Kategori:Mast: Forskelle mellem versioner
Spring til navigation
Spring til søgning
(forrige side) (næste side)
HP (diskussion | bidrag) mNo edit summary |
HP (diskussion | bidrag) mNo edit summary |
||
Linje 1: | Linje 1: | ||
{{b|Størrelse|9764|+|alt=Antal master}} | |||
{{ | |||
| | |||
}} | |||
[[Sejlskib]]e ordnet efter antal [[mast]]er, dvs. | [[Sejlskib]]e ordnet efter antal [[mast]]er, dvs. | ||
# [[kutter]]e, [[slup]]per, [[tjalk]]e og [[yacht]]er | # [[kutter]]e, [[slup]]per, [[tjalk]]e og [[yacht]]er | ||
# [[brig]]ger, [[galease]]r, [[kuf]]fer og [[snau]]er, osv. | # [[brig]]ger, [[galease]]r, [[kuf]]fer og [[snau]]er, osv. | ||
Versionen fra 14. jan. 2022, 16:45
Underkategorier
Denne kategori har følgende 20 underkategorier, af i alt 20:
0–9
- Hulk (3 S)
- Kutter (10 S)
- Tjalk (122 S)
- Kuf (409 S)
- Skonnertbrig (brigantine) (444 S)
- Snau (brig) (82 S)
- Yawl (1 S)
- Galiot (98 S)
- Hukkert (22 S)
- Barkentine (skonnertbark) (67 S)
- Fløjte (9 S)
- Fregat (187 S)
- Fuldrigger (16 S)
- Pinke (16 S)
Sider i kategorien "Mast"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 6.034:
(forrige side) (næste side)0–9
- Asia 1889 Cornwall
- Asinga 1880 Ålbæk Bugt ved Skagen
- Askholm 31. jan. 1943 Boeslunde
- Asnæs 15. nov. 1944 Burmeister & Wain
- Assistent 13. nov. 1942 Nordlige Langelandsbælt
- Ásta & Málfriður 1882 Keflavík
- Ásta 1890 Keflavík
- Asta 1891 Lysegrund
- Asteria 1867 Rotbøl
- Astir 27. april 1941 Kithira ved Peloponnes
- Astra II 29. aug. 1940 Østlige Nordatlant
- Astrid 1895 Amrum
- Astroom 1875 Vangså
- Astræa 1875 Elben ved Stade
- Astræa 1881 Skagen Nordstrand
- Astræa 1908 Yorkshire
- Atalanta 1949 Sydvestlige Nordatlant
- Athene 8. nov. 1916 Landsort
- Athene 1901 South Shields
- Atlantic 1892 Safi i Marokko
- Atlas 1911 IJmuiden
- Attilio 1875 Nordatlanten ud for Portugal
- Augusta 1894 Thyborøn Kanal
- Augusta 1903 Stornoway
- Auguste 1877 Østen under Læsø
- Auguste 1880 Rio Grande do Sul
- Augustinus 1887 Hansted
- Augustus & Henriette 1780 Anholt Rev
- Aukje 1871 Sønder Vorupør
- Aura 1876 Katholm
- Aurora 1819 Gammel Skagen
- Aurora 1840 Østlige Nordsø
- Aurora 1862 Tornby
- Aurora 1865 Hvidbjerg
- Aurora 1866 Vestlige Nordsø
- Aurora 1867 Tornby
- Aurora 1880 Skagen
- Aurora 1886 Jerup
- Aurora 1887 Stavnshoved
- Aurora 1891 Vedbæk
- Aurora 1900 Arendal
- Aurora 1919 Hammeren
- Avanti 2. feb. 1918 Engelske Kanal
- Avenir 1879 Anholt Østerrev
- Avenir 1882 Grærup
- Axel 1887 Marstrand
- Axel 1887 Reykjarfjörður
- Axel 1895 Ólafsvík
- Axel 1901 Berwick
- Axel Carl/VT-538 18. aug. 1941 Leningrad
- Axelhuus 1907 Tallinnbugten
- Axelstad 1876 Tornby
- Azela 1911 Svenska Högarna
- Azira 1913 Kvarken
- Azoff 1872 Faxe Bugt
- Balder 1890 Skagen
- Balder 1893 Ydre Oslofjord
- Baldur 1833 Købsted
- Baldur 1856 Nordatlanten
- Baldur 1868 Nordsøen
- Baldur 1875 Libau
- Baldur 1876 Amble i Northumberland
- Baldur 1876 Østlige Bagpommern
- Baltabor 1929 Nargø ved Tallinn
- Baltic 1775 Bornholm
- Baltic 1872 Falkenberg
- Baltic Merchant 1768 Hven
- Baltonia 7. feb. 1943 Tanger i Marokko
- Baltrader 9. nov. 1940 Themsens Munding
- Ban Hok Liong dec. 1915 Borneo
- Bankoku Maru 1908 Japans østkyst
- Barbara 1931 Arnager
- Barbara Maria 1785 Læsø Trindel
- Barend 1860 Harboøre
- Baron Driesen 8. nov. 1916 Arkhangelsk
- Baron Stjernblad 23. april 1917 Vestlige Nordsø
- Bartava 26. marts 1945 Gotenhafen
- Barthol 1926 Thyborøn
- Bartimeus 1909 Vaasa
- Basfiolen 1880 Gammel Skagen
