Kategori:N kending
Spring til navigation
Spring til søgning
Kendingsbogstav N NB C D F G H J K L M P Q R S T V W X Z Identifikation: Skibsnavn • Kendingsb. • IMO • Alder • Læst • BRT • RT • Dæk • Luge • Mast • Lloyd's R. • Sundtold • Billede • Død • Dødt skib • Sporløs • Flaskepost • Navnebræt • Dykning • GPS • Video • Uregistr. • Kirkebog • Person • Forlis • Vrag
(forrige side) (næste side)
Et system af 4 kendingsbogstaver ordnet NBCD-NWVT med tilsvarende signalflag tildeltes fra 1867 danske handelsskibe over 20 BRT og skulle indhugges et let genkendeligt sted, for eksempel ved storlugen. Systemet afløstes 1934 af radio-kaldesignal startende med O.
Sider i kategorien "N kending"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 2.181:
(forrige side) (næste side)D
- Activ 1869 Haurvig
- Poseidon 1922 Tørre Bjælke
- Lilly 1909 Keltiske Hav
- Amandus 1872 Masnedø
- Bertha 1892 Falklandsøerne
- Frederikke Lovise 1884 Smålandsfarvandet ved Vejrø
- Chance 1871 Puerto Rico
- Havana 1886 Shetlandsøerne
- København 1928 Sydatlanten
- Max 1900 Genova
- Amstel 2. april 1919 Nordlige Kattegat
- Hroar 1869 Nordsøen
- 11 Søskende 1877 Snekkersten
- E.397 Neptun 1921 Oslofjorden
- Lawrence 1923 Blyth
- Christiane 1880 Nordsøen
- Hafnia 1893 Reyðarfjörður
- Hydra 1870 Mariager Fjord
- Baldur 1876 Amble i Northumberland
- Harriet 1891 Åhus
- 6 Søstre 1893 Øland
- Klampenborg 1922 Sydlige Østersø
- Alf 1882 Nordsøen
- Christine 1903 Vestlige Nordsø
- Farø 1933 Husby
- Caroline 1912 Spirbakken
- Ane Dorthea 1872 Faxe Ladeplads
- Bertha 1879 Skagerrak
- Nordborg 1932 Yarmouth
- Coranna 1894 Bretagne
- Helene 1876 Østlige Nordatlant
- Fuso Maru 31. juli 1944 Luzonstrædet
- 3 Sødskende 1881 Rosenvold
- Castor 1897 Finske Bugt
- Emily 1871 Sankt Thomas
- Ane & Ellen 1880 Nordsøen
- Skælfiskør 1876 Nordsøen
- Johanne 1870 Wales
- Forældres Minde 1886 Gøteborgs skærgård
- Emma 1878 Doggerbanke
- Anna 1873 Østersøen ved Stolpmünde
- Anna 1881 Bunken
- Britta 25. marts 1940 Orkneyøerne
- Reykjavik 1908 Snæfellsnes
- Rio 1879 Queguay
- Gerda 8. maj 1940 Bergen
- Anna 1888 Råbjerg
- Fyen 1876 Taiwan
- Anna 1905 Østersøen ved Stevns
- Thales 1898 Febbersted
- Freia 1886 Kattegat ved Fornæs
- Sørine 1910 Hudsonbugten
- Hermod 1927 Østlige Nordsø
- M. Davidsen 1901 Hammerodde
- Jan Adrian 1871 Skagerrak
- E.241 Magdalene II 1929 Karmøy
- Lovise Augusta 1881 Frederiksort
- Gefion 1888 Vestlige Nordsø
- Emanuel 1874 Nordsøen
- Emanuel 1882 Frederikshavn
- 7 Sødskende 1872 Hatter Rev
- Christian 1893 Isl of Man
- Elisabeth 1872 Grenå
- Hebe 1920 Keflavík
- Erindring 1888 Østersøen-Nordsøen
- Phønix 1897 Sydatlanten
- Haabet 1879 Østlige Bagpommern
- Tekla 1930 Samsø Bælt
- Frederik VII 1881 Fyns Hoved
- Else 1875 Rørdal
- Susanne 1924 Savannah
- Jacobine Marie 1871 Skagerrak ved Skagen
- Julie 1897 Gjerrild Bugt
- Lottie 1896 Sinaloa
- Karen Kirstine 1889 Lommabukten
- Viking 3. jan. 1917 Biscayen
- Johannes Minde 1880 Siø
- Marie 1892 Skodsborg
- Olga 1888 Nordfelt
- Roma 1924 Aflandshage
- Vidar 1900 Vestlige Sydatlant
- Hans Christensens Minde 1902 Nordsøen
- Ingeborg S 1923 Kaskö
- Hekla 25. dec. 1917 Syditalien
- Mette Cecilie 1872 Oksby
- Camilla 1888 Ørum
- Agnete 1898 Kattegat nordøst for Djurs
