Anna 1832 Malmø
maj 1832 Anna[redigér | rediger kildetekst]
| Anna af Kbh. |
| Libau? |
| 1827-1832- |
| 31 læst 1 d. 2 m. |
| Fyrpenge |
| JMarcussen |
| ☹☹ |
Skonnerten Anna med skipper Poul F. Riberholdt betalte 29. april 1832 fyrpenge og udklarerede 4. maj fra hjemstedet København på vej til Island lastet med cargaison og provision, men 14. maj fandt en svensk lods den drivende med afbrudte master ca. 2 mil syd for Malmø, mellem Falsterbo og København. Der fandtes intet levende mandskab ombord, men i ruffet fandt man en død mand tillige med en hund. Masterne syntes at være afbrudt af styrtsøerne.
Vraget, som var let genkendeligt med navnet 'Anna af Kjøbenhavn' på agterspejlet, bugseredes 15. maj ind i karantænehavnen i Malmø, hvortil ejeren købmand Due Havsteen sendte en mand, der skulle undergå karantæne for ubesmittet at kunne agere på sin principals og assurandørernes vegne.
Ladningen bestod af trævarer, manufaktur- og fustagegods og ifølge konnossementet skulle der ombord findes 1000 specier i sølv.
Vraget blev i København genopbygget som galease og solgtes 1839 til Dragør.
- Lotsen P. Hammarlund härstädes har emellan Falster och Köpenhamn funnit en utan master drifwande Skonert, som i går bogserades in i Karantänshamnen härstädes - Malmö Allehanda 16. maj 1832
- Ifølge en i dette Øieblik indløben Efterretning fra Kyst- og Quarantaine-Vagten har man i Dag paa den svenske Kyst, omtrent 2 Mile sønden for Malmø, fundet Vraget af en Skonnert med Navnet „Anna af Kjøbenhavn“ paa Agterspeilet - Aarhus Stiftstidende 18. maj 1832