Eddie Karl-Johan Christensen-drabet i Nielstrup ved Frederikshavn 2020
Tre personer sigtet for drab på 39-årig mand ved Nielstrup nord for Frederikshavn.
| Drabssager |
| Apple🍏[1] [2] [3] [4] |
| Bag om forb. [5] [6] |
| Djævlen [7] [8] |
| 🌐 Rendborgvej |
| Politi [9] |
| ⚖️ 13 år |
Den 9. maj 2020 blev Eddie Karl-Johan Christensen dræbt på en ejendom nord for Frederikshavn. Ifølge politiets oplysninger blev han skudt, hvorefter hans lig blev brændt og forsøgt skaffet af vejen. Eddie Karl-Johan, der var 39 år, havde været efterlyst i den forudgående uge.
Politiet havde i begyndelsen ikke ønsket at udtale sig om detaljerne i sagen. Et ægtepar i 40’erne, en kvinde og en mand, blev varetægtsfængslet fredag ved et grundlovsforhør i Retten i Hjørring. Offentligheden fik ikke oplyst, hvad de var sigtet for, da retsmødet blev afholdt for lukkede døre.
Tirsdag middag oplyste Nordjyllands Politi i en pressemeddelelse, at parret var sigtet for drab. Samtidig blev en tredje person, en 52-årig mand fra Sverige, anholdt mandag aften og fremstillet i grundlovsforhør tirsdag. Han blev ligeledes sigtet for drab og varetægtsfængslet til den 12. juni, så hans fængsling udløb samtidig med de to andres. Den 52-årige nægtede sig skyldig og overvejede, om han ville kære kendelsen om varetægtsfængsling til Vestre Landsret.
Efterforskningsleder og vicepolitiinspektør Frank Olsen udtalte i pressemeddelelsen, at politiets omfattende efterforskning havde givet grundlag for at sigte alle tre anholdte for drabet på Eddie Karl-Johan. Tirsdagens grundlovsforhør blev afholdt for lukkede døre, og det var derfor ikke oplyst, hvad politiet byggede sin mistanke mod den 52-årige på, eller hvad han forklarede i retten. Politiet havde heller ikke oplyst, hvad der var gået forud for det formodede drab, eller hvilken relation der havde været mellem de anholdte og Eddie Karl-Johan Christensen.
- Mystisk sag om 39-årig forsvundet mand: Ejer af ransaget ejendom er sigtet - TV2 Nord 15. maj 2020
- Ejer af ransaget ejendom sigtet - men ikke anholdt - Kanal Frederikshavn 15. maj 2020
- Tre personer sigtes for drab på Eddie Karl-Johan Christensen - B.T. 19. maj 2020
- Rocko er fundet død - Hunden 11. juni 2020
- To tiltalt for drab på Eddie - Ekstra Bladet 4. marts 2021
- Eddie blev smidt på brændende bål: Nu begynder retssag mod mænd bag makabert mord - Din Avis 4. sep. 2021
- Eddie-drab: To tiltalte nægter sig skyldige - Kanal Frederikshavn 7. sep. 2021
- 53-årig skal 13 år i fængsel for drabet på Eddie - TV2 Nord 5. okt. 2021
- Dømt for Eddie-drab vil have politiet til at efterforske mere - Nordjyske Stiftstidende 25. april 2022
- Førte uenighed om hund til bestialsk drab - Hunden 26. april 2022
- Eddie-drab: Svensker idømmes 13 års fængsel - Kanal Frederikshavn 12. maj 2022
- Den 39-årige Eddie Karl-Johan Christensen blev skudt og brændt ved en landejendom nord for Frederikshavn i maj 2020 - TV2 Nyhederne 4. juli 2022