Anna Drost 1945 Grønne Revle

Version fra 11. mar. 2025, 18:25 af HP (diskussion | bidrag) HP (diskussion | bidrag) (HP flyttede siden Anna Drost 1945 Isefjorden til Anna Drost 1945 Grønne Revle uden at efterlade en omdirigering)
(forskel) ←Ældre version | Nuværende version (forskel) | Nyere version → (forskel)
Spring til navigation Spring til søgning

31. maj 1918 Kalmarsund[redigér | rediger kildetekst]

Galeasen Anna Drost var på vej fra Mönsterås til hjemstedet Fåborg med trælast, da den under letning fra Kalmarsund 31. maj 1918 drev på grund, men kom af igen med ingen eller kun ringe skade.

Samme år blev den ombygget til motorgalease.

13. juni 1931 Swinemünde[redigér | rediger kildetekst]

Motorgaleasen var på vej fra Stettin til Bagenkop lastet med briketter og lå fortøjet i Swinemünde, da der 13. juni 1931 kl. 6.45 opdagedes, at 2 mand lå bevidstløse i køjerne i lukafet.

Der tilkaldtes straks hjælp og i løbet af en time lykkedes det at kalde den ene mand til live, medens ungmand Søren Aakjær Valdemar Jensen af Nørre Tranders afgik ved døden.

Ulykken skyldtes antagelig, at der fra lasten var kommet giftige gasarter ind i lukafet, hvis kappe trods gentagne advarsler var lukket tæt til.

18. dec. 1945 Grønne Revle[redigér | rediger kildetekst]

Det gamle skib forliste 16. eller 18. december 1945 på Grønne Revle nord for Korshage ved Isefjordens udløb i Hesselø Bugt og sloges til vrag.