Kategori:Sche
Spring til navigation
Spring til søgning
arab. • brit.-eng. • finsk • færøsk • græsk • fransk • isl. • ital. • nederl. • norsk • port. • russ. • spansk • svensk
(forrige side) (næste side)
Kategori:Sche scheepsindex.nl
Nederlandene : Flandern - Holland - Vestfrisiske Øer - Kapkolonien • Antiller • Surinam • Indonesien - Farvand - Søfart - Link Avis - Maritim-Historische Databank • Kroonvarders • MaSS • Piet's Scheeps Index • VOCsite - Wikipedia
Piet's Scheeps Index.
Underkategorier
Denne kategori har følgende 4 underkategorier, af i alt 4:
S
- Skib fra Groningen (302 S)
U
- Uregistreret i sche (14 S)
Sider i kategorien "Sche"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 344:
(forrige side) (næste side)B
C
- Catharina 1873 Lild
- Catharina Cornelia 1859 Blåvandshuk
- Catharina Hendrika 1862 Jerup
- Catharina Ludgerdina 1880 Asdal
- Catharina Maria 1864 Bangsbostrand
- Cathrina Elisabeth 1880 Husby Klit
- Cathrine Wilhelmine 1852 Agger
- Ceres 1858 Apholmen
- Christiena 9. aug. 1918 Vestmannaøerne
- Christina 1871 Rømø
- Concordia 1856 Skagen
- Concordia 1863 Tolbøl
- Concordia 1884 Skagen Nordstrand
- Cornelia 1866 Christiansø
- Cornelia Catharina 1875 Kattegat
- Cornelia Jantina 1868 Harboøre
- Courage 1869 Tannis Bugt
D
E
- Edel 1855 Løkken
- Eeltje Heidema 1857 Stenbjerg
- Eendragt 1838 Blokhus
- Eendragt 1845 Blåvand
- Eendragt 1872 Årgab
- Eendragt 1874 Østerklit
- Egmond 1861 Knopper
- Elisabeth 1880 Nordsøen
- Elisabeth 1895 Uggerby
- Elisabeth Machtelina 1865 Læsø Nordvest
- Emania 1884 Djursvik i Småland
- Emanuel 1876 Thorsminde
- Emilie 1869 Nordlige Kattegat
- Emilie 1870 Klitmøller
- Emma Maria 1861 Høl
- Ena Elisabeth 1858 Horns Rev
- Eppo 1867 Falkenberg
- Equator 1869 Harboøre
- Ettina 1865 Stenbjerg
- Eureka 1878 Thyborøn Kanal
F
- Familietrouw 1875 Anholt Østerrev
- Feika Jantina 1862 Nordmandshage
- Felicitas 1898 Langerhuse
- Fides 1901 Nordøstlige Nordsø
- Fockina Emmagina 1863 Fjaltring
- Fortuna 1862 Fjand
- Frans Wilkens 1838 Skallingen
- Frederik Hendrik 1873 Furreby
- Friso 1867 Skagens Rev
- Frouke Denekamp 1860 Vust
- Froukina Hillechina 1867 Skagens Rev
- Froukje 1868 Ålbæk Bugt
- Frouwina 1881 Fjand
G
- Gebroeders Nijhuis 1895 Lild
- Geerdine 1845 Blåvand
- Geertje Dijkstra 1868 Nybæk ved Løkken
- Geertruida 1840 Klitmøller
- Geertruida 1873 Agger
- Geertruida 1877 Ålbæk
- Geertruida Jantina 1863 Vedersø Klit
- Gemini 1860 Fjand
- Gepkelina Lucretia 1852 Løkken
- Gesine 1886 Stensnæs
- Geziena 1836 Harboøre
- Geziena 1851 Madsbøl
- Geziena 1863 Anholt Pakhusbugt
- Geziena 1863 Rågeleje
- Geziena Antina 1882 Thorsminde
- Gezina Pronk 1859 Gammel Skagen
- Gloria 1921 Østersøen
- Goede Besluit 1835 Ålbæk
- Goede Hoop 1825 Tolbøl
- Goede Hoop 1844 Klitmøller
