Kategori:Skib fra England
Spring til navigation
Spring til søgning
(forrige side) (næste side)
Underkategorier
Denne kategori har kun den følgende underkategori:
S
Sider i kategorien "Skib fra England"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 739:
(forrige side) (næste side)E
F
- Fairless 1822 Nymindegab
- Fairy Queen 1877 Fife Ness
- Fanny 19. sep. 1918 Raz de Sein
- Fanny 1861 Agger
- Fanny Breslauer 1877 Thyborøn Kanal
- Fanny Fielder 1851 Skagens Rev
- Farewell 1863 Vorupør
- Farnley 1880 Horns Rev
- Favourite 1792 Fjaltring
- Feddy 5. april 1942 Orkneyøerne
- Felicity 1881 Kandestederne
- Fell 1780 Allinge
- Feltria 5. maj 1917 Keltiske Hav
- Fides 1857 Læsø Kobbergrund
- Finance 1842 Skagens Rev
- Fisher 1879 Gammel Skagen
- Five 1845 Blåvandshuk
- Flaxton 1801 Bornholm
- Fleetly 1867 Klitmøller
- Flora 2. aug. 1942 Nordatlanten syd for Island
- Flora 1787 Dragør
- Florian 20. jan. 1941 syd for Island
- Forafric 24. dec. 1941 Celebeshavet
- Fortitude 1788 Fanø
- Fortitude 1846 Læsø Nordvestrev
- Fortitude Increased 1827 Skagen Nordstrand
- Fortuna 1848 Snogebæk
- Fox 1792 Vigsø
- Fox 1881 Thorshavn
- Fox 1912 Godhavn på Diskoøen
- Francis Drake 1880 Agger
- Frederik VI 1846 Bintan
- Frederikke 1880 Grimsby
- Friends 1819 Skagens Rev
- Friends 1839 Tranestederne
- Friends Assistance 1782 Tversted
- Friends Good Hope 1776 Læsø
- Friendship 1774 Skagen
- Friendship 1783 Tornby
- Friendship 1826 Agger
G
- Galway Packet 1848 Blåvandshuk
- Gardner 1861 Læsø Nordøst
- Gazelle 1854 Gammel Skagen
- Gem 1863 Anholt Østerrev
- George & Maria 1860 Husby Klit
- George & Mary 1864 Børsmose
- George 1783 Villingebæk
- George 1849 Gammel Skagen
- George IV 1834 Suffolk
- Germania 1955 East Sussex
- Gitana 1896 Kap Horn
- Gitano dec. 1918 Nordlige Kattegat
- Gleaner 1848 Skagens Rev
- Gleaner 1857 Søndervig
- Glory 1822 Lønstrup
- Glory 1833 Kærgård
- Glory 1843 Ålum
- Glory 1862 Nordby
- Gratitude 1865 Agger
- Great Northern 1866 Nordsøen
- Greetlands 1908 Læsø Trindel
- Guildford 1856 Vorupør
H
- Halia 1876 Henne
- Hampden 1848 Sønder Lyngvig
- Hampshire 1861 Søndervig
- Hannah 1867 Thorupstrand
- Harbord 1819 Rubjerg Knude
- Harlington 1876 Gammel Skagen
- Harmony 1800 Læsø Flyndergrund
- Harmony 1825 Ertholmene
- Hawk 1855 Aggerkanalen
- Hedleys 1839 Nørre Lyngvig
- Heinrich von Plauen 6. juni 1943 Irbestrædet
- Helene 1891 Gjerrild Klint
- Henderson 1868 Houstrup
- Hendon 1860 Løkken
- Henry 1844 Østen under Læsø
- Henry 1850 Læsø Stenknuder
- Henry Gardner 1859 Madsbøl
- Hepsa 1856 Skagens Rev
- Herald 1848 Husby Klit
- Herald 1872 Hammeren
- Herbert 1853 Klitmøller
- Heroine 1831 Østen under Læsø
- Hinda 1854 Rubjerg Knude
- Hispaniola 1972 Kantabriske Hav
- Hollington 3. juni 1917 syd for Suðuroy
