Haabet 1830 Vordingborg

Spring til navigation Spring til søgning

4. april 1830 Haabet

Under stormen natten til 4. april 1830 strandede en stor yacht lidt vest for Vordingborg Færgegård og sloges aldeles i stykker uden levende folks medfølge.

Øvrigheden i Vordingborg kritiseredes senere for først at have sørget for at bjærge den ilanddrevne ladning af brænde, mens 2 af havet opskyllede livløse mennesker lå urørte i grus og snavs indtil kl. 18, da først indslængedes i et sprøjtehus, i en meget ubekvem stilling til mulige skindødes redning.

Det viste sig, at den ene af de dødfundne var den 62-årige skipper Christian C. Marcher fra Christianshavn, der blandt andet efterlod datteren Louise, som blev operasangerinde. [1] [2] [3]

Skibet skal (ifølge forlisregnearket) have heddet Haabet og havde 6 mand besætning, hvoraf de 2 identificerede lig begravedes i Vordingborg 10. april og 2 ubekendte begravedes 23. maj.

Ved strandingsstedet fandtes nogle fruentimmerklæder og børneklæder, som kunne tyde på, der også havde været passagerer ombord.

Vordingborg  kirkebog & avisartikler