- Emanuel 1872 Faxe Ladeplads
- Clara 1903 Mazatlán
- Emanuel 1884 Esbjerg
- Fredensborg 1920 Montrose
- Tvende Brødre 1873 Boeslunde
- Anna Dorothea 1879 Vester Tversted
- Cathrine 1888 Århus Bugt
- Agnes 1899 Nordbrasilien
- Anna 1903 Rio Grande do Sul
- Alexandra 1902 New Zealand
- Bjarke 1875 Nordsøen
- Mangen 21. dec. 1940 Nordatlanten ud for Portugal
- Immanuel 1892 Løkken
- Henriette 1869 Nørre Lyngvig
- Frederik & Ane 1874 Themsens Munding
- Wedle 1895 Atlanterhavet
- Prins Valdemar 1926 Miami
- Hermia/Lentini 17. april 1943 Palermo
- Abelone 1878 Borgarfjörður
- Brockenhuus Schack 1899 Engelske Kanal
- Helene 1900 East London
- Astræa 15. april 1917 Keltiske Hav
- Elin 1927 Nordatlanten ud for Portugal
- Dorthea 1882 Nordsøen
- Christian 1876 Nordsøen
- Helene 1929 Finistère
- Anna Hendrika 1882 Vust
- Hygæa 1891 Kielerfjorden
- Antonietta 1913 Bermuda
- Carl 1898 Viken
- Dannevirke 1893 Shields
- Laura 1931 Kattegat
- Fulton 1927 Østersøen ved Rygen
- 5 Sødskende 1878 Scheveningen
- Skjold 1870 Arkhangelsk
- Elisabetha 1934 Mauritius
- Pan 1863 København
- Anne 1877 Vestlige Midelhav
- Dorthea 1888 Port Elizabeth
- Haabet 1873 Hirsholmene
- Familien 1887 Østersøen
- Aeolus 1899 Klegod
- Christiane 1900 Kincardine
- Kirstine 1903 Sorthat
- Dagmar 1875 Riberdyb
- 2 Brødre 1882 Ängelholm
- Anna Metta 1868 Bragerne
F
- Laura 1892 Napstjært
- Anna Poelmann 1885 Fjaltring
- Fortuna 1897 Grindavík
- Argus 1894 Räfsö
- Familiens Haab 1890 Larache i Marokko
- Diana 1878 Rønne
- Ludvig 3. aug. 1918 Nordsøen ud for Vestland
- Freiheit 1921 Ringkøbing Fjord
- Fortuna 6. marts 1942 Filippinerne
- Foussingø 1888 Bahamas
- Emanuel 1875 Grenen
- Halnaker 1895 Carolinerne
- Paul 1900 Florida
- Hebe 1887 Røsnæs
- Jacob 1895 Gotland
- Hertha 1880 Skagi
- 3 Søstre 1896 Bristolkanalen
- Ilse 1925 Østersøen ved Rygen
- Cecilie Marie 1871 Roborg
- Bogø 1883 Østlige Nordatlant
- Bien 1870 Elben
- Union 1892 Nordlige Nordsø
- Ebba 1924 Sjællands Rev
- Johannes 1889 Newbiggin
- Horsa 1880 Farsund
- Annette Cornelia 1876 Fjaltring
- Brosund/Crusader 14. nov. 1941 Vestlige Nordatlant
- Concordia 1914 Østersøen syd for Skåne
- Christine 1897 Skagerrak
- Anna 1895 Lowestoft
- Anny 1920 Nordportugal
- Christine 1872 Sejerø
- Anna 1893 Gunfleet Sands
- Christianshavn 1886 Haiti
- Ludvig Bay 1885 Weser
- Olivia 1885 Hasle
- Lucia 1894 Dragstrup Vig
- S.48 Johan Normand 1926 Nordsøen
- Maren 1882 Johnshaven
- Zara 1897 Venezuela
- Annine 1893 Ceará
- Familien 1874 Mandemarke
- Salvador 2. juni 1915 Shetlandsøerne
- Tirrenia 1953 Port Sudan
- Faveur 1875 Berwick
- Tvende Brødre 1883 Nordsøen
- Elisabeth Dantzler 1911 Mexicanske Golf
- Gulstav 1889 Langelandssund
- Maracaibo/Enrichetta Maddalena 8. okt. 1944 Piræus
- Freya 1880 syd for Langeland
- Hans Emil 5. aug. 1915 Nordsøen
- Jens Jørgensen 1876 Firth of Forth
- Laura 1928 Ejerslev
- Mathilde 1881 Harboøre
- P.N. Damm 1929 Biscayen
- Ceres 1893 Whitby
- Estrid 1933 Finistère
- Agervig 1884 Esbjerg
- Eleonore Sophie 1874 Sorthat
- Martha 19. okt. 1917 Shetlandsøerne
- Proteus 1887 Sydlige Nordsø
- Mercurius 1872 Jæren
- Else Maria 1872 Marstal
- Morsø 1912 Langeland
- Haabet 1872 Bjerre ved Udbyneder
- Holland 9. nov. 1914 Butteren