Hamlet 1906 Hesselø Nordvestrev

Spring til navigation Spring til søgning

5. aug. 1906 Hamlet[redigér | rediger kildetekst]

Den norske brig Hamlet med skipper D. Gremmertsen afsejlde 28. juli 1906 fra Middlesbrough lastet med salt bestemt for Flensborg og passerede 5. august om formiddagen vest om Hesselø i vestnordvestlig kuling, men omkring Sjællands Odde var vinden øget til storm, så der vendtes om for at søge ly ved Hesselø.

Kl. 20.30 stødte skibet imidlertid på Hesselø Nordvestrev 1½ sømil ude og huggede sig læk, hvorfor den 8 mand besætning gik i storbåden, der kort efter kæntrede. Skipperen sagde da til mandskabet: 'Så gutter, nu må I svømme efter fyret'.

Med undtagelse af én kunne alle svømme, men blandt andre skipperen og styrmanden, som var iført olietøj og svære søstøvler, nåede aldrig i land.

Fra Hesselø Fyr observeredes både strandingen og bådens kæntring, men man kunne ikke komme de forulykkede til hjælp andet end ved at afsøge strande, hvor fyrmesteren og hans folk i forening med nogle fiskere fra Lynæs fandt ligene af 2 unge sømænd.

Et par timer efter ulykken lykkedes det en ung mand at svømme i land og i meget forkommen tilstand at nå op til fyrmesterboligen. Folkene på øen afsøgte da igen stranden med lygter og fandt en ung mand siddende i vandet til halsen, omklamrende en stor sten, mere død end levende.

En tredje havde ligesom de andre kun iført skjorte reddet sig i land ved hofjægermester Rathlaus villa og var kommet op på marken, hvor han faldt i søvn og sov til kl. 4, da han blev funden og kom under forplejning.

Den 7. august var de reddede ombord i vraget for at hente skibskister og tøj fra kahytten, der fandtes lige så tør og i samme orden, som da skibet strandede.

Den 8. august sejlede 'Isøre' afsted fra Rørvig med sommergæster og andre, ialt 40 personer, til Hesselø og bragte kisterne med de afdøde retur. Begravelsen af de 2 døde foregik dagen efter i Rørvig med stor deltagelse, hvorefter de 3 overlevende nordmænd rejste hjem.

Et 3. lig fundet i Kattegat, identificeredes også som værende af besætningen og begravedes 16. august i Rørvig.

Rørvig kirkebog & avisartikler