Kategori:Brig
Spring til navigation
Spring til søgning
Brig
Bark • Barkentine • Bramsejlsskonnert • Båd • Dæksbåd • Evert • Fregat • Fuldrigger • Galease • Galiot • Hukkert • Jernsejlskib • Jolle • Kuf • Kutter • Lugger • Pinke • Skonnert • Skonnertbrig • Skude • Sletskonnert • Slup • Smakke • Snau • Stålsejlskib • Tjalk • Topsejlssk. • Yacht Skibstype: Bjærgningsskib • Dampskib • Fiskefartøj • Fragtskib • Fyrskib • Hybridskib • Krigsskib • Passagerskib • Sejlskib
(forrige side) (næste side)
Bark • Barkentine • Bramsejlsskonnert • Båd • Dæksbåd • Evert • Fregat • Fuldrigger • Galease • Galiot • Hukkert • Jernsejlskib • Jolle • Kuf • Kutter • Lugger • Pinke • Skonnert • Skonnertbrig • Skude • Sletskonnert • Slup • Smakke • Snau • Stålsejlskib • Tjalk • Topsejlssk. • Yacht
En brig er altid 2-mastet.
Underkategorier
Denne kategori har følgende 2 underkategorier, af i alt 2:
S
- Skonnertbrig (brigantine) (424 S)
- Snau (brig) (76 S)
Sider i kategorien "Brig"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 1.005:
(forrige side) (næste side)C
- Chase 1850 Anholt Nord
- Chieftain 1862 Bragerne
- Cholmley 1888 Sønderho
- Chonqua 1839 Gotland
- Christen Svendsen 1861 Nordatlanten
- Christian 1782 Læsø (Nordre Rønner)
- Christian 1829 Østlige Nordatlant
- Christian 1867 Gøteborg
- Christian 1873 Aracaju
- Christian August 1882 Hansted
- Christine 1825 Apholmen
- Christine 1834 Rotbøl
- Christine 1880 Nordsøen
- Christine 1885 Nymindegab
- Christoph 1871 Skagen Nordstrand
- Cimbria 1883 Borkum
- Cito 1860 Filippinerne
- City of Rochester 1853 Halmstad
- Clara 1874 Skagen Nordstrand
- Clara 1877 Ålum
- Claret 1867 Krage
- Clarissa 1827 Tolbøl
- Claus 1897 Fanø
- Clementina 1803 Læsø
- Colonia 1839 Hørnum
- Colonia 1852 Cape Cod
- Comet 1825 Åberg Forstrand
- Comet 1871 Anholt
- Commerce 1837 Østen under Læsø
- Commerce 1849 Kandestederne
- Concord 1832 Fjaltring
- Concord 1860 Klægodde
- Concordia 1839 Østen under Læsø
- Concurrent 1874 Harboøre
- Condor 1876 Hjardemål
- Conradine Ulricke 1840 Grønhøj
- Constantia 1832 Nordatlanten
- Constantia 1871 Skagen Nordstrand
- Constitution 1830 Hansted
- Cora 1872 Vestlige Østersø
- Cornelia 1866 Christiansø
- Coruña 1877 Trans
- Costa Rica 1882 Gammel Skagen
- Coureer 1867 Vigsø
- Courier 1853 Husby Klit
- Courier 1854 Benknolde
- Craigievar 1842 Hansted
- Creolen 1876 Læsø Jegens Odde
- Criemhilde 1891 Sydatlanten
- Cubana 1849 Anholt Østerrev
- Cunningham Boyle 1817 Kattegat ved Anholt
- Curlew 1872 Stevns Klint ved Korsnæb
D
- Dagmar 1879 Sydlige Bohuskyst
- Dagmar 1893 Laguna de Términos
- Daisy 1852 Århus
- Daisy 1855 Kandestederne
- Dancing Sally 1863 Hvidbjerg
- Danmark 1882 Yarmouth
- Dannebrog 1900 Drogden
- Dannevirke 1872 Grimstad
- Danube 1879 Tranum
- Daphne 1862 Skagen Nordstrand
- Darling 1813 Anholt
- Delia 1797 Anholt Rev
- Delphin 1863 Holland
- Diamant 1875 Elbmundingen
- Diana 1825 Grenen
- Dion 1850 Skagens Rev
- Doctor Kniep 1884 Pælediget
- Dolphin 1801 Fladstrand
- Doña Zoyla 1879 Isle of Wight
- Dora 1876 Gammel Skagen
- Dorette 1872 Understed
- Doris 1828 Tversted
- Dorothea 1894 Atlanterhavet
- Dorothy 1777 Skagen
- Dorthea 1866 Møn
- Dorthea 1888 Port Elizabeth
- Douglas 1832 Stenbjerg
- Dovre 1888 Søndervig
- Dragen 1891 København
- Drei Enkel 1860 Skagen Nordstrand
