Lene Christiansen-drabet i Seest 1988

Spring til navigation Spring til søgning

Christian Peder Hansen Fogd idømt 12 års fængsel for skuddrab af 35-årig kæreste i soveværelset i deres hjem Seest ved Kolding.


Bagefter handler det om en yngre mand, der ringede til alarmcentralen en tirsdag aften i januar og fortalte, at hans kæreste netop havde taget livet af sig i deres fælles hjem. Det var sket i soveværelset, uden at han havde opdaget noget fra stuen, hvor han lå på sofaen og så fjernsyn.

Den 35-årige Lene Christiansen boede på Nis Petersens Vej i Kolding-bydelen Seest med sin kæreste Christian Peder Hansen Fogd, der stærkt beruset 12. januar 1988 om aftenen ringede efter en ambulance efter at have fundet hende livløs i soveværelsessengen.

Det viste sig hun var blevet ramt i brystet ved et skud affyret fra en pistol som lå ved siden af sengen og 2 andre skud var gået igennem sengen.

Manden mente det var selvmord og benægtede alt, men retten fandt ham skyldig i mord og dømte ham 12 års fængsel.