Kategori:BRT
Spring til navigation
Spring til søgning
Antal bruttoregisterton 0 20 50 100 200 300 500 1000 Identifikation: Skibsnavn • Kendingsb. • IMO • Alder • Læst • RT • Dæk • Luge • Mast • Lloyd's R. • Sundtold • Billede • Død • Dødt skib • Sporløs • Flaskepost • Navnebræt • Dykning • GPS • Video • Uregistr. • Kirkebog • Person • Forlis • Vrag
(forrige side) (næste side)
Skibsstørrelse målt i bruttoregisterton, der i England 1855 og i Danmark 1867 afløste måling i kommercelæst, se også nettoregisterton (RT).
Sider i kategorien "BRT"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 4.966:
(forrige side) (næste side)0–9
- Alvilda 1897 Vagrien
- Anne 1923 Drogden
- Christine Marie 1876 Aberdeenshire
- GG.141 Hermon og GG.250 Västkusten 25. aug. 1943 Skagerrak
- Lykkens Haab 1886 Nordlige Nordsø
- S.163 Chrestence 1979 Hanstholm
- Mary 1899 Christiansted
- 5 Sødskende 1882 Jasmund
- Agnes 1884 Østlige Nordatlant
- Amay 1884 Holtsós i Sydvestisland
- Anna Dorthea 1882 Lønstrup
- E.166 Arthur 1920 Søren Jessens Sand
- E.690 Unni 1970 Nordsøen
- Else 1873 Østlige Nordatlant
- Frederik VII 1880 Gotland
- Rigmor 1922 Gilleleje Flak
- E.655 Bogani 1973 Østlige Nordsø
- Agil 1891 Vangså
- Eva Marie 1961 Grønsund
- Fremad II 1934 Falkenberg
- Helene 1876 Østlige Nordatlant
- Marie 1907 Anholt Østerrev
- Perclaus 1958 Ålborg Bugt
- Actina Henricka 1868 Bavnodde ved Nylars
- Carl 1888 Kullen
- Caroline 1874 Nordsøen
- Christian Smidt 1875 Nordsøen
- Concordia 1874 Montrose
- Erna 1936 Nordlige Storebælt
- Handy 1954 Falsterbo
- Johanne 1887 Søndervig
- Olga 1897 Skiveren
- Otto 1913 Sæby
- Ragnhild 10. aug. 1941 Samsø Bælt
- 7 Sødskende 1872 Hatter Rev
- Amdiline 1883 Nordsøen
- Anna 1900 Kópasker
- Askholm 31. jan. 1943 Boeslunde
- Duen september 1918 Østersøen
- E.54 Imanuel 1911 Blåvand
- E.58 Føniks 1910 Horns Rev
- E.530 Poul Breinholt 1936 Østlige Nordsø
- Erbrit 1960 Østerlars
- Nordstjernen 1906 Kronborg
- Robert 1872 Allinge
- Ruston 1970 Skærgårdshavet
- SA.224 Fríðborg 1983 Østersøen
- Alabama 1910 Østgrønland
- Apollo 1871 Øer
- Assistent 13. nov. 1942 Nordlige Langelandsbælt
- Caroline 1880 Nordsøen
- Cito 1906 Horns Rev
- E.609 Robinia 1969 Nordsøen
- Fanny 25. nov. 1942 Rønne
- Gustav 29. nov. 1942 Øresund
- Klara 1933 Østersøen øst for Ystad
- Abelone 1872 Skagens Rev
- Alexandre 1872 Steingrímsfjörður
- Christiane 1882 Mýrdalssandur
- Christine Marie 1874 Vangså
- E.555 Vestjydsk Pioner 1971 Østersøen
- Knud 1880 Reykjavik
- E.287 Elisabeth 1982 Østlige Nordsø
- Havlitten 31. dec. 1942 Læsø Vesterø
- Hroar 27. feb. 1918 Trondheimsfjorden
- John Hintze 28. sep. 1917 Rygen
- Lyø 1951 Brunsbüttel
- Sara 22. sep. 1942 Øresund
- Wobbina Catharina 1861 Læsø Søndre Rønner
- Østen ca. 8. sep. 1915 Kattegat
- Familiens Haab 1877 Vangså
- Helene 1936 Sydlige Lillebælt
- Haabet 1879 Østlige Bagpommern
- Lundeborg 1950 Lohals
- Manø, Jonna Wang og Kastor 1950 Tolken i Grønsund
- Paula 1903 Østersøen ved Pommern
- Vilhelma 1911 Fjaltring
- Anne Margrethe 1882 Lynæs
- Danmark 1870 Tynemouth
- E.370 Svenning 1970 Nordsøen
- Fanny 1948 Samsø Bælt
- Gordon 1920 Danmarksstrædet
- Johanne 1872 Hasle
- L.640 Jens Sund 1974 Langerhuse
- Odin 1878 Kattegat ved Hjelm
- Venelika 1965 Østersøen ved Stevns
- Zwijger 1866 Østen under Læsø
