Kategori:Skonnert: Forskelle mellem versioner
Spring til navigation
Spring til søgning
Skonnert
Bark • Barkentine • Bramsejlsskonnert • Brig • Båd • Dæksbåd • Evert • Fregat • Fuldrigger • Galease • Galiot • Hukkert • Jernsejlskib • Jolle • Kuf • Kutter • Lugger • Pinke • Skonnertbrig • Skude • Sletskonnert • Slup • Smakke • Snau • Stålsejlskib • Tjalk • Topsejlssk. • Yacht Skibstype: Bjærgningsskib • Dampskib • Fiskefartøj • Fragtskib • Fyrskib • Hybridskib • Krigsskib • Passagerskib • Sejlskib
(forrige side) (næste side)
HP (diskussion | bidrag) mNo edit summary |
HP (diskussion | bidrag) mNo edit summary |
||
Linje 1: | Linje 1: | ||
{{skib|Sejlskib|+|13241}} | {{skib|Sejlskib|+|13241}} | ||
Skarpt bygget [[sejlskib]] rigget med bom- og gaffelsejl på mindst 2 master, samt forsejl. |
Versionen fra 24. jan. 2022, 10:48
Bark • Barkentine • Bramsejlsskonnert • Brig • Båd • Dæksbåd • Evert • Fregat • Fuldrigger • Galease • Galiot • Hukkert • Jernsejlskib • Jolle • Kuf • Kutter • Lugger • Pinke • Skonnertbrig • Skude • Sletskonnert • Slup • Smakke • Snau • Stålsejlskib • Tjalk • Topsejlssk. • Yacht
Skarpt bygget sejlskib rigget med bom- og gaffelsejl på mindst 2 master, samt forsejl.
Underkategorier
Denne kategori har følgende 7 underkategorier, af i alt 7:
B
- Barkentine (skonnertbark) (67 S)
- Bramsejlsskonnert (123 S)
D
- Dampskonnert (26 S)
M
- Motorskonnert (212 S)
S
- Skonnertbrig (brigantine) (458 S)
- Sletskonnert (29 S)
T
- Topsejlsskonnert (18 S)
Sider i kategorien "Skonnert"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 1.705:
(forrige side) (næste side)N
O
- Ocean Bride 1872 Horns Rev
- Odin 1861 Nordsøen
- Odin 1878 Kattegat ved Hjelm
- Oldamt 1881 Napstjært
- Olga 1848 Grenå
- Olga 1851 Starholm
- Olga 1860 Skagen Nordstrand
- Olga 1898 Køge Søhuse
- Olga Maria 1872 Salene
- Olga Mathilde 1922 Rødbyhavn
- Oline 1882 Sydvestwales
- Oline 1893 Østersøen
- Oline Cecilie 1857 Fænø
- Olivia 1885 Hasle
- Oluf 1870 Husby Klit
- Oncko en Johan 1861 Hvidbjerg
- Ondine 1882 Vedersø Klit
- Onkahaia 1875 Kattegat ved Frederikshavn
- Onward 1887 Agger
- Ophelia 1880 Læsø Nordøst
- Ophir 1853 Rødsand
- Ophir 1869 Thyborøn
- Orion 1879 Stokmilen ved Skagen
- Orpheus 1838 Tolstrup
- Orvar Odd 1861 Nordsøen
- Oscar 1855 Sønder Lyngvig
- Oscar 1864 Jons Kapel
- Oscar 1871 Ørum
- Oscar 1874 Nordsøen
- Oscar 1876 Aså
- Oscar 1883 Jæren
- Oscar 1891 Mårup på Samsø
- Oscar 1901 Øster Hurup
- Osvald 1849 Fjaltring
- Ottilie 1873 Agger
- Otto 1874 Reyðarfjörður
- Otto 1884 Nordsøen
- Otto 1902 Dysart
- Ouse 1874 Nørre Lyngvig
- Owen 1859 Skiveren
P
- P.T.R. 1843 Fjaltring
- Palme 1860 Rotbøl
- Pan 1863 København
- Pandora 1860 Fjaltring
- Panope 1876 Aberdeen
- Paragon 1876 Læsø Nordre Rønner
- Paragon 1883 Fornæs
- Patrioten 1852 Femern Bælt
- Patron 1844 Thorsminde
- Paul 1837 Rønne
- Paul Friederich 1856 Skagen Nordstrand
- Pauline 1862 Blåvand
- Pauline Marie 1866 Thyborøn
- Paulo 1888 Ørum
- Pax 1862 Kærgård
- Pax 1866 Knopper
- Peder & Niels 1882 Husby Klit
- Peder Anæus 1901 Anholt Østerrev
- Peder Wessel 1920 Engelske Kanal
- Pedro Quinto 1856 Skagens Rev
- Pegasus 1860 Helberskov
- Pegasus 1882 Reyðarfjörður
- Per 1908 Darßer Ort
- Perle 1884 Dunbar
- Perola 21. okt. 1914 Udbyhøj
- Persante 1863 Husby Klit
- Peter & Jens 1876 Nordsøen
- Peter 1912 Gammel Skagen
- Peter 1925 Østersøen nord for Bornholm
- Peter de Nully 1854 Grimsby