- Droback 1844 Juvre Dyb
- Dronning Louise 1895 Catalonien
- Dronning Marie 1844 Anholt Rev
- Duke of Athol 1803 Østen under Læsø
- Dølen 1878 Nymindegab
E
- Ealing Grove 1871 Anholt Rev
- Earl Grey 1864 Læsø Søndre Rønner
- Echo 1803 Fladstrand
- Eentracht 1861 Anholt Knob
- Effort 1844 Thorsminde
- Eidanger 1824 Stenbjerg
- Eideren 1872 Jersie
- Eleanor 1847 Skagens Rev
- Eleonora & Pauline 24. nov. 1811 Husby Klit
- Eleonore Sophie 1874 Sorthat
- Eliazer 1883 Treå Mølle
- Eliezer 1872 Borre
- Elisa 1867 Krage
- Elisabeth 30. dec. 1811 Læsø Udgrunde
- Elisabeth 1803 Nørlev
- Elisabeth 1824 Østersøen
- Elisabeth 1849 Thyborøn
- Eliza 1845 Aggerkanalen
- Elizabeth 1791 Anholt Rev
- Elizabeth 1826 Læsø Stenknuder
- Elizabeth 1833 Læsø Nordøst
- Elizabeth 1835 Østen under Læsø
- Ella 1905 Skagen Nordstrand
- Ellen 1895 Engelske Kanal
- Ellen Mary 1867 Hesselø
- Ellida 1866 Gammel Skagen
- Ellida 1875 Køge
- Elna 1884 Frederikshåb i Sydvestgrønland
- Else Cathrina 1793 Viðoy
- Elvira 1910 Gotska Sandön
- Emanuel 1874 Traneholm
- Emanuel 1880 Læsø Nordøst
- Emanuel 1884 Læsø Nordvestrev
- Emblem 1891 Fornæs
- Emerald 1836 Falsterbo
- Emerensia 1857 Rømø
- Emerentia 1868 Rømø
- Emil 1883 Norsminde
- Emilie 1882 Starholm
- Emma 1860 Fjaltring
- Emma 1889 Anholt Østerrev
- Emma 1893 Nordsøen
- Employ 1863 Skagen
- Emulazione 1864 Østen under Læsø
- Engelina 1869 Thyborøn
- Engelsk brig 1772 Anholt
- Engelsk brig 1795 Hvidbjerg
- Engelsk brig 1825 Læsø
- Engelsk brig 1832 Rønne
- Engelsk brig 1881 Reykjanes
- Engelsk brig ca. 1844 Færøerne
- Engelsk skib 1824 Købsted
- Ensign 1864 Sydøstaustralien
- Enterprise 1860 Mandø
- Entreprise 1880 Lyngby
- Eppo 1867 Falkenberg
- Ernestine 1863 Aggerkanalen
- Ernestine 1872 Anholt Sydøstpynt
- Ernst 1845 Frederikshavn
- Ernst Brockelmann 1852 Læsø Kobbergrund
- Ernst Jacob 1866 Læsø Østerby
- Esperance 1874 Oksby
- Espiègle 1860 Hvidbjerg
- Ester 1879 Skagens Rev
- Eudora 1826 Østen under Læsø
- Eugine 1859 Vejers
- Eva 1858 Østen under Læsø
- Evening Star 1872 Hjelm på Sydmøn
- Excelsior 1862 Harboøre
- Express 1844 Thorsminde
F
- Fairless 1822 Nymindegab
- Fama 23. dec. 1808 Nordøstbornholm
- Fama 1825 Kandestederne
- Fanny 1878 Læsø Nordre Rønner
- Fanny 1890 Vangså
- Fanø 1906 Tyne
- Farmer 1798 Tranum
- Felicity 1881 Kandestederne
- Ferdinand 1856 Skagen
- Festina Lente 1872 Nordatlanten
- Fides 1857 Læsø Kobbergrund
- Fieldgutten 12. dec. 1812 Gammel Skagen
- Finance 1842 Skagens Rev
- Finsk brig 1796 Sønder Nissum
- Five 1845 Blåvandshuk
- Fleetly 1867 Klitmøller
- Flensborg 1891 Liseleje
- Flora 1785 Hanstholm
- Flora 1822 Tversted
- Flora 1859 Anholt
- Flora 1863 Dungeness
- Flora 1866 Købsted
- Flora 1867 Tranestederne
- Flora 1882 Læsø Nordøst
- Fly 29. feb. 1812 Anholt Østerrev
- Fly 1824 Skagens Rev
- Foreningen 1868 Tyske Bugt
- Fortitude 1846 Læsø Nordvestrev
- Fortitude Increased 1827 Skagen Nordstrand
- Fortuna 1844 Nordsøen
- Fortuna 1848 Snogebæk
- Fortuna 1850 Lønstrup
- Fortuna 1864 Gammel Skagen
- Fortune 1824 Fjaltring
- France Breton 1866 Kærsgård
- Franciska 1868 Blåvandshuk
- Franz de Poul Amersin 1879 Spirbakken
- Frederik VI 1821 Petten
- Frederikke 1850 Aggerkanalen
- Frederikke 1876 Rigabugten
- Fremad 1876 Endelave
- Fremad 1880 Langer
- Fremad 1887 Stenbjerg