Kategori:Yacht
Bark • Barkentine • Bramsejlsskonnert • Brig • Båd • Dæksbåd • Evert • Fregat • Fuldrigger • Galease • Galiot • Hukkert • Jernsejlskib • Jolle • Kuf • Kutter • Lugger • Pinke • Skonnert • Skonnertbrig • Skude • Sletskonnert • Slup • Smakke • Snau • Stålsejlskib • Tjalk • Topsejlssk.
1-mastet sejlskib, også skrevet 'jagt'.
Sider i kategorien "Yacht"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 418:
(forrige side) (næste side)F
G
- Gamle Fortuna 1885 Kegnæs
- Gammelholm № 6 1860 Kalundborg Fjord
- Georgine 1845 Frederikshavn
- Georgine 1850 Svanegrund
- Gerdina 1890 Østersøen ved Møn
- Gode Forsøg 1874 Als Odde
- Gode Haab 1833 Skagens Rev
- Gode Haab 1838 Elsegårde
- Gode Haab 1848 Amrum
- Grevinde B. Reventlow 1873 Kattegat
- Gulstav 1889 Langelandssund
- Gustav 1859 Haurvig
H
- Hanne 1853 Skagen
- Hanne Cathrine 1885 Kastrup
- Hans Jacob 1850 Romsø
- Hans Jacob 1865 Aggerkanalen
- Hansine 1868 Langelandsbælt
- Hansine 1883 Egernførde
- Hansine 1892 Mårup Vig
- Hansine Rasmine 1891 Sydlige Lillebælt
- Heldine 1860 Hevring
- Helene 1809 Lilleheden
- Helene 1887 Læsø Trindel
- Helene Cathrine 1861 Tornby
- Helene Elisabeth 1835 Mou
- Helene Marie 27. nov. 1808 Råbjerg
- Heljeren 1819 Dragør
- Henriette 1848 Hvidbjerg
- Henriette 1888 Skadegrund
- Henriette Kirstine 1862 Skagen Nordstrand
- Henriette Margrethe 1872 Anholt Østerrev
- Hensigten 1879 Helligsø
- Hermann 1845 Napstjært
- Hermann 1925 Sønderborg Bugt
- Hilda 1856 Klitmøller
- Hinrich 1869 Læsø Nordvestrev
- Hippomenes 1872 Horslunde
- Hjerting-yacht 1791 Amrum
- Hoffnung 1845 Sjællands Rev
- Hoppet 1893 Jerup
- Haabet 1833 Harboøre
- Haabet 1838 Liseleje
- Haabet 1843 Rørdal
- Haabet 1846 Helgoland
- Haabet 1848 Fjaltring
- Haabet 1854 Vigsø
- Haabet 1861 Krik
- Haabet 1869 Frederikshavn
- Haabet 1879 Gelting Bugt
- Haabet 1879 Hesselø
- Haabet 1879 Østlige Bagpommern
- Haabet 1883 Tunø
- Haabet 1885 Ålborg Bugt
- Haabet 1889 Korsholmene
- Haabet Arena 1854 Vesterklit
- Haabet 1860 Helberskov
J
- Jane 28. nov. 1941 Skälderviken
- Jane 1859 Mariager Fjord
- Johanne 1856 Løgstør
- Johanne 1900 Øresund ved Charlottenlund
- Johanne Caroline 1875 Bælthavet
- Johanne Christine 1869 Borre
- Johanne Elisabeth 1858 Vilsund
- Johanne Kirstine 1880 Skattebølle
- Johanne Margrethe 1872 Anholt Østerrev
- Johanne Marie 1856 Skagens Rev
- Johanne Marie 1876 Nordøstlige Nordsø
- Johanne Marie 1883 Grønsund
- Johanne Marie 1895 Lillebælt
- Johanne Maries Minde 1882 Stavnshoved
- Johannes Minde 1880 Siø
- Jomfru Maria 1824 Horns Rev
- Joseph 1840 Agger
- Josephine 1885 Løkken
- Juliane 1873 Bjørnsknude
- Juliane 1885 Isefjorden
- Julie 1860 Fyns Hoved
- Jupiter 1625 Orissa
- Jægeren 1619 Kapstaden
- Jørgine 1881 Drogden
- Jørgine Mathilde 1888 Thorupstrand
K
L
- Laurids Christensens Minde 1863 Langli
- Laurine Krestine 1891 Skjoldnæs
- Lauritzine 1876 Glatved
- Libra 1879 Falsterbo
- Liebe 1795 Læsø Nordvestrev
- Linea 1853 Læsø Nordre Rønner
- Louise 1891 Dragør
- Lovise Augusta 1881 Frederiksort
- Lucia 1894 Dragstrup Vig
- Lydia 1881 Jegindø
- Lydiane 1853 Læsø Rende
- Lykke Christine 1825 Læsø Vesterø
- Lykkens Haab 1886 Nordlige Nordsø
- Lykkens Prøve 1881 Bøjden
- Lyø 1951 Brunsbüttel
- Løven 1847 Østersøen
M
- Madame Hylleborg 1825 Varberg
- Malene 1868 Skagen Landsogn
- Marens Minde 1875 Gammel Skagen
- Margretha Catharina 1785 Skagen
- Margrethe Wilhelmine 1852 Vestlige Nordsø
- Maria 1824 Tvorup
- Maria 1861 Haurvig
- Marie 1838 Aggerkanalen
- Marie 1848 Hals
- Marie 1891 Ebeltoft Vig
- Marie 1892 Skodsborg
- Marie Antonette 27. dec. 1808 Jerup
- Marie Cathrine 1856 Gammel Skagen
- Maries Minde 1856 Vorupør
- Mathilda 1903 Hasle
- Mathilde 1839 Grønhøj
- Matrone 1874 Tangen
- Mette 1909 Sønderho
- Mette Maria 1830 Vust
- Mietus II 2018 Østersøen syd for Bornholm
- Morten Luther 1838 Lyngså
- Maagen 1920 Vestfold
N
P
S
- Saint Cast 1871 Sandvig
- Sankt Jacob 1640 Bengalen
- Severine & Kirstine 1856 Lønstrup
- Severine Lydiane 1856 Skagen
- Skjold 1852 Grenå
- Skotsk yacht 1775 Løkken
- Sophie 1890 Jerup
- St. Johannes 1836 Råbjerg
- St. Jørgen 1825 Skagens Rev
- Stine 1894 Kattegat-Skagerrak
- Sulme 1855 Skagens Rev
- Susemihl 1872 Kramnitse
- Svalen 1872 Lunkebugten ved Tåsinge
- Søblomsten 1847 Skiveren
- Søblomsten 1954 Bøgestrømmen
T
- Transport 1958 Sydfynske Øhav
- Trine Elisabeth 1846 Vestlige Nordsø
- Trofastheden 1830 Tolken i Grønsund
- Trækfuglen 1892 Ørhage
- Tvende Brødre 1873 Boeslunde
- Tvende Brødre 1874 Skagen
- Tvende Brødre 1879 Longelse
- Tvende Brødre 1888 Møns Klint ved Dronningestolen
- Tvende Sødskende 1872 Vresen
- Tvende Sødskende 1883 Sigerslev Klint
- Tvende Sødskende 1892 Ahl Hage ved Ebeltoft
- Tvende Søskende 1855 Nørre Langer