Kategori:Kollision
Spring til navigation
Spring til søgning
Kollision Årsag: Anker • Ballast • Brodsø • Bugsering • Damp • Fiskeri • Grundstødning • Havis • Kompas • Koralrev • Krig • Kæntring • Landsætning • Lækage • Overisning • Ror • Skibsbrand • Storm • Stranding • Tåge • Vragkollision
(forrige side) (næste side)
Underkategorier
Denne kategori har følgende 5 underkategorier, af i alt 5:
- Ankerliggende kollision (45 S)
- Vragkollision (53 S)
Sider i kategorien "Kollision"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 560:
(forrige side) (næste side)0–9
- Pollux 1912 Hanstholm
- Iris 1912 Skotland
- Alma 1912 Swinemünde
- Earnholm 1919 vest for Suðuroy
- Urda 1912 Skagerrak
- Smart 1912 Lissabon
- Rapid 1912 Christiansø
- GY.331 Olearia 23. maj 1917 Færøbankerne
- Jarnbardur 1912 Svínoy
- Urania 1913 Sydlige Kattegat
- Johanne 1913 Sydlige Kattegat
- Rock City 1913 Blåvandshuk
- Erik 1913 Kielerfjorden ved Holtenå
- Bygdø 1914 Skagens Rev
- Niels Juel 1914 Engelske Kanal
- E.45 Ketty 1924 Østlige Nordsø
- Concordia 1914 Østersøen syd for Skåne
- Torpedobåd S 124 Falsterbo 23. nov. 1914
- Zaritza 1. sep. 1915 Skagerrak
- Laura 26. okt. 1915 Storebælt ved Knudshoved
- Saint Pol 22. jan. 1916 Folkestone
- Havet 20. maj 1916 Bristolkanalen
- Knuthenborg 27. juni 1916 Vestlige Nordsø
- Ellen Kirstine 24. juli 1916 Firth of Forth
- Dykkeren 9. okt. 1916 Øresund
- GG.280 Karolina 11. nov. 1916 Nordlige Kattegat
- Astir 27. april 1941 Kithira ved Peloponnes
- Slesvig 7. aug. 1917 Themsens Munding
- John Hintze 28. sep. 1917 Rygen
- St. St. Blicher 12. okt. 1917 Vestlige Nordsø
- Frisia 21. okt. 1917 Nordlige Nordsø
- K1 Nordsøen 18. nov. 1917
- Skagerak 21. dec. 1917 Vestlige Nordsø
- U 87 Irske Hav 25. dec. 1917
- Alice 18. marts 1918 Le Havre
- Alexy 16. maj 1918 Nordsøen ud for Vestland
- Odessa 1918 Humber
- Ruthby 1919 Vestlige Nordsø
- Christian 1919 Nordsøen
- Havfruen 1920 Læsø Rende
- Peder Wessel 1920 Engelske Kanal
- Walter Hölken 1926 Østersøen
- Rhenania 1921 Warnemünde
- Danmark 1921 Doverstrædet
- Rigmor 1922 Gilleleje Flak
- S.52 Anna Sophie 1922 Skagerrak
- Nordhvalen 1923 Chesapeake Bay
- Anne 1923 Drogden
- Yngaren 12. jan. 1942 Nordatlanten
- Torgtind 19. maj 1940 Helgeland
- Dagmar 1924 Engelske Kanal
- Leif 1924 Skagerrak
- Lütjehörn 4. jan. 1945 Kadetrenden
- Günter 1924 Anholt Knob
- Baltic 1924 Kattegat øst for Læsø
- Tana 1924 Nordlige Kattegat
- Elna 1960 Sibbo i Nyland
- GG.588 Evald 1925 Tannis Bugt
- Florens 1927 Vestmannaøerne
- Elisabetha 1934 Mauritius
- P.N. Damm 1929 Biscayen
- Evald 1929 Østersøen
- E.61 Hekla 1937 Tyske Bugt
- Esbern Snare 1930 Elben ved Altona
- Ulf 1930 Norderney
- Lenita 1930 Nordmandshage
- Femeren 1930 Skagen
- Oberon 1930 Kattegat øst for Læsø
- E.317 Meta 1931 Østlige Nordsø
- Dolores 1991 Trinidad
- S.129 Merry 1931 Skagerrak
- Niemen 1932 Nordlige Kattegat
- Nordborg 1932 Yarmouth
- Philip 1932 Slipshavn
- E.488 Elieser 1933 Grådyb
- Marie 1933 Kiel Bugt
- Phi-Phi 1933 Vestmannaøerne
- Norden 1933 New Jersey
- Kongedybet 1933 Hanøbugten sydøst for Utklippan
- VN.11 Neptun og TN.201 Nólsoy 1934 Nordatlanten syd for Island
- Svanen 24. juni 1916 Sydlige Kattegat
- Hjortholm 1935 Swansea
- Dana 1935 Østlige Nordsø
- E.110 Knud 1936 Østlige Nordsø
- Ally 1936 Samsø Bælt
- Southport 1964 Sydwales
- Dorthea 1937 Nordlige Kattegat
- E.545 Diana 1937 Tyske Bugt
- Frieda 1937 Isefjorden ved Hundested
- Victoria 1937 Vestlige Nordsø
- Maine 1937 Gulf of Maine
- E.425 Chr. Muff 1938 Tyske Bugt
- Hercules 29. maj 1949 Ålborg Bugt