- Beata Sophia 1877 Thyborøn
- Beatrice 1857 Istrup
- Beatrice 1861 Liseleje
- Beatrice 1876 Nexø
- Beatrines 1986 Elben
- Beatrines 1986 Elbmundingen
- Begeda 1869 Bovbjerg
- Begonia 29. april 1940 Aurlandsfjorden
- Belette 24. nov. 1812 Læsø (Nordvestrev)
- Belgien/Saint Gilbert nov. 1943 Marokko
- Belgion 1955 Schelde
- Bella 1882 Vestfirðir
- Bellamo 1920 Kattegat syd for Læsø
- Bellatrix 23. marts 1917 Civitavecchia
- Belle Alliance 1828 Krage
- Bellona 1867 Tåstrup
- Bellona 1892 Sydlige Nordsø
- Bells 1852 Harboøre
- Bells 1865 Lønstrup
- Belohnung 1849 Hvideodde ved Rønne
- Benedicte 1894 Østlige Nordatlant
- Benedicte Knuth 1879 Reval
- Bengt Sture 30. okt. 1942 Østersøen ved Bagpommern
- Bent 18. sep. 1946 Sletterhage
- Bergenhus 1. april 1917 Nordsøen
- Bernard 1885 Saint Martin
- Bertha 28. marts 1942 Tyske Bugt
- Bertha 1841 Kandestederne
- Bertha 1879 Skagerrak
- Bertha 1908 Brantevik
- Bertha Friederike 1860 Anholt
- Bertha Köhn 1867 Læsø Horneks
- Bertha Victoria 1857 Nørlev
- Bertram Jans 1875 Mosterhamn
- Bessie Lewis 1875 Haurvig
- Betsey 1768 Læsø Syrodde
- Betsey 1770 Vigsø
- Betsey 1794 Nordmandshage
- Betsy 1825 Hvidbjerg
- Betsy 1845 Fanø
- Betty 1834 Henne
- Betty 1893 Vejrø ved Samsø
- Betzy 1853 Sankt Thomas
- Bi 1872 Marstal
- Bien 1888 Samsø
- Bintang 1956 Paraceløerne
- Birgit 6. nov. 1915 Bottenhavet
- Birgitte 19. nov. 1942 Engelske Kanal
- Birgitte 1910 Doggerbanke
- Birgitte Gøye 1885 Hasle
- Bismarck 1903 Frederikshavn
- Bjarke 1875 Nordsøen
- Bjørg 1873 Gammel Skagen
- Björn Lohse 1967 Lissabon
- Bjärke 1889 Anholt Østerrev
- Blondine 1868 Skagerrak
- Bobby 25. april 1940 Doverstrædet
- Bodil 26. maj 1915 Haisborough Sands
- Bodil 1938 Baleariske Hav
- Boelkelina Blink 1873 Lild
- Bogø 1883 Østlige Nordatlant
- Bogø 1945 Kattegat nordvest for Anholt
- Bolette 1888 Angus
- Bolfhart 1784 Hirtshals
- Boline 1878 Vestlige Nordsø
- Bonafide 1863 Spirbakken
- Bonden 12. sep. 1942 Ålandshavet
- Bonneville 9. marts 1943 Østlige Nordatlant
- Bore VI 1953 Schouwen
- Boreas 1866 Nordsøen
- Boreas 1909 Smålandsfarvandet
- Boringia 1975 Lysegrund
- Bornholm 15. nov. 1916 Engelske Kanal
- Bornholm 1800 Bayonne
- Bornholm 1957 Nordatlanten
- Bougina 1851 Østen under Læsø
- Bouwina 1860 Rømø Sønderland
- Box 1853 Slettestrand
- Brage 1872 Faxe Ladeplads
- Brage 1903 Spirbakken
- Brasilmar 1964 Santa Catarina
- Brestir 24. maj 1917 Færøbankerne
- Breton 1860 Bjerregård
- Brig 1790 Levka
- Brig 1795 Klitmøller
- Brig 1825 Allinge
- Brig 1827 Fjaltring
- Brig 1838 Rømø Nørland
- Brig 1841 Skagens Rev
- Brig 1846 Mulbjerg Grund
- Brig 1869 Vangså
- Brig 1888 Bjerregård
- Brigantine 1779 Tjörn
- Brillant Star 1829 Snogebæk
- Bris 1968 Østersøen vest for Bornholm
- Bris 1981 Østersøen vest for Bornholm
- Britannia 23. maj 1917 Færøbankerne
- Britannia 1862 Klitmøller
- Britannia 1867 Anholt Østerrev
- Britannia 1876 Ålsrode
- Britannia 1905 Østlige Nordatlant
- Briton 1864 Gammel Skagen
- Brockenhuus Schack 1899 Engelske Kanal
- Brodjaga 1875 Tolbøl
- Bruce 1840 Morups Tånge
- Brunla 1896 Lyngby
- Bruno 1871 Vigsø
- Brødrene 1859 Starholm
- Brødrene 1887 Laguna de Términos
- Brødrene 1890 Østersøen
- Brødrene 1892 Stigsnæs
- Buhl 1874 Hornbæk
- Bulten 1847 Løkken
- Bungsberg 25. marts 1943 Revalbugten
- Burg 15. marts 1944 Femern Bælt
- Burgundia 1958 Hammeren
- Bussard 1953 Stavern
- Busy 1847 Anholt
- Bygdønes 6. okt. 1917 Madeira
- Bygdøy 17. maj 1943 Sydlige Kattegat