agathe Henrikke 1861 Læsø Nordre Rønner
- Agenoria 1826 Anholt Rev
- Agent Lagoni 1906 Argentina
- Agersø 28. sep. 1944 Østersøen sydøst for Møn
- Aggersund 1932 Vestlige Nordatlant
- Aghios Spyridon 1936 Attika
- Agia Trias 1966 Suez-kanalen
- Agina Uidina 1873 Sønder Vorupør
- Agnes 19. nov. 1916 Berwick
- Agnes 1861 Quanzhou
- Agnes 1874 Nordsøen
- Agnes 1884 Østlige Nordatlant
- Agnes 1885 Fjaltring
- Agnes 1895 Knudedyb
- Agnese Lüders 1867 Nordsøen
- Agnete 16. marts 1943 Terschelling
- Agnete 24. april 1918 Engelske Kanal
- Ajax ca. 29. dec. 1942 Samsø Bælt
- Akershus 1885 Nordsøen
- Aktiv 1908 Grønsund
- Alberdina Lammechina 1854 Gammel Skagen
- Albert 1844 Vust
- Albert 1885 Vestlige Nordsø
- Albert 1919 Femern Bælt
- Albertha Römelingh 1890 Koresand
- Albertus Barend 1877 Pernåviken
- Albion 1803 Læsø Kobbergrund
- Albion 1850 Lønstrup
- Albuera 24. juni 1940 Doverstrædet
- Aldebaran 1883 Gammel Skagen
- Alert 1832 Gammel Skagen
- Alert 1872 Nordsøen
- Alert 1883 Anholt Østerrev
- Alerte 1840 Skagens Rev
- Alexander 1805 Kirkwall
- Alexander 1837 Rømø
- Alexander 1852 Læsø Nordøst
- Alexander III 1894 Østlige Nordsø
- Alexander Wentzel 29. feb. 1916 Vestlige Middelhav
- Alexandra 1878 Pärnu
- Alf 1882 Nordsøen
- Alf 1894 Skagerrak
- Alfa 13. juli 1916 Flamborough
- Alfred 1820 Skagen
- Alfred 1872 Rødsand
- Alfred 1893 Húsavík
- Alfred Erlandsen 1907 St Abb's Head
- Alfrede 1924 Fårö ved Gotland
- Alfride 1880 Trongisvágur
- Algarve 20. okt. 1917 Engelske Kanal
- Alice 18. marts 1918 Le Havre
- Alice 1872 Strøby
- Alice 1878 Rio de Janeiro
- Alice 1890 Skagerrak
- Alice 1920 Bulbjerg
- Alida 1854 Råbjerg
- Alida 1854 Thyborøre
- Alida 1872 Harboøre
- Alida en Theodora 1863 Læsø Nordøst
- Alida Ikina 1845 Kattegat ved Fornæs
- Aline 1863 Fjand
- Alkaja 1863 Harboøre
- Allan 1937 Falsterbo
- Allart 1842 San Juan på Puerto Rico
- Alliance 1873 Gammel Skagen
- Alliancen 27. marts 1809 Vigsø
- Alma 24. nov. 1917 Rønne
- Alma 1866 Houvig
- Alma 1876 Spirbakken
- Alma 1885 Norðurfjörður?
- Alma 1912 Swinemünde
- Alma Cathrina 1881 Egersund
- Almee 11. nov. 1944 Østersøen vest for Trelleborg
- Almena/Bengasi 11. nov. 1942 Sardinien
- Aln 1850 Starholm
- Alpha 1837 Slettestrand
- Alpha 1870 Stavnshoved
- Alpha 1881 Vrist
- Alpha 1888 Furreby
- Als 1879 Vindebæk
- Alte Peter 1879 Grærup
- Althæa 1903 Terschelling
- Alvilda 1869 Long Sand
- Alvilda 1897 Vagrien
- Alvilde 1870 Øland
- Alvine 1858 Rømø
- Amalia 1828 Svinkløv
- Amalia 1876 Vieques
- Amalie 1836 Bøtø
- Amalie 1847 Pedersker
- Amalie 1866 Barbuda
- Amalie 1882 Læsø Borfeld
- Amalies Minde 1865 Bjerre ved Udbyneder
- Amanda 1876 Hvidbjerg
- Amanda 1876 Nordsøen
- Amandus 1872 Masnedø
- Amarant 1908 Skiveren
- Amay 1884 Holtsós i Sydvestisland
- Amazone 1857 Christiansø
- Amdiline 1883 Nordsøen
- Amelie 1885 Indiske Ocean
- Amethyst 1844 Sønder Lyngvig
- Amicita 1860 Løvebugten
- Amicitia 1893 Ólafsvík