Kategori:Grundstødning
Version fra 8. aug. 2021, 15:16 af HP (diskussion | bidrag) HP (diskussion | bidrag) (1 version importeret)
Skabelon:Årsag Forlis ved grundstødning (og lækage) på klippekyst, men ikke på deciderede skær, koralrev eller rev og heller ikke stranding på sandstrand.
Underkategorier
Denne kategori har følgende 7 underkategorier, af i alt 7:
Sider i kategorien "Grundstødning"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 1.075:
(forrige side) (næste side)0–9
- Charitas 1641 Coromandelkysten
- Norske Løve 1666 Eigerøy
- Draken 1677 Stevns Klint ved Holtug
- Esther 1722 Hovsfjørður ved Suðuroy
- Fredericus Quartus 1736 Skagen
- Prinsesse Louise 1744 Maldiverne
- Printz Friderich 1769 Tistlarna
- Lapomink 1769 Skagens Rev
- John Green 1770 Læsø Kobbergrund
- Prestean Bory 1774 Goodwin Sands
- Christianshavn 1775 Læsø
- Helvetia 1775 Dunkerque
- Konigsgave 1775 Callantsoog
- Jane 1776 Pater Noster ved Marstrand
- Lisbon Paquet 1776 Anholt Rev
- Imanuel 1777 Skagens Rev
- Pater Gratiæ 1778 Sandoy
- Printz Friderich 1780 Læsø Kobbergrund
- Altona-fregat 1780 Anholt Rev
- Stiernan 1780 Anholt
- Perlen 1781 Goodwin Sands
- Nye Sukkertoppen 1783 Napasoq i Sydvestgrønland
- Black Cat 1782 Anholt Rev
- Unge Tobias 1782 Anholt Rev
- Frue Chathrine 1783 Bragerne
- Experiment 1784 Hirsholmene
- Skib 1784 Skagens Rev
- Svensk brig 1784 Skagens Rev
- Barbara Maria 1785 Læsø Trindel
- Sea Venture 1785 Læsø (Nordøst)
- Rachel 1786 Svínoy
- Tendenstrickt 1787 Dunkerque
- Irene 1790 Torekov
- Williamson 1793 Læsø Kobbergrund
- Concordia 1793 Læsø Kobbergrund
- Delia 1797 Anholt Rev
- 3 Gebrüders 1798 Nexø
- Aurora 1799 Læsø Kobbergrund
- Bridget 1799 Læsø Kobbergrund
- Hesperus 1800 Anholt Rev
- Maria Lovisa 1800 Grædefjord i Vestgrønland
- Mercurius 1801 Frederiksværk
- Christianus Septimus 1801 Anholt Knob
- Wackende Ogen 1788 Læsø
- Albion 1803 Læsø Kobbergrund
- Urania 1804 Gammel Skagen
- Union 1804 Falsterbo Rev
- Maria 24. dec. 1807 Svinbådan
- Venus 5. dec. 1809 Skagens Rev
- Konstantin 23. sep. 1811 Læsø Udgrunde
- St. George og Defence 24. dec. 1811 Thorsminde
- Fly 29. feb. 1812 Anholt Østerrev
- Belette 24. nov. 1812 Læsø (Nordvestrev)
- Resistance 1813 Læsø Nordøst
- Minerva og Friendship 1814 Anholt
- Méduse 1816 Mauretanien
- Emilie 1816 Melsted
- Diana 1816 Yarmouth
- Søeridderen 1819 Strömstad
- Concordia 1819 Guernsey
- Venus 1819 Røsnæs
- Franziska 1820 Bosserne
- Integrity 1820 Kattegat ved Læsø
- Slup 1821 Skalø ved Fejø
- Nottingham 1822 Lysegrund
- Båd 1822 Helsingør
- Anna Elisabeth 1822 Nevlunghavn
- Clarence 1823 Vigsø
- Kammerherre Rosenkrantz 1823 Penzance
- 3 Brødre 1823 Malusi i Estland
- Gouverneur Bille 1824 Mauritius
- Cathrine 1824 Hørnum Dyb
- Emma 1824 Rubjerg Knude
- Lavinia 1824 Middelgrund
- Fly 1824 Skagens Rev
- Johanne Elisabeth 1824 Helgoland
- Henrietta 1825 Christiansø
- Forsøget 1825 Riberdyb
- Captain Giødvad 1825 Falkenberg
- Harmony 1825 Ertholmene
- Marie Hedevig 1825 Melsted
- St. Jørgen 1825 Skagens Rev
- Richard 1825 Dvalegrunden
- Gute Eintracht 1825 Læsø
- John 1825 Sandvig
- Engelsk brig 1825 Læsø
- Redligheten 1825 Frederikshavn
