Mette Kristensdatter-drabet i Bolleskov ved Dronninglund 1875

Spring til navigation Spring til søgning

Peder Nielsen Sig idømt forvaring for halshugning af sin 66-årige hustru ved deres husmandssted øst for Dronninglund.


Den 47-årige lejehusmand Peder Nielsen Sig i Bolleskov sydøst for Dronninglund havde for 19 år siden giftet sig med den nu 66-årige enke Mette Kristensdatter, som havde en 30-årig søn fra 1. ægteskab.

Søndag den 6. juni 1875 om morgenen opdagede 2 mænd, der var ude at skære tørv, ægteparret løbe ud fra det ca. 300 meter nordfor værende husmandssted, men de nåede ikke langt inden den berusede mand væltede sin kone omkuld og slog hende ihjel med en hakkelsekniv.

Vidnerne løb hen til parret, men hjælpen kom for sent, for da havde Peder skåret hovedet af sin kone og det lå et par meter fra kroppen. Han truede også vidnerne på livet, så de ikke turde nærme sig, men løb tilbage for at hente deres spader at forsvare sig med.

Da de med forstærkning af en nabo kom tilbage til laden, hvor Peder opholdt sig, lykkedes det dem med en brandhage at kaste ham til jorden, men selv efter at han således var blevet overmandet og bundet, vedblev han at udstede trusler.

Efter tilkaldelse af sognefogeden førtes den forrykte mand samme dag til arresten i Sæby, Han blev senere idømt forvaring.

Dronninglund kirkebog & avisartikler  

Retssag

Bog

  • En forudsigelig forbrydelse, af Line Vaaben & A. Hedegård Thomsen (2022). ISBN 9788793982161