Kategori:Skib fra Forpommern
Spring til navigation
Spring til søgning
Kategori:Skib fra Forpommern
Tyskland : Vesttyskland • Bremen • Hamborg - Østfrisiske Øer - Slesvig-Holsten • Femern • Flensb. • Kiel • Lybæk - Nordfrisiske Øer - Østtyskland - Pommern - Prøjsen - Polen - Nazi-Tyskland - Koloni - Farvand - Søfart - Skib - Værft - Link Skib fra Hannover • Oldenborg • Bremen • Hamborg • Holsten • Sydslesvig • Meklenborg • Forpommern • Pommern • Vestprøjsen • Østprøjsen - Jebsen • • Sønderjyl.
Skib fra Forpommern (i Østtyskland), hovedsagelig Barth, Stralsund, Rygen og Greifswald.
Sider i kategorien "Skib fra Forpommern"
De 157 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 157:
A
- Active 1863 Henne
- Albert 1868 Aggerkanalen
- Albert 1958 Ydre Oslofjord
- Alwin & Fritz 1884 Fjaltring
- Amalie 1824 Tvorup
- Amazone 1865 Harboøre
- Amazone 1867 Klitmøller
- Amor 1860 Furreby
- Anna 1859 Gammel Skagen
- Anna 1879 Dueodde
- Anna Charlotte 1825 Anholt
- Apollo 1873 Fjaltring
- Ariadne, Nestor og Karl Johan 1888 Anholt Østerrev
- Arnold 1891 Breiðafjörður
- Arthur 1891 Strandby
- Atlantic 1892 Safi i Marokko
- August 1881 Lild
- Augusta 1903 Stornoway
- Augusta Caroline 1854 Læsø Nordvestrev
- Auguste 1841 Knudedyb
B
C
- Carl Friedrich 1884 Skagen Nordstrand
- Carl Gustav 1864 Gammel Skagen
- Caroline 1845 Rubjerg
- Caroline 1869 Butteren
- Caroline 1881 Tannis Bugt
- Caroline Wilhelmine 1841 Frederikshavn
- Catharina 1825 Østlige Nordsø
- Catharine Elisabeth 1795 Hvidbjerg
- Cathrine 1825 Dueodde
- Cathrine Marie 1843 Tornby
- Charles Kahl 1898 Stenbjerg
- Charlotte 1841 Bunken
- Charlotte 1867 Anholt Østerrev
- Christoph 1871 Skagen Nordstrand
- Clara & Hermann 1888 Vigsø
- Courier 1853 Husby Klit
- Courier 1878 Råbjerg
- Courier 1880 Vigsø
- Courier 1895 Gammel Skagen
D
E
F
G
H
- Hans Jacob 1850 Romsø
- Harmonie 1887 Tannis Bugt
- Heinrich 1865 Spirbakken
- Heinrich 1878 Napstjært
- Henriette Caroline 1832 Nybæk ved Løkken
- Hermann 1850 Læsø Nordre Rønner
- Hermann 1863 Klitmøller
- Hermann 1875 Gammel Skagen
- Hermine 1841 Tisvilde
- Hermine 1872 Balka
- Hilda 1866 Løkken
- Hilda 1898 Rødvig
- Hoffnung 1833 Vust
- Hoffnung 1845 Vorupør
- Hugo 1889 Skagerrak
J
- Jacob 1855 Skagen Nordstrand
- Janus 1862 Tversted
- Johan Friedrich 1887 Lyngby
- Johan Holzerland 1872 Østersøen ved Gedser
- Johann Heinrich 1863 Trans
- Johanna 1864 Ålbæk
- Johanna Amalia 1824 Fjaltring
- Johanne 1851 Agger Tange
- Johanne 1880 Lyngby
- Johannes 1847 Nordsøen
- Julie Heyn 1880 Vangså
- Julie Ingeborg 1884 Nordsøen
- Jupiter 1839 Darßer Ort
- Jupiter 1880 Vejers
- Jørga 1946 Østersøen ud for Ystad