Kategori:2. verdenskrig i wikipedia
Spring til navigation
Spring til søgning
2. verdenskrig i wikipedia Søfart (neutral • hjemme • ude) • Atlanterhavet • Britiske Øer • Færøerne • Grønland • Island • Kattegat • Middelhavet • Nordsøen fisk • Norge • Østersøen • Sømine • Hansa • Krig: 1. verdenskrig • 2. verdenskrig • Konvoj • Krigsrederi • Krigsskib • Ubåd • Våben • Wikipedia
(forrige side) (næste side)
Benyt wikiskabelonerne {{wh}}, {{wl}} eller {{ws}} for emnerne historie, luftfart eller søfart og indsæt '2' som 2. eller 3. parameter.
Sider i kategorien "2. verdenskrig i wikipedia"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 705:
(forrige side) (næste side)H
- HMS Ultor
- HMS Umbra
- HMS Unbeaten
- HMS Unruffled
- HMS Unruly
- HMS Unsparing
- HMS Uproar
- HMS Upstart
- HMS Ursula (N59)
- HMS Vanoc
- HMS Vanoc (H33)
- HMS Venturer (P68)
- HMS Verity (D63)
- HMS Victorious (R38)
- HMS Vivacious (D36)
- HMS Walker (D27)
- HMS Warspite (03)
- HMS Whitshed (D77)
- HMS Witherington (D76)
- HMS Wivern (D66)
- HMS Woodpecker (U08)
- HMS Wrestler (1918)
- HMSAS Natal
- HMSAS Protea
- HMT Agate (1933)
- HMT Islay
- HMT Lincoln City
- HNLMS O 21
- HNoMS Nordkapp
- Hondsrug (schip, 1937)
- HX convoys
I
J
L
- Laconia-Befehl
- Lashenden Air Warfare Museum
- Lazzaro Mocenigo (sous-marin, 1937)
- Leninets-class submarine
- Liberty-skib
- Lichtenstein (Radar)
- Liste der Luftangriffe der Alliierten auf das Deutsche Reich (1939–1945)
- Luftangriff auf Lübeck am 29. März 1942
- Luftangriff auf Swinemünde
- Luftangriffe auf Anklam
- Luftangriffe auf Kiel
- Luftangriffe auf Königsberg
- Luftangriffe auf Rostock
- Luftangriffe der Alliierten auf Berlin
- Luftkriegsschule Klotzsche
- Luftwaffe (Wehrmacht)
M
- M 1 (Schiff, 1937)
- M/S Murjek
- M/S Venezuela
- M/S Yngaren
- Maly Trostenets udryddelseslejr
- Marcello-Klasse
- Marconi-Klasse
- Marder (bemannter Torpedo)
- Marinesonderdienst
- Mark 24 mine
- Marlag und Milag Nord
- Michel (Schiff, 1939)
- Mittelbau-Dora koncentrationslejr
- MS «Borgestad»
- MS «Knute Nelson»
- MT «Borgny»
- MT «Hidlefjord» (1928)
- MV Bessel
- MV Herstein (1939)
- MV Nimbin
- MV Scantic
N
- Naval Battle of Casablanca
- Naval Intelligence Division
- Niedersachsen (Schiff, 1934)
- Niels Juel (artilleriskib)
- No. 58 Squadron RAF
- No. 172 Squadron RAF
- No. 179 Squadron RAF
- No. 184 Squadron RAF
- No. 193 Squadron RAF
- No. 333 Squadron RAF
- No. 461 Squadron RAAF
- No. 489 Squadron RNZAF
- No. 547 Squadron RAF
- North Atlantic air ferry route in World War II
O
- Oberkommando der Luftwaffe
- Oberkommando der Wehrmacht
- Obra (Schiff, 1888)
- Office of Military Government, United States
- Olaf Fostenes (schip, 1936)
- ON convoys
- Operation Backfire (2. verdenskrig)
- Operation Bolero
- Operation Crossbow
- Operation Deadlight
- Operation Hydra
- Operation Torch
- Operationsbefehl Hartmut
- Organisation Todt
- Orion (Schiff, 1930)
- ORP Błyskawica
- ORP Piorun (G65)
- Osorno (Schiff, 1938)
- Ostmark (Schiff, 1932)
P
Q
R
S
- S/S Albertina
- S/S Atos
- S/S Bore (1898)
- S/S Daphne (1890)
- S/S Flandria av Göteborg
- S/S Magne
- S/S Mode
- S/S Neva
- S/S Nils Gorthon (1921)
- S/S Otto Petersen
- S/S Patria av Göteborg
- Saint-Lucien (épave)
- Sauternes (dampskib)
- SC convoys
- Scharnhorst (slagskib)
- Schlacht um Posen
- Schräge Musik
- Sebastiano Veniero (sous-marin, 1938)
- Shchuka-class submarine
- Short Sunderland
- Sierra Morena (Schiff)
- Sinking of MS Þormóður
- Skagerrak (Schiff, 1928)
- SL convoys
- SLC (bemannter Torpedo)
- Solway Lass
- Soviet K-class submarine
- Soviet S-class submarine
- Soviet submarine K-1
- Soviet submarine K-21
- Soviet submarine K-51
- Soviet submarine L-3
- Soviet submarine L-21
- Soviet submarine S-7
- Soviet submarine Shch-310
- SS «Athenia»
- SS Algarve (1921)
- SS Auriga (1944)
- SS Ben-my-Chree (1927)
- SS British Corporal
- SS Dettifoss
- SS Dorchester
- SS El Grillo
- SS Empire Bell
- SS Empire Crossbill
- SS Florian
- SS Gairsoppa
- SS Godafoss
- SS I P Suhr
- SS John Harvey
- SS Khedive Ismail
- SS Laura (1875)
- SS Martti Ragnar (1934)
- SS Montevideo Maru
- SS Palmyra (1944)
- SS Pan Kraft
- SS Pink Star
- SS River Afton
- SS Rushville Victory