- Holtham 1792 Kærgård
- Hope 1828 Febbersted
- Hope 1872 Nyord
- Hoppet 1863 Rubjerg
- Horsford 1860 Fjaltring
- Horta 1847 Tornby
- Houghton 1802 Anholt Rev
- Houghton-le-Spring 1844 Blåvandshuk
- Hull 1870 Tornby
- Humber 1779 Læsø
- Humber 1827 Læsø Hornfiskrøn
- Humber 1850 Husby Klit
I
J
- James 1854 Skagen
- James 1863 Rotbøl
- James Bailie 1861 Råbjerg
- James Freeman 1860 Vrist
- James Malam 1899 Sydlige Nordsø
- James Scott 1867 Vangså
- Jane & Isabella 1821 Skallingen
- Jane 1822 Lyngby
- Jane 1863 Rubjerg
- Jane Shirrefs 1855 Krage
- Jane Thompson 1859 Agger
- Jason 1803 Læsø Kobbergrund
- Jean 1802 Læsø Kobbergrund
- Jeannet 1845 Skagen
- Jemina 1855 Vorupør
- Jemina 1867 Klim
- Jemtland 1. jan. 1920 Herthas Flak
- Johanna Elisabeth 1760 Rømø
- Johannes 1882 Nordsøen
- John & Ann 1868 Ferring
- John & Margaret 1885 Ferring
- John & Mary 1823 Anholt Rev
- John & William 1862 Kærsgård
- John 1825 Sandvig
- John 1846 Læsø Nordøst
- John 1861 Græsholmen
- John Hector 1851 Anholt Østerrev
- John Henry 1874 Østerklit
- John Lawson 1876 Læsø Kobbergrund
- John White 1846 Agger
- Joseph & Hannah 1803 Læsø
- Joseph & Jane 1826 Skagens Rev
- Joseph & Martha 1767 Husby
- Josephine 1870 Kandestederne
- Junia 1840 Læsø Stenknuder
- Juno 1830 Harboøre
- Juno 1839 Anholt Knob
- Juno 1854 Rømø Sønderland
K
- Kaida 1945 West Sussex
- Kallundborg 5. juni 1917 Nordvestlige Middelhav
- Kamma 22. jan. 1917 Blyth
- Kankakee 14. juni 1917 Sunk Sand
- Kanko Maru 6. okt. 1943 Japanske Hav
- Kastelholm 6. juni 1941 Nordatlanten mellem Island og Færøerne
- Kate 1842 Thorupstrand
- Kelloe 1863 Rømø Sønderland
- Kent 1860 Skagen Nordstrand
- Kepler 1877 Sønder Lyngvig
- Kirstine 1903 Sorthat
- Kite 1794 Skagen
- Kizilirmak 22. dec. 1939 Sortehavet ved Sinop i Tyrkiet
- Klampenborg 19. jan. 1917 Finistère
- Knaresbro 1906 Bovbjerg
- Knudsvig 1968 Tees Bay
- Kristina Coast 1971 Themsen
L
- La Plata 1886 Stenbjerg
- La Suede 1901 Sundsvall
- Ladoga 1866 Harboøre
- Lady Godiva 1879 Skagen Nordstrand
- Lady Stanley 1888 Harboøre
- Laura 1849 Haurvig
- Laurel 1863 Grenen
- Laurina 1860 Klegod
- Lavinia 1824 Middelgrund
- Lavinia 1857 Agger
- Lebanon 1879 Læsø Nordøst
- Leeds 1819 Kampen
- Leipzig 1869 Sejerø Bugt
- Leo 1856 Løkken
- Leo 1895 Skagerrak
- Liimfjorden 1856 Livø
- Lilly 1824 København
- Lindisfarne 1874 Råbjerg
- Lisbon Paquet 1776 Anholt Rev
- Liverpool 1845 Heveren
- Lord Althorp 1858 Kattegat ved Anholt
- Lord Brougham & Vaux 1868 Tannis Bugt
- Lord Pitt 1791 Hornbæk
- Lord Wellington 1822 Anholt
- Louisa Margaretta 1858 Læsø Nordøst
- Louise H 1895 Vangså
- Lovat 1975 Engelsk Kanal syd for Cornwall
- Lucy Andersen 12. marts 1917 Moray Firth
- Lumley Castle 1880 Horns Rev
- Lumsden 1878 Thyborøn