Markus Eskildsen-drabet i Ilulissat 1996
Susanne Eskildsen idømt 2½ års anbringelse for dødsvold mod 52-årig ægtemand i Ilulissat.
| ⚖️ 2½ år |
Igennem 15 år udsatte fiskeren Markus Eskildsen i Ilulissat systematisk sin kone Susanne for vold, der blev mere og mere grov med brækket næse og kvælertag, så hun flere gange måtte på sygehuset for at blive lappet sammen.
Da han 5. marts 1996 kom hjem og gav den 54-årige kvinde et skub uden forklaring greb hun en kniv med et 18 cm langt skær og svingede kniven bagud, uden at se sig over skulderen.
Hun forklarede i landsretten, at hun blev meget bange, fordi hun vidste, hvad det første skub plejede at medføre. Manden døde et par timer senere på sygehuset i Ilussiat af knivstikket, der havde ramt hjertet.
Kredsretten dømte kvinden for drab med 4 års anbringelse i anstalt, hvorimod Grønlands Landsret anså det som vold med døden til følge og nedsatte straffen til 2½ år.
- Var det drab, vold eller nødværge - Atuagagdliutit 27. juni 1996
- Otte mennesker slået ihjel i 1996 - Atuagagdliutit 7. jan. 1997