Kategori:Grundstødning
Spring til navigation
Spring til søgning
Grundstødning Årsag: Anker • Ballast • Brodsø • Bugsering • Damp • Fiskeri • Havis • Kollision • Kompas • Koralrev • Krig • Kæntring • Landsætning • Lækage • Overisning • Ror • Skibsbrand • Storm • Stranding • Tåge • Vragkollision
(forrige side) (næste side)
Forlis ved grundstødning (og lækage) på klippekyst, men ikke på deciderede skær, koralrev eller rev og heller ikke stranding på sandstrand.
Underkategorier
Denne kategori har følgende 7 underkategorier, af i alt 7:
Sider i kategorien "Grundstødning"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 1.074:
(forrige side) (næste side)0–9
- Charitas 1641 Coromandelkysten
- Norske Løve 1666 Eigerøy
- Draken 1677 Stevns Klint ved Holtug
- Esther 1722 Hovsfjørður ved Suðuroy
- Fredericus Quartus 1736 Skagen
- Prinsesse Louise 1744 Maldiverne
- Printz Friderich 1769 Tistlarna
- Lapomink 1769 Skagens Rev
- John Green 1770 Læsø Kobbergrund
- Prestean Bory 1774 Goodwin Sands
- Christianshavn 1775 Læsø
- Helvetia 1775 Dunkerque
- Konigsgave 1775 Callantsoog
- Jane 1776 Pater Noster ved Marstrand
- Lisbon Paquet 1776 Anholt Rev
- Imanuel 1777 Skagens Rev
- Pater Gratiæ 1778 Sandoy
- Printz Friderich 1780 Læsø Kobbergrund
- Altona-fregat 1780 Anholt Rev
- Stiernan 1780 Anholt
- Perlen 1781 Goodwin Sands
- Nye Sukkertoppen 1783 Napasoq i Sydvestgrønland
- Black Cat 1782 Anholt Rev
- Unge Tobias 1782 Anholt Rev
- Frue Chathrine 1783 Bragerne
- Experiment 1784 Hirsholmene
- Skib 1784 Skagens Rev
- Svensk brig 1784 Skagens Rev
- Barbara Maria 1785 Læsø Trindel
- Sea Venture 1785 Læsø (Nordøst)
- Rachel 1786 Svínoy
- Tendenstrickt 1787 Dunkerque
- Irene 1790 Torekov
- Williamson 1793 Læsø Kobbergrund
- Concordia 1793 Læsø Kobbergrund
- Delia 1797 Anholt Rev
- 3 Gebrüders 1798 Nexø
- Aurora 1799 Læsø Kobbergrund
- Bridget 1799 Læsø Kobbergrund
- Hesperus 1800 Anholt Rev
- Maria Lovisa 1800 Grædefjord i Vestgrønland
- Mercurius 1801 Frederiksværk
- Christianus Septimus 1801 Anholt Knob
- Wackende Ogen 1788 Læsø
- Albion 1803 Læsø Kobbergrund
- Urania 1804 Gammel Skagen
- Union 1804 Falsterbo Rev
- Maria 24. dec. 1807 Svinbådan
- Venus 5. dec. 1809 Skagens Rev
- Konstantin 23. sep. 1811 Læsø Udgrunde
- St. George og Defence 24. dec. 1811 Thorsminde
- Fly 29. feb. 1812 Anholt Østerrev
- Belette 24. nov. 1812 Læsø (Nordvestrev)
- Resistance 1813 Læsø Nordøst
- Minerva og Friendship 1814 Anholt
- Méduse 1816 Mauretanien
- Emilie 1816 Melsted
- Diana 1816 Yarmouth
- Søeridderen 1819 Strömstad
- Concordia 1819 Guernsey
- Venus 1819 Røsnæs
- Franziska 1820 Bosserne
- Integrity 1820 Kattegat ved Læsø
- Slup 1821 Skalø ved Fejø
- Nottingham 1822 Lysegrund
- Båd 1822 Helsingør
- Anna Elisabeth 1822 Nevlunghavn
- Clarence 1823 Vigsø
- Kammerherre Rosenkrantz 1823 Penzance
- 3 Brødre 1823 Malusi i Estland
- Gouverneur Bille 1824 Mauritius
- Cathrine 1824 Hørnum Dyb
- Emma 1824 Rubjerg Knude
- Lavinia 1824 Middelgrund
- Fly 1824 Skagens Rev
- Johanne Elisabeth 1824 Helgoland
- Henrietta 1825 Christiansø
- Forsøget 1825 Riberdyb
- Captain Giødvad 1825 Falkenberg
- Harmony 1825 Ertholmene
- Marie Hedevig 1825 Melsted
- St. Jørgen 1825 Skagens Rev
- Richard 1825 Dvalegrunden
- Gute Eintracht 1825 Læsø