- Goede Verwachting 1850 Skagens Rev
- Goudvisch 1880 Læsø Horneks
- Grietje 1872 Tisvildeleje
- Gudrun 1902 Agger
H
- Handelmaatschappij 1845 Haurvig
- Hannah Heeres 1875 Kattegat
- Hannechiena 1890 Anholt Nordvestrev
- Hardi 1950 Kiel Bugt
- Harmanna 1868 Stensnæs
- Harmina 1853 Rubjerg Knude
- Harmina 1854 Læsø Vesterø
- Harmina Annegina 1853 Harboøre
- Harmonie 1861 Hvidbjerg
- Harmonie 1867 Børsmose
- Harmonie 1882 Harboøre
- Hazard 1882 Stenbjerg
- Hecla 1885 Thorsminde
- Hedriena Johanna 1832 Vigsø
- Helena 1854 Tranestederne
- Helena 1874 Starholm
- Hendrika 1861 Bunken
- Hendrika 1864 Tranum
- Hendrika 1867 Anholt
- Hendrika 1877 Harboøre
- Hendrika Catharina 1845 Blokhus
- Henriette 1879 Pernambuco
- Hermanes 1835 Rotbøl
- Hermina 1864 Klitmøller
- Hilda 1884 Bridlington
- Hillechiena 1849 Fjaltring
- Hillechiena 1855 Gammel Skagen
- Hillechiena 1904 Ålum
- Hillegonda 1860 Fjaltring
- Holland 1884 Nymindegab
- Hooghammen 1907 Dunstanburgh
- Hoop 1850 Rømø
- Hoop 1868 Rødhus
J
- Jacob en Anna 1872 Spirbakken
- Jacoba Maria 1848 Læsø Nordvestrev
- Jacobina 1843 Harboøre
- Jacobus Verhoef 1870 Snogebæk
- Jan Freesemann 1882 Harboøre
- Jantina 1863 Agger
- Jantina 1869 Husby Klit
- Jantina 1872 Nørlev
- Jantine 1829 Røsnæs
- Jantje Dijk 1870 Husby
- Jeanne Marie 1847 Thyborøn
- Jeannette 1886 Østlige Nordatlant
- Jeltina 1876 Tversted
- Jensine & Betty 1872 Skagens Rev
- Jetske Margaretha 1826 Åberg Forstrand
- Johanna 1860 Gammel Skagen
- Johanna 1883 Haurvig
- Johanna Catharina 1874 Sild
- Johanna Christina 1860 Løkken
- Johanna Clasina 1850 Østen under Læsø
- Johanna Elisabeth 1869 Vangså
- Johanna Elisabeth 1874 Fjaltring
- Johanna Maria 1876 Østersøen
- Johanna Petronella 1855 Sydlige Kattegat
- Johanne Christine 1859 Rotbøl
- Jonge Cornelis 1851 Vangså
- Jonge Dirk 1849 Husby Klit
- Jonge Gerritzen 1841 Svaneke
- Jonge Jacob 1888 Husby Klit
- Jonge Metta 1850 Madsbøl
- Jonge Pieter 1863 Læsø Nordvestrev
- Jonge Rente 1832 Læsø Nordøst
- Jonge Rinke 1856 Klægodde
- Jonge Willem 1876 Frederikshavn
K
L
M
- M.J. Enthoven & Zoon 1875 Sydstevns ved Lund
- Marchiena 1855 Hirtshals
- Margaretha 1855 Tolbøl
- Margaretha 1861 Nordlige Kattegat
- Margaretha 1865 Klim
- Margaretha Aleida 1872 Sydstevns ved Fællesskov
- Margaretha Catharina 1821 Agger
- Margaretha Everarda 1851 Harboøre
- Margaretha Geziena 1833 Rotbøl
- Margaretha Hillechiena 1857 Årgab
- Margrietha van Farmsum 1861 Haurvig
- Maria Aletta 1851 Langer
- Marianne 1865 Ferring
- Marie en Pauline 1867 Fjaltring
- Marie Nathalia 11. nov. 1879 Doggerbanke
- Marla K. 1980 Guyana
- Martenshoek I 1895 Lilleøre
- Mathilde Caroline 1881 Meldorf
- Melisse 1821 Nymindegab
- Mercur 1898 Anholt Østerrev
- Minerva 1860 Bjerregård