- Peter Johansen 1861 Anholt Rev
- Peter Roed 1885 Nordsøen
- Peter Rolt 1894 Gammel Skagen
- Peters Minde 1882 Falkenberg
- Petit Arthur 1881 Sønder Lyngvig
- Petrel 1886 Sankt Croix
- Petronelle 1829 Haddingerne ved Rønne
- Pfeil 1867 Ferring
- Phenicienne 1868 Hasle
- Phønix 1890 Firth of Forth
- Phønix 1856 Læsø Syrodde
- Pilot 1859 Klitmøller
- Pinasse 1837 Thyborøn
- Planet 1906 Nordlige Nordsø
- Plutos 1880 Sydlige Kattegat
- Plutus 1861 Vigsø
- Pommersk skonnert 1843 Købsted
- Poseidon 1862 Ålbæk
- Poul 1849 Rubjerg
- Poulinus Østersøen nord for Bornholm
- Presto 1880 Hjortdal
- Pride 1851 Langer
- Primus 1857 Læsø Nordre Rønner
- Princess 1850 Fjaltring
- Princess Royal 1882 Læsø Nordvestrev
- Prinds Carl Ludvig Eugen 1828 Skagens Rev
- Providence 1891 Melrakkaslétta
- Providentia 1845 Fjand
- Prøven 1882 Vinga
- Prøven 1881 Østlige Nordatlant
- Prøven 1886 Skallebakken i Smålandsfarvandet
- Pursuit 1854 Ålum
- Pursuit 1863 Løkken
R
- Rachel 1849 Køge Bugt
- Ragnhild 1876 Anholt
- Randers 1852 Dardanellerne
- Rapid 1847 Gammel Skagen
- Rapid 1848 Aggerkanalen
- Rapid 1878 Nordsøen
- Rapid 1884 Nymindegab
- Rapid 1912 Christiansø
- Rauha 1864 Pirupshvarre
- Rauka 1861 Allinge
- Rebekka Abrahamsen 1874 Ulven
- Redligheden 1860 Mullerup
- Regina 1862 Levka
- Rembrandt 1832 Naveren ved Grenå
- Renska 1895 Fjaltring
- Resolutionen 1869 Butteren
- Reykjavik 1877 Mýrdalssandur
- Richard 1888 Bangsbostrand
- Richmann 1872 Faxe Ladeplads
- Ricklef 1875 Kattegat-Nordsøen
- Rio 1880 Nordsøen
- Rival 1866 Købsted
- Robert 1855 Hirtshals
- Robert 1861 Crail i Fife
- Robert 1896 Arnager
- Rolf 1871 Nordsøen
- Rosalie 1859 Fyns Hoved
- Rose 1849 Rubjerg Knude
- Roseden 1874 Jyske Rev
- Roska 1860 Gammel Skagen
- Roska 1895 Læsø Nordvestrev
- Roxana 1877 Stenbjerg
- Rudolph 1882 Harwich
- Ruth 1900 Agger
- Ruth 1910 Nordatlanten
- Ruthby 1919 Vestlige Nordsø
- Raaf 1882 Fjand
- Røskva 1876 Shetlandsøernes Mainland
S
- S. Boas 1882 Nordsøen
- S.D. James 1879 Sankt Thomas
- S.L. Weber 2. feb. 1915 Stubbekøbing
- Sally 1815 Råbjerg
- Salome Catharine 1882 Nordsøen
- Saltø 1883 Doverstrædet
- Salvador 2. juni 1915 Shetlandsøerne
- Samolet 1862 Anholt Nord
- Sandøen 1899 Østlige Nordsø
- Sangvig 1887 Blokhus
- Sara 1840 Knasborg
- Sarah 1860 Nørlev
- Saturn feb. 1916 Nordatlanten
- Sea Dog 1853 Tolstrup
- Sebaldus 1886 Kronborg
- Selma 1863 Fjand
- Selma 1881 Læsø Trindel
- Seraphie 1858 Nordsøen
- Sertum 1853 Østen under Læsø
- Shepherd 1863 Skagen
- Sifa 1898 Rønne
- Sigfred 1876 Thyborøn
- Sigismund 1841 Holtug
- Sigrid 1934 Buksefjorden i Sydvestgrønland
- Sigthrudur 1882 Østlige Nordatlant
- Sigurd 1885 Læsø Trindel
- Sigurd 1902 Bælthavet sydvest for Langeland
- Sinette 1863 Harboøre Tange
- Sir Howard Douglas 1854 Læsø Nordvestrev
- Sire 1877 Thyborøn Kanal
- Siri 1884 Gammel Skagen
- Sirius 1894 Årsdale
- Sjólifið 1891 Patreksfjörður
- Sjælland 1880 Tripoli
- Skanderbeck 20. dec. 1810 Rønne Sønderrev
- Skandinavien 1835 Årsdale
- Skarphedinn 1884 Shetlandsøernes Mainland
- Skarphedinn 1887 Nordatlanten ved Island
- Skirner 1880 Blå Jungfrun
- Skjold 1858 Nordsøen
- Skjold 1881 Sydlige Nordsø
- Skjold 1889 Larache i Marokko
- Skjold 1897 Thyborøn Kanal
- Skjold 1901 Nordøstlige Nordsø
- Skonnert 1832 Rømø
- Skonnert 1843 Lønstrup
- Skonnert 1861 Bjerregaard
- Skonnert 1882 Læsø Nordvestrev
- Skulda 1875 Århus Bugt