Kategori:Mast
Spring til navigation
Spring til søgning
(forrige side) (næste side)
(forrige side) (næste side)
Underkategorier
Denne kategori har følgende 6 underkategorier, af i alt 19:
(forrige side) (næste side)0–9
- Barkentine (skonnertbark) (61 S)
- Fløjte (8 S)
- Fregat (184 S)
- Fuldrigger (16 S)
- Pinke (16 S)
Sider i kategorien "Mast"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 5.614:
(forrige side) (næste side)0–9
- Valhalla 1875 Tananger
- Valkyrien 1862 Peloponnes
- Valkyrien 1867 Nordsøen
- Valkyrien 1867 Sankt Thomas
- Valkyrien 1897 Gotland
- Valpurga 1881 Brunsbüttel
- Varberg 1873 Vorupør
- Varde-strandinger
- Varel 1858 Læsø Nordøst
- Varna 1978 Guyana
- Vedele 1894 Blyth
- Vega 20. dec. 1939 Terschelling
- Vega 24. jan. 1917 Biscayen
- Vega 1903 Strøby
- Velox 1867 Snogebæk
- Vendée 14. juli 1918 Biscayen
- Venezia 1905 Tørre Bjælke
- Venezuela 17. april 1941 Nordatlanten
- Vennerne 1885 Uruguay
- Vennernes Minde 1896 Nordsøen
- Venus 7. aug. 1941 Tyske Bugt
- Venus 1819 Røsnæs
- Venus 1825 Gammel Skagen
- Venus 1872 Strøby
- Venus 1875 Øland
- Venus 1888 Bahamas
- Vera 24. dec. 1915 Køge
- Vera 1874 Engelske Kanal
- Veranda 1871 Hatter Rev
- Verdandi 1882 Læsø Trindel
- Vertrouwen 1888 Spirbakken
- Vertrouwen 1889 Thyborøn
- Vertrouwen 1900 Thyborøn Kanal
- Verwisseling 1866 Harboøre
- Verwisseling 1881 Tranestederne
- Vesper 1868 Svinkløv
- Vesta 1854 Tåstrup
- Vesta 1860 Fjaltring
- Vesta 1865 Læsø Kobbergrund
- Vesta 1879 Skagerrak
- Vestalinden 1889 Scarborough
- Vesterhavet 1. juni 1945 Østersøen ved Kołobrzeg
- Vestervig 1890 Dunkerque
- Vestland 14. april 1915 Nordlige Nordsø
- Viborg 28. jan. 1945 Østersøen ved Rügenwalde
- Victor 1870 Bilbao
- Victor 1875 Elben ved Stade
- Victoria 1838 Harboøre Tange
- Victoria 1847 Starholm
- Victoria 1859 Sæby
- Victoria 1863 Husby Klit
- Victoria 1880 Hirtshals
- Victoria 1881 Vieques
- Victoria 1891 Sydlige Østersø
- Victoria 1934 Adelaide
- Victoria 1937 Vestlige Nordsø
- Vidar 1. feb. 1940 Nordlige Nordsø
- Vido 6. okt. 1940 Sortehavet
- Vieniba 1941 Østersøen
- Vier Gebroeders 1859 Pirupshvarre
- Vier Gebrüder 1831 Madsbøl
- Vigilant 1858 Anholt Knob
- Viking 3. jan. 1917 Biscayen
- Viking 7. dec. 1915 Kattegat nordvest for Anholt
- Viking 1899 Sauðárkrókur
- Vila 1962 Østersøen ved Møn
- Vilhelm 1882 Shields
- Vilhelm Krag 24. april 1917 Algarve
- Vilhelmine 1887 Husby Klit
- Villa 1876 Nordsøen
- Ville de Bordeaux 1869 Napstjært
- Vimy 1924 Finske Bugt
- Viola 1889 Santo Domingo
- Virgine della Grazia 1838 Hirtshals
- Visborg 27. nov. 1916 Engelske Kanal
- Vistula 8. okt. 1939 Shetlandsøerne
- Vittoria Claudia 1953 Doverstrædet
- Vitus Bering 25. juni 1943 Kattegat vest for Anholt
- VN.1 Union Jack 22. sep. 1940 Nordatlanten nord for Hebriderne
- VN.11 Neptun og TN.201 Nólsoy 1934 Nordatlanten syd for Island
- VN.12 Flower of the Forest 20. juli 1942 vest for Færøbankerne
- Volmer 1912 Keltiske Hav
- Volta 22. marts 1943 Palermo
- Vonin 26. juni 1917 Nordatlanten vest for Hebriderne
- Vonin 1889 Østlige Nordatlant
- Vooruit 1875 Køge
- Vordingborg 11. juli 1917 Engelske Kanal
- Voyager 1863 Husby
- Vredelust 1864 Østen under Læsø
- Vriendschap 1881 Fjand
- Vrouw Antje 1863 Lild
- Vrouw Aukje 1835 Husby Klit