- Twe Gebrüder 1825 Læsø Nordvestrev
- William 1825 Læsø Nordvestrev
- Haabet 1826 Mousa
- Providence 1826 Fællesskov Rev
- Omnium 1826 Anholt Østerrev
- Anna Catharina 1826 Dvalegrunden
- Royal George 1826 Fællesskov Rev
- Kongen af Danmark 1829 Dunkerque
- Trofastheden 1830 Tolken i Grønsund
- Slup 1831 Læsø Nordvestrev
- Ceres 1831 Læsø Nordøst
- Ospra 1832 Cornwall
- Helena 1833 Venedig
- George IV 1834 Suffolk
- Cathrine Kirstine Marie 1835 Oksenbøl
- Hamborg-galease 1836 Grærup
- Mary 1836 Dundee
- Paul 1837 Rønne
- Commerce 1837 Østen under Læsø
- Excellent 1837 Østen under Læsø
- Woodford 1837 Østen under Læsø
- Gode Haab 1838 Elsegårde
- Elisabeth 1838 Grådyb
- Caroline & Elisabeth 1838 Læsø Nordre Rønner
- Titania 1838 Læsø Stenknuder
- Jupiter 1839 Darßer Ort
- Tvende Brødre 1840 Vilsund
- Emma 1840 Vágsfjørður
- Apparance 1842 Skagens Rev
- Ida 1844 Læsø Nordvestrev
- Georgine 1845 Frederikshavn
- Königinn Caroline Amalie 1845 Omø
- Gustava 1845 Læsø Nordøst
- Frederik VI 1845 Grønsund
- Adolph Ottomat 1845 Hirtshals
- Henriette 1845 Gedser Rev
- Mary 1845 Årsdale
- Fortitude 1846 Læsø Nordvestrev
- Emerald 1846 Svaneke
- Brig 1846 Mulbjerg Grund
- Ugland 1847 Bragerne
- Fortuna 1847 Læsø Søndre Rønner
- Kjøbenhavn 1847 Læsø Grunde
- Mercur 1848 Knock John
- Isis 1849 Anholt Rev
- Rosina 1850 Læsø Nordvestrev
- Dandie Dinmont 1850 Allinge
- Urania 1850 Læsø Trindel
- Архимед 1850 Hvideodde Rev
- Pegasus 1851 Horns Rev
- John Hector 1851 Anholt Østerrev
- Iris 1852 Sjællands Rev
- Colonia 1852 Cape Cod
- Skjold 1852 Höganäs
- Mörner 1852 Frederikshavn
- Ernst Brockelmann 1852 Læsø Kobbergrund
- Johanne Jacobine 1852 Grenå
- 2 Brødre 1852 Bolsaksen
- Brødrene 1853 Bragerne
- City of Rochester 1853 Halmstad
- Wilberforce 1853 Skagens Rev
- St. Johannes 1854 Østen under Læsø
- Holger Danske 1854 Åland
- Lydia 1854 Liselund
- Sulme 1855 Skagens Rev
- Cathrine 1856 Løgstør
- Johanne 1856 Løgstør
- Familien 1856 Tørre Bjælke
- Galease 1856 Nymindegab
- Regina 1856 Husby
- Lavinia 1857 Agger
- Svalen 1857 Dvalegrunden
- Johanna Schwaan 1875 Anholt Nord
- Lord Althorp 1858 Kattegat ved Anholt
- Vigilant 1858 Anholt Knob
- Interessentskabet 1858 Dagø
- Ulysses 1858 Læsø Nordøst
- Stella 1858 Skagens Rev
- Najade 1859 Krage
- Adele 1859 Luzon
- Pyrrha 1860 Slettestrand
- Eugine 1859 Vejers
- Caroline 1859 Wales
- Wolf 1859 Østen under Læsø
- Martinus Heere 1860 Skagerrak
- Tiger 1863 Tønning
- Elisa 1860 Blåvandshuk
- Engelholm 1860 Luleå
- Laura 1860 Læsø Nordvestrev
- St. Lawrence 1860 Rønne
- Elise 1860 Anholt Østerrev
- Birthe Marie 1860 Omø
- Dannebroge 1860 Guam
- Frederik Tauve 1861 North Uist
- Reaper 1861 Hvideodde ved Rønne
- Beatrice 1861 Liseleje
- Lisette 1861 Læsø Nordøst
- Burgemeester Huidekoper 1861 Hastens Grund
- Eentracht 1861 Anholt Knob
- Bjarke 1862 Carmarthen i Wales
- Triton 1873 Årgab
- Preciosa 1862 Læsø Nordøst
- Employ 1863 Skagen
- Pheil 1863 Sorthat
- Shepherd 1863 Skagen
- Gazelle 1864 Sankt Croix
- Brothers 1864 Salomons Kapel
- Emulazione 1864 Østen under Læsø
- Brise 1864 Bragerne
- Ossian 1864 Fyns Hoved
- Carl Emil 1865 Bahamas
- Royal Standard 1865 Læsø Nordvest