- John 1825 Sandvig
- Engelsk brig 1825 Læsø
- Redligheten 1825 Frederikshavn
- Twe Gebrüder 1825 Læsø Nordvestrev
- William 1825 Læsø Nordvestrev
- Haabet 1826 Mousa
- Providence 1826 Fællesskov Rev
- Omnium 1826 Anholt Østerrev
- Anna Catharina 1826 Dvalegrunden
- Royal George 1826 Fællesskov Rev
- Kongen af Danmark 1829 Dunkerque
- Trofastheden 1830 Tolken i Grønsund
- Slup 1831 Læsø Nordvestrev
- Ceres 1831 Læsø Nordøst
- Ospra 1832 Cornwall
- Helena 1833 Venedig
- George IV 1834 Suffolk
- Cathrine Kirstine Marie 1835 Oksenbøl
- Hamborg-galease 1836 Grærup
- Mary 1836 Dundee
- Paul 1837 Rønne
- Commerce 1837 Østen under Læsø
- Excellent 1837 Østen under Læsø
- Woodford 1837 Østen under Læsø
- Gode Haab 1838 Elsegårde
- Elisabeth 1838 Grådyb
- Caroline & Elisabeth 1838 Læsø Nordre Rønner
- Titania 1838 Læsø Stenknuder
- Jupiter 1839 Darßer Ort
- Tvende Brødre 1840 Vilsund
- Emma 1840 Vágsfjørður
- Apparance 1842 Skagens Rev
- Ida 1844 Læsø Nordvestrev
- Georgine 1845 Frederikshavn
- Königinn Caroline Amalie 1845 Omø
- Gustava 1845 Læsø Nordøst
- Frederik VI 1845 Grønsund
- Adolph Ottomat 1845 Hirtshals
- Henriette 1845 Gedser Rev
- Mary 1845 Årsdale
- Fortitude 1846 Læsø Nordvestrev
- Emerald 1846 Svaneke
- Brig 1846 Mulbjerg Grund
- Ugland 1847 Bragerne
- Fortuna 1847 Læsø Søndre Rønner
- Kjøbenhavn 1847 Læsø Grunde
- Mercur 1848 Knock John
- Isis 1849 Anholt Rev
- Rosina 1850 Læsø Nordvestrev
- Dandie Dinmont 1850 Allinge
- Urania 1850 Læsø Trindel
- Архимед 1850 Hvideodde Rev
- Pegasus 1851 Horns Rev
- John Hector 1851 Anholt Østerrev
- Iris 1852 Sjællands Rev
- Colonia 1852 Cape Cod
- Skjold 1852 Höganäs
- Mörner 1852 Frederikshavn
- Ernst Brockelmann 1852 Læsø Kobbergrund
- Johanne Jacobine 1852 Grenå
- 2 Brødre 1852 Bolsaksen
- Brødrene 1853 Bragerne
- City of Rochester 1853 Halmstad
- Wilberforce 1853 Skagens Rev
- St. Johannes 1854 Østen under Læsø
- Holger Danske 1854 Åland
- Lydia 1854 Liselund
- Sulme 1855 Skagens Rev
- Cathrine 1856 Løgstør
- Johanne 1856 Løgstør
- Familien 1856 Tørre Bjælke
- Galease 1856 Nymindegab
- Regina 1856 Husby
- Lavinia 1857 Agger
- Svalen 1857 Dvalegrunden
- Johanna Schwaan 1875 Anholt Nord
- Lord Althorp 1858 Kattegat ved Anholt
- Vigilant 1858 Anholt Knob
- Interessentskabet 1858 Dagø
- Ulysses 1858 Læsø Nordøst
- Stella 1858 Skagens Rev
- Najade 1859 Krage
- Adele 1859 Luzon
- Pyrrha 1860 Slettestrand
- Eugine 1859 Vejers
- Caroline 1859 Wales
- Wolf 1859 Østen under Læsø
- Martinus Heere 1860 Skagerrak
- Tiger 1863 Tønning
- Elisa 1860 Blåvandshuk
- Engelholm 1860 Luleå
- Laura 1860 Læsø Nordvestrev
- St. Lawrence 1860 Rønne
- Elise 1860 Anholt Østerrev
- Birthe Marie 1860 Omø
- Dannebroge 1860 Guam
- Frederik Tauve 1861 North Uist
- Reaper 1861 Hvideodde ved Rønne
- Beatrice 1861 Liseleje
- Lisette 1861 Læsø Nordøst
- Burgemeester Huidekoper 1861 Hastens Grund
- Eentracht 1861 Anholt Knob
- Bjarke 1862 Carmarthen i Wales
- Triton 1873 Årgab
- Preciosa 1862 Læsø Nordøst
- Employ 1863 Skagen
- Pheil 1863 Sorthat
- Shepherd 1863 Skagen
- Gazelle 1864 Sankt Croix
- Brothers 1864 Salomons Kapel
- Emulazione 1864 Østen under Læsø
- Brise 1864 Bragerne
- Ossian 1864 Fyns Hoved
- Carl Emil 1865 Bahamas
- Royal Standard 1865 Læsø Nordvest