- Vrouw Egberdina 1831 Jammerbugt
- Vrouw Gerberdina 1829 Klitmøller
- Vrouw Gesina 7. dec. 1810 Skagen Nordstrand
- Vrouw Jantina 1857 Kandestederne
- Vrouw Jantina Klazina 1822 Horns Rev
- Vulcan 1876 Nordsøen
- Væring 17. dec. 1941 Roslagen
- Væring 1877 Åland
- Väring 1948 Femern Bælt
- Wadson 1827 Nymindegab
- Waldemar 28. maj 1917 Kantabriske Hav
- Wally Faulbaums 19. april 1945 Elben
- Wardlow 1853 Thyborøn
- Warner 1858 Botofte
- Warner 1862 Lild
- Warrior 1874 Anholt Nordvestrev
- Waterlily 1868 Læsø Danzigmand
- Westerwick 1845 Saltholm
- Westphalia 1855 Hirtshals
- Wideawake 1859 Bovbjerg
- Wilberforce 1853 Skagens Rev
- Wilhelm Tell 1860 Klitmøller
- Wilhelm Tersmeden 1880 Strøby Ladeplads
- Wilhelmina Catharina 1866 Læsø Nordøst
- Wilhelmine 1840 Spitsbergen
- Wilhelmine 1852 Gammel Skagen
- Wilhelmine 1859 Fjaltring
- Wilhelmine 1873 Biscayen
- Wilhelmine 1876 Tangen
- Wilhelmine 1878 Skagen Nordstrand
- Wilhelmine Brodersen 1872 Scillyøerne
- Wilhelmine Charlotte 1851 Anholt Rev
- Wilhelmine Sophie 1897 Haurvig
- Wilkommen 1923 Liselund
- Willemoes 9. juli 1943 Tårs i Nakskov Fjord
- William & Jane 1886 Egersund
- William & Sarah 1863 Skiveren
- William & Sarah 1868 Lønstrup
- William 1784 Læsø
- William 1803 Anholt Nordbjerg
- William 1806 Klegod
- William 1817 Bovbjerg
- William 1820 Skagen
- William 1825 Læsø Nordvestrev
- William 1843 Anholt Rev
- William 1844 Skagerrak
- William 1866 Hirsholmene
- William 1872 Østersøen-Nordsøen
- William Green 1848 Østen under Læsø
- William Penn 1872 Østerklit
- William Reed 1861 Kærsgård
- Williamson 1793 Læsø Kobbergrund
- Winneconne 2. juni 1918 New Jersey
- Wobbina Catharina 1861 Læsø Søndre Rønner
- Wolfahrt 1827 Skagen Nordstrand
- Woodhall 1832 Fjaltring
- Worms 26. okt. 1914 Østersøen
- Waalwijk 1863 Vangså
- Xenia 27. aug. 1943 Drogden
- Ydun 1896 Spirbakken
- Yndige Kone 1809 Trans
- Yrsa 3. dec. 1916 Engelske Kanal
- Yrsa 1934 Galicien
- Ytterøy 19. aug. 1917 Engelske Kanal
- Yugala 1923 Thailand
- Zampa 1890 Grisslehamn
- Zampa ca. 1. jan. 1944 Samsø Bælt
- Zara 1897 Venezuela
- Zebina 1841 Skagen Nordstrand
- Zeehond 1874 Uggerby
- Zeemeeuw 1875 Skagen Nordstrand
- Zeemeeuw 1890 Harboøre
- Zeepaard 1878 Houvig
- Zephyr 21. april 1943 Ålborg Bugt
- Zephyr 1863 Agger
- Zephyr 1867 Kina
- Zephyr 1879 Gammel Skagen
- Zephyr 1897 Årgab
- Zephyr 1963 mellem Læsø og Silderøn
- Zephyrus 1889 Doggerbanke
- Zerlina 1827 Vogelsand i Elbmundingen
- Zeus 1891 Østlige Nordatlant
- Zoe G. 1979 Puerto Padre på Cuba
- Zogen Maru 19. marts 1943 Gule Hav
- Zufriedenheit 1843 Skagens Rev
- Zwaluw 23. nov. 1917 Husby
- Zwei Gebrüder 1822 Skagen Vesterby
- Zwei Gebrüder 1866 Sorthat
- Zwillinge 1840 Hanstholm
- Ægir 1878 Island
- Ægir 1878 Melrakkaslétta
- Ætna 1908 Bovbjerg
- Öresund 20. dec. 1915 Gorlostrædet
- Ørne 12. nov. 1915 Vestlige Nordsø
- Ørnen 1893 Vopnafjörður
- Østa 1963 Karrebækstorp
- Østbornholm 6. aug. 1945 Falsterbo
- Østen ca. 8. sep. 1915 Kattegat
- Østersøen 1886 Kattegat
- Åbenrå-galease 1767 Blåvand
- Åhus 1890 Kærsgård
- Aakanden 1870 Dungeness
- Aaltje Bloema 1871 Horns Rev
- Aase 1928 Orkneyøerne
- Ålborg-galease 1795 Skagerrak
- Αθανάσιος 26. jan. 1968 Sporaderne
- Коммунист 23. feb. 1942 Sortehavet ved Krim
- Трувор 25. aug. 1941 Finske Bugt