Brewster 1909 Cape Hatteras

Spring til navigation Spring til søgning

29. nov. 1909 Brewster[redigér | rediger kildetekst]

Det tyske dampskib Brewster var på vej fra Port Antonio på det nordøstlige Jamaica til New York lastet med frugt (bananer, ananas, appelsiner og kokosnødder) til en værdi af $7000, da kaptajn F. Hinz 28. november 1909 under storm fejlagtigt antog Cape Hatteras-fyret i North Carolina for at være det der udfor liggende Diamond Shoals-fyrskib og derfor strandede derimellem, 14 sømil fra kysten og 4 sømil syd for fyrskibet.

Redningsvæsenet fra Cape Hatteras opdagede forliset og advarede 3 andre stationer. En af de udsendte både sprang læk og besætningen måtte reddes af en af de andre, som af en motoriseret fiskerbåd slæbtes ud til Brewster.

Af den 33 mand besætning var 5 mand i en yawl roet over til fyrskibet og de 28 tilbageblevne måtte overtales til at forlade skibet. De blev ad 3 omgange reddet over på den motoriserede redningsbåd fra Ocracoke Island.

De 5 mand, der havde reddet sig over til fyrskibet optoges 1. december af dampskibet Hermon på vej til Baltimore og da var kun master og skorstene at se oven vande på det forliste skib.

Brewster kaldtes af de lokale beboere for bananskibet på grund at den store mængde bananer, der flød i land.