Kategori:Skib fra Sørlandet i Norge
Spring til navigation
Spring til søgning
(forrige side) (næste side)
Kategori:Skib fra Sørlandet i Norge
Norge : Svalbard - Nord-Norge - Trøndelag - Vestlandet - Sørlandet - Østlandet – Farvand – Søfart - Link Skib fra Østlandet • Sørland • Vestland • Trøndelag • Nord - Sjøforsvaret - Skibsværft - Fiskefartøj • Fisk • Træ - Fyr
Dvs. skibe fra Vest- og Aust-Agder.
Underkategorier
Denne kategori har kun den følgende underkategori:
V
- Vest-Agder Fartøjsdistrikt (tom)
Sider i kategorien "Skib fra Sørlandet i Norge"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 225:
(forrige side) (næste side)A
- Abel Mekine 1855 Hou ved Hals
- Activ 1869 Haurvig
- Alart 1870 Grådyb
- Albatros 1877 Fjaltring
- Allemine 1854 Aggerkanalen
- Alma 1866 Houvig
- Alpha 1881 Vrist
- Alpha 1888 Furreby
- Ane Christine 1852 Klitmøller
- Anglia 1904 Newbiggin
- Anna 1876 Risør
- Anne-Grethe 1951 Utklippan
- Ariel 1863 Rotbøl
- Arndt 1895 Ålum
- Asia 1858 Harboøre
- Astoria 1867 Agger
- Atalanta 25. dec. 1916 Kap Verde
- Atlantic 9. juli 1917 Nordatlanten vest for Hebriderne
- Avenir 1882 Grærup
B
- Barbara Maria 1785 Læsø Trindel
- Bien 1891 Thyholm
- Birgitte 1895 Østlige Nordatlant
- Bismarck 1903 Frederikshavn
- Bjärke 1889 Anholt Østerrev
- Boas 1878 Anholt Rev
- Bonafide 1863 Spirbakken
- Bragdø 1921 Vrist
- Brage 1914 Nordlige Nordsø
- Bravo 1881 Þistilfjörður
- Bringsværd 1829 Bratten
- Brio 1901 Nordsøen
- Brødrene 1869 Thyborøn
- Brødrene 1887 Starholm
- Brødrene 1889 Søren Jessens Sand
C
E
F
- Familiens Lykke 1840 Mandø
- Fergus 1899 Lønstrup
- Fieldgutten 12. dec. 1812 Gammel Skagen
- Fiorella 8. juli 1917 Færøerne
- Flyvende Engel 1828 Ferring
- Flyvende Fisk 1859 Læsø Sydvest
- Forsøget 1859 Aggerkanalen
- Fortuna 1856 Blåvandshuk
- Fraternitas 1885 Knopper
- Fremad 1887 Stenbjerg
- Fri 1906 Queensferry
- Frigga 4. dec. 1919 Herthas Flak
- Frithjof 1867 Bangsbostrand
- Frithjof 1867 Gammel Skagen
- Fritz Reuter 1898 Nordatlanten
- Frode 1895 Nymindegab
G
H
- Hakon Jarl 1863 Husby Klit
- Hanne Marie 1854 Læsø Nordvestrev
- Hans Jacob 1865 Aggerkanalen
- Hassel 1898 Agger Tange
- Hebron 1890 Skagen Nordstrand
- Helena 1826 Læsø Vesterø
- Helios 1887 Klitmøller
- Henriette 1888 Skadegrund
- Hermanos 1867 Lilleøre
- Hertha og Lizzy 1872 Brøndby Strand
- Hill 1897 Thorsminde
- Hvalen 1853 Vust
- Haabet 1861 Frederikshavn
- Haabet 1872 Møns Klint
- Haabet Arena 1854 Vesterklit
- Haakon Haakonsen 1903 Skagens Rev
J
K
M
N
- Navigator 1935 Hirtshals
- Nebo 1913 Kærgård
- Neptun 1872 Sydstevns ved Havnelev
- Neptun 1887 Løkken
- Neptunus 24. okt. 1806 Råbjerg
- Newa 1892 Skagens Rev
- Nicoline 1875 Vorupør
- Nina 1895 Starholm
- Niobe 1932 Femern Bælt
- Niord 1874 Krik Vig
- Niord 1887 Thorsminde
- Nordboen 1884 Thorupstrand
- Nordhavet 1876 Katholm
- Normandie 1872 Tromøy
- Nornen 1837 Krage
- Norsk brig 1777 Læsø Øst
- Norsk brig 1869 Oksby
- Norsk dæksbåd 1876 Harboøre
- Norsk slup 1837 Læsø Nordvest
- Norske Bonde 1879 Houvig
- Norske Statsraad 1829 Tolbøl
P
- Pehr Ugland 13. feb. 1917 Skagens Rev
- Peru 1893 Sønder Lyngvig
- Plinius 1847 Læsø Nordre Rønner
- Polaris 5. aug. 1941 Nevabugten
- Primus 1875 Borðoy
- Prinds Carl Ludvig Eugen 1828 Skagens Rev
- Prins Valdemar 1926 Miami
- Providentia 1833 Skagen Nordstrand
- Providentia 1856 Løkken
- Prøven 1844 Rantum
- Prøven 1891 Søren Jessens Sand
R
- Ragna 1900 Ulven
- Raketten 1897 Nørre Lyngvig
- Rana 25. juni 1918 Bjerghuse
- Rapid 1883 Starholm
- Reform 1872 Spirbakken
- Resolutionen 1853 Kandestederne
- Resolutionen 1869 Bjerregård
- Reykjavik 1908 Snæfellsnes
- Richard 1888 Bangsbostrand
- Risøy 20. marts 1942 Bristolkanalen
- Rosenvold 5. okt. 1916 Engelske Kanal
- Rota 1892 Sydlige Nordsø
S
- Sadikzadenazim 1954 Sortehavet
- Sagitta 1900 Nordatlanten ud for Portugal
- Salvator 1825 Mulbjerge
- Sandøen 1899 Østlige Nordsø
- Sara 1895 Vorupør
- Scan Lifter 1993 Fensfjorden
- Schoonderloo 1872 Nyord
- Sela 1897 Vorupør
- Sibylle 1847 Gammel Skagen
- Sigurd 24. okt. 1914 Rømø Flak
- Silvan 1876 Østen under Læsø
- Skagerak 21. dec. 1917 Vestlige Nordsø
- Skagerak 1966 Nordøstlige Nordsø
- Skagerak I 20. jan. 1944 Eigersund
- Skandia 24. dec. 1917 Rønne
- Skibladner 1872 Ulvshale
- Skiens Paket 1897 Horns Rev
- Sokoto 25. april 1917 nordøst for Rona
- Solheim 1907 Hammershus
- Sommeren 1872 Jersie
- Sonja Mærsk 5. juni 1942 Halifax
- Sophie 1890 Jerup