Elise Dyreborg 1901 Berwick

Spring til navigation Spring til søgning

16. april 1898 Sæby[redigér | rediger kildetekst]

Fåborg-skonnerten Elise Dyreborg med skipper H. Larsen var på vej fra Christiania til Stettin lastet med is, da den under sydøstlig kuling 16. april 1898 med middagstid grundstødte tæt nord for Sæby, som var blevet forvekslet med Frederikshavn, .

Skibet blev læk og fyldtes med vand, så den 5 mand besætning måtte bjærges af en lokal fiskerjolle.

Efter udkastning af en del af ladningen og tætning af dykker bragtes skibet 22. april flot af bjærgningsdamperen Drogden og indslæbtes til Frederikshavn.

Samme år solgtes skibet til Marstal.

13. nov. 1901 Berwick[redigér | rediger kildetekst]

Med skipper Hans Fabricius var skibet på vej fra Porsgrunn til Alloa ved River Forth lastet med minetømmer, da han under nordøstlig storm ved midnat natten til 13. november 1901 faldt overbord under en vending østsydøst for St Abb's Head uden at det bemærkedes af de 4 øvrige af besætningen, som var forude for at hejse Forsejl, men det antages, at han sloges overbord af storsejlet.

Efter vendingen, mens styrmanden et øjeblik var om læ for at se i kortet, skylledes også en matros og ungmanden overbord i den voldsomme sø uden at redning var mulig.

Tilbage var kun styrmanden og kokken, som besluttede at landsætte, hvilket skete ved 3-tiden ved Berwick ved højvande og de kunne ved lavvande vade i land.

Skibet kom blev senere taget af grund og indbragt til Leith for reparation.

Skibet solgtes 1908 til Sverige.