- Gudrun Mærsk 1954 Philadelphia
- Prince Louis 1988 Los Angeles
- Collico 1938 Chile
- Havørnen 1939 Esbjerg Havn
- E.436 Sylvia 16. juni 1941 Sydlige Nordsø
- M 1108 Dr. Eichelbaum 13. april 1940 Langelandsbælt
- Bobby 25. april 1940 Doverstrædet
- Holland 3. juni 1940 Gravelines
- Marguerite 15. feb. 1941 Vestlige Nordsø
- Paris 15. feb. 1941 North Yorkshire
- Bertha 28. marts 1942 Tyske Bugt
- E.337 West Bound 1938 Haurvig
- Erna Oldendorff 9. sep. 1941 Saint-Nazaire
- Bonita 14. okt. 1941 Østersøen ud for Trelleborg
- Marie 10. nov. 1941 Kolding Fjord
- Feddy 5. april 1942 Orkneyøerne
- Boringia 7. okt. 1942 Østlige Sydatlant
- Flora 1947 Pommernbugten ved Rygen
- Bille 1975 Lybæk
- Marna/Azra 15. nov. 1942 Newfoundland
- Douro 11. marts 1945 Hamborg
- E.374 Dakota 12. april 1943 Østlige Nordsø
- E.401 Thora 1943 Humber
- Normandiet 1. aug. 1943 Elben ved Otterndorf
- J.H. Senior 19. aug. 1943 Newfoundland
- Otto Petersen 12. jan. 1945 Drammensfjorden
- Kisa 11. dec. 1943 Nidingen
- Uranus 22. dec. 1943 Ålborg
- Elima 23. feb. 1944 Trondheimsfjorden
- Agersø 28. sep. 1944 Østersøen sydøst for Møn
- Kelkheim 28. feb. 1944 Bergen
- Svava 10. marts 1944 Vestlige Nordsø
- PG.391 Helmi Söhle 5. april 1945 Kattegat syd for Anholt
- Herdis/Chuiloide 7. aug. 1944 Santa Catarina
- Broholm/Hindoo 9. sep. 1944 Caribiske Hav
- Svanhild 9. nov. 1944 Østersøen ved Bagpommern
- R 256 2. april 1945 Østersøen øst for Bornholm
- Marianne Toft 1945 Isle of Man
- Dana 1946 Lappegrund
- Neptunus 1946 Korsør
- Nyborg 14. april 1940 Sprogø
- Runø 18. dec. 1946 Falsterbo
- Glory 1946 Østersøen ud for Smygehuk
- Magnhild 1947 Østersøen vest for Gedser
- Kjøbenhavn 11. juni 1948 Ålborg Bugt
- Mette Skou 1950 Sfax
- Jarl 1947 Københavns Havn
- Jolantha 1947 Øresund
- Kirsten Skou 1947 Humber
- Ebba 1948 Københavns Havn
- Finnborg 1948 Engelske Kanal
- Inge 1948 Storstrømsbroen
- Hansia 1998 Kattegat øst for Anholt
- Väring 1948 Femern Bælt
- E.34 Yrsa 1949 Nordøstlige Nordsø
- Herräng 1949 Østersøen vest for Bornholm
- Hendrik-B 1962 Kvarken
- Leif 1950 Ålandshavet
- Helle 1950 Nordøstdjurs
- TG.339 Regina 1950 Vágsfjørður
- Astra 1951 Atlantic City
- Lyø 1951 Brunsbüttel
- Maj 1951 Aggersund
- Brage 1952 Københavns Havn
- Cuma 1953 Sydlige Nordsø
- Mars 1953 Odense Fjord
- Vittoria Claudia 1953 Doverstrædet
- Beiteddine 1973 Algeriet
- Holger Danske 1954 Nyborg Fjord
- Naven 1954 Drogden
- Hoheweg 1955 Doverstrædet
- Belgion 1955 Schelde
- Germania 1955 East Sussex
- Ilmenau 1956 Kielerkanalen
- Scania 1957 Vlissingen
- Jytka 1957 Østersøen syd for Møn
- Asturias 1957 Vestlige Østersø
- Høgen 1957 Langelandsbælt
- Boreas 1909 Smålandsfarvandet
- Dina Wal 1953 Juelsminde
- Aydin 1958 Westerschelde
- Else 1958 Østersøen sydvest for Ystad
- Amalie C. Ertel 1958 Elbmundingen
- Vera 13. dec. 1952 Østersøen ved Møns Klint
- Tina Scarlett 1960 Emmerich
- Moon 1960 Kyushu
- Laust Mærsk 1961 Yokohama
- Berny 1961 Læsø Nord
- Pennsylvania 1961 Paraná
- HG.13 Astrid 1961 Tannis Bugt
- E.336 Verona 1961 Østlige Nordsø
- E.16 Oceceia 1961 Nordsøen
- Pomaire 1991 Valparaíso i Chile
- Cap Villano 1975 Nordsøen
- Regnbuen 1962 Kattegat sydøst for Djurs
- Palmyra 1962 Keltiske Hav
- Kirsten Skou 1962 Doverstrædet
- Augustenburg 1962 Engelske Kanal
- Dragør Mærsk 1962 Doverstrædet
- Everest 1979 Casablanca
- Manuvai 1988 Cookøerne
- Capitaine Louis Malbert 1963 Kattegat ud for Varberg
- Colorado 1964 Ouessant
- Østbornholm 1964 Simrishamn
- Chilean Reefer 1965 Zeeland
- E.175 Hekva 1965 Østlige Nordsø
- E.197 Jupiter 1966 Esbjerg