- Dykkeren 1927 Østersøen vest for Bornholm
- E.50 Willy 1904 Vyl
- E.272 Stornoway 1959 Doverstrædet
- Emilie 1890 Sydlige Kattegat
- Familiens Haab 1891 Kincardine
- FD.450 Gøtunes 1955 Mykines
- Kaj 1936 Endelave
- Dan 1954 Skanør
- Diana 1895 Vestrahorn
- Edith Als 1946 Storebælt
- Hermann 1878 Gotland
- Inger Marie 1877 Østlige Nordatlant
- Jacobine Marie 1871 Skagerrak ved Skagen
- Martenshoek I 1895 Lilleøre
- Vennernes Minde 1896 Nordsøen
- Christiane 1880 Nordsøen
- Vilhelm 1882 Rygen
- Elisa 1910 Anholt Nordvestrev
- Ellen 1877 Melrakkaslétta
- Laura 1867 Læsø Nordvest
- Mariane 15. jan. 1918 Skagerrak ud for Kristiansand
- Motor 6. juli 1917 Nordlige Nordsø
- Solid 1873 Amrum
- Willemoes 9. juli 1943 Tårs i Nakskov Fjord
- Anna 1892 Vestrahorn
- Antiena 1889 Thorsminde
- Balder 1893 Ydre Oslofjord
- Bijka 1865 Bratten
- Eleonore 1893 Vestlige Nordsø
- Elmar 1960 Odense Fjord
- Flora 1880 Bunken
- Harriet 1891 Åhus
- Johanne 1880 Tynemouth
- Patrioten 1876 Koresand
- Sophie 4. maj 1917 Nordsøen
- Zampa ca. 1. jan. 1944 Samsø Bælt
- Christian 28. april 1916 Tyne
- Emanuel 1882 Kattegat-Skagerrak
- Hispaniola 1972 Kantabriske Hav
- Johanne 1913 Sydlige Kattegat
- Karen Bothilde 1875 Ameland
- Kastor 22. dec. 1941 Rågeleje
- Margrethe 1872 Kattegat
- TG.321 Cheerful 17. okt. 1940 Skopunarfjørður
- Enigheden 1872 Nordsøen
- Allan 1937 Falsterbo
- Carl Anton 1898 Ferring
- E.750 Carl Jolle 1970 Østlige Nordsø
- Emanuel 1875 Grenen
- Fortuna 1942 Østersøen vest for Bornholm
- Frigga 1875 Island
- IO.257 Florence 1884 Grærup
- Johanne 1881 Safi i Marokko
- Josephina 1901 Samsø
- Jürgen 1913 Thyborøn Kanal
- Jørga 1946 Østersøen ud for Ystad
- Laura 1928 Ejerslev
- Nora 1948 Møns Klint
- Vesterø 1963 Læsø Danzigmand
- Als 1879 Vindebæk
- Anna 1901 Åborg Bugt
- Bessie Lewis 1875 Haurvig
- Charlotta 1909 Østersøen
- Familien 1875 Thyborøn
- Laila 1966 Bahamas
- Lovise 1898 Avernakø
- Lovise Augusta 1881 Frederiksort
- Skibladner 1956 Rønne
- Málfriður 1890 Keflavík
- 3 Venner 1881 Engey ved Reykjavik
- Alpha 1899 Lodbjerg
- Anne Margrethe 1876 Nordsøen
- Froukina Hillechina 1867 Skagens Rev
- Hermod 1888 Nordatlanten syd for Island
- Kate 1905 Røsnæs
- Albert 1958 Ydre Oslofjord
- Brestir 24. maj 1917 Færøbankerne
- Britannia 23. maj 1917 Færøbankerne
- Ceres 1887 Koos ved Greifswald
- Christine 1888 Raufarhöfn
- Concordia 1878 Vestrahorn
- David 1876 Boeslum
- Dito 1875 Østlige Nordatlant
- Else 1875 Rørdal
- Else 1948 Fredrikstad
- Jens Nordentofts Minde 1875 Agger
- Palmen 1894 Stykkishólmur
- S.L. Weber 2. feb. 1915 Stubbekøbing
- TG.437 Karen juni 1920 Island
- 4 Søstre 1875 Nordsøen
- Argo 1877 Løkken
- E.527 Albatros 1930 Langanes i Nordøstisland
- Elisabeth 1883 Østlige Nordatlant
- Elise 1873 Klitmøller
- Fremad 1933 Østersøen ved Møn
- Jantine 1829 Røsnæs
- Mjølner 2. maj 1945 Frederikshavn
- Sophie 1930 Flensborg Fjord
- Abba 1869 Nordsøen
- Energi 5. nov. 1943 Sydlige Kattegat
- Janet 1874 Nordsøen
- Princess 1880 Skagen Nordstrand
- Rømø-forlis
- Østa 1963 Karrebækstorp
- William 1887 Østersøen
- 6 Søstre 1893 Øland
- Anine 1878 Blönduós
- Carl 1920 Vedersø Klit
- Horsa nov. 1916 Nordsøen
- Lady Godiva 1879 Skagen Nordstrand
- Martha 1910 Vrist
- Nicoline 1878 Vestfirðir
- Pollux 29. nov. 1942 Vestlige Østersø