Kategori:Galease
(Omdirigeret fra Galeasen)
Spring til navigation
Spring til søgning
Bark • Barkentine • Bramsejlsskonnert • Brig • Båd • Dæksbåd • Evert • Fregat • Fuldrigger • Galiot • Hukkert • Jernsejlskib • Jolle • Kuf • Kutter • Lugger • Pinke • Skonnert • Skonnertbrig • Skude • Sletskonnert • Slup • Smakke • Snau • Stålsejlskib • Tjalk • Topsejlssk. • Yacht
Ved skibstypen galease forstås normalt et 2-mastet sejlskib beregnet til kystfart med stormast forrest og mindre mesanmast agter og gaffelsejl på begge master (evt. med råsejl på stormasten). Ofte var det ombyggede yachter tilføjet en ekstra mast, hvorved bemanding sparedes.
Sider i kategorien "Galease"
De 200 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 507:
(forrige side) (næste side)0–9
A
- Abelone 1872 Skagens Rev
- Activ 1904 Hanstholm
- Adelheid 1824 Klim
- Adeline 1882 Røn
- Affaire 1893 Årsdale
- Agathe 1853 Klim
- Aglaja 1835 Stenbjerg
- Aktiv 1908 Grønsund
- Albert 1919 Femern Bælt
- Alholm 1955 Jæren
- Allan 1937 Falsterbo
- Alma 1885 Norðurfjörður?
- Als 1879 Vindebæk
- Alvilda 1897 Vagrien
- Amalia 1828 Svinkløv
- Amalie 1824 Tvorup
- Amalie 1836 Bøtø
- Amalie 1847 Pedersker
- Amalies Minde 1865 Bjerre ved Udbyneder
- Amant 1861 Storebælt
- Amazon 1857 Kærsgård
- Amor 1844 Langer
- Amor 1854 Harboøre
- Anders 1837 Lild
- Ane Cathrine 1845 Vejle Fjord
- Ane Kirstine 1879 Ålborg Bugt
- Ane Marie 1814 Skagens Rev
- Ane Marie 1814 Tolstrup
- Ane Marie 1843 Læsø Nordvestrev
- Ane Marie 1853 Årgab
- Ane Marie 1868 Henne
- Ane Marie 1868 Tversted
- Anna 15. okt. 1916 Karlskrona
- Anna 21. sep. 1917 Kattegat
- Anna 1853 Fanø
- Anna 1883 Tolbøl
- Anna 1893 Sjællands Rev
- Anna Beate 1785 Nordatlanten
- Anna Caroline 1856 Ferring
- Anna Caroline 1872 Svenskeknolde
- Anna Catharina 1867 Uggerby
- Anna Charlotte 1825 Anholt
- Anna Dorothea 1847 Skagen Nordstrand
- Anna Dorthea 1815 List
- Anna Elsabe 1847 Læsø Nordre Rønner
- Anna Magdalena 1845 Sønderho
- Anna Margrethe 1877 Norskehavet
- Anna Maria 1823 Cherbourg
- Anna Maria 1877 Klitlund
- Anna Maria 1899 Løgstør
- Anna Maria 1902 Hasle
- Anna Willy 1909 Bjørnsknude
- Anne & Christine 1844 Haurvig
- Anne 1863 Keldsand
- Anne 1868 Harboøre
- Anne 1872 Sydlige Østersø
- Anne Cathrine Marie 1809 Tyvholm ved Hirsholmene
- Anne Christine 1854 Skallingen
- Anne Kirstine 1824 Slipshavn
- Anne Kirstine 1858 Rømø
- Anne Kirstine 1864 Østlige Nordsø
- Anne Margrethe 1876 Nordsøen
- Anne Marie 1825 Lønstrup
- Anne Marie 1852 Nordsøen
- Apis 1867 Klegod
- Argo 1877 Løkken
- Ariadne, Nestor og Karl Johan 1888 Anholt Østerrev
- Armenius 1802 Tisvilde
- Armida 6. okt. 1812 Skagens Rev
- Astræa 1843 Hvidbjerg
- August 1904 Helgoland
- August Wilhelm 1823 Svinkløv
- Auguste 1841 Knudedyb
- Aurora 1825 Nordsøen
- Avanture 1767 Sandhammaren
B
C
- Caesar 1921 Mandø
- Carl August 1866 Hirsholmene
- Carl Ludwig 1825 Svaneke
- Carl und Conrad 1902 Skodbjerge
- Caroline 1880 Skillinge
- Caroline Wilhelmine 1841 Frederikshavn
- Catharina 1773 Rømø
- Catharina 1824 Henne
- Catharina 1883 Elie i Fife
- Catharine Elisabeth 1795 Hvidbjerg
- Cathrina 1862 Skagerrak
- Cathrine 1852 Nordsøen
- Cathrine 1868 Højeknolde
- Cathrine Margrethe 1858 Horns Rev
- Cathrine Marie 1854 Northumberland
- Cathrine Sophie 1857 Nørre Lyngvig
- Cecilie 1863 Anholt Pakhusbugt
- Cecilie 1863 Vigsø
- Cecilie 1876 Nordsøen
- Ceres 1845 Gammel Skagen
- Ceres 1887 Koos ved Greifswald
- Charlotte 1822 Haurvig
- Charlotte 1822 Læsø Nordre Rønner
- Charlotte 1841 Bunken
- Christian 1860 Nymindegab
- Christian IX Kiel Bugt aug. 1916
- Christiane 1845 Årgab
- Christiane 1880 Nordsøen
- Christiane Husted 1853 Vestlige Nordsø
- Christine 1860 Lild
- Christine 1888 Baltijsk
- Christine 1892 Vestlige Nordsø
- Christine 1897 Skagerrak
- Christine Charlotte 1843 Læsø Nordøst
- Christine Marie 1876 Aberdeenshire
- Christine Sophie 15. okt. 1809 Gammel Skagen
- Cito 1906 Horns Rev
- Clemmentine 1818 Rødhus
- Concordia 1825 Hellebæk
- Concordia 1827 Skagens Rev
- Concordia 1878 Vestrahorn
- Concordia 1884 Sønder Lyngvig
- Conjunction 1820 Østen under Læsø
- Conseicao Defençora 1837 Klim
- Cort 5. sep. 1914 Anholt Nord
- Cort Adeler 1871 Anholt Rev
- Courier 1914 Risgårde Bredning
D
- Daniel 1852 Gammel Skagen
- Danske Hero 1824 Fanø
- David 1907 Tornby
- Demuth 1861 Harboøre
- Diana 1854 Stenbjerg
- Diana 1865 Frederikshavn
- Diana 1878 Rønne
- Dice 1850 Rubjerg
- Dorthea Maria 1853 Vestlige Nordsø
- Dorthea Maria 1854 Fjaltring
- Doyden og Alexander 1840 Gudhjem
- Draxholm 1881 Keflavík
- Duen 18. okt. 1946 Ålborg Bugt
- Dødt skib 1803 Anholt Østerrev
E
- Ebba 8. marts 1915 Grønsund
- Ebenezer 1840 Nordby
- Ebenezer 1862 Vorupør
- Ebenezer 1882 Skagen Nordstrand
- Einigkeit 1821 Hirtshals
- Elida 1838 Pomlenakke
- Elisa 1910 Anholt Nordvestrev
- Elisabeth 1825 Santo Domingo
- Elisabeth 1855 Krage
- Elisabeth 1862 Harboøre
- Elisabeth 1872 Præstø
- Elisabeth Maria 1887 Stolpmünde
- Ellen Susan 1863 Skagerrak
- Else 1875 Rørdal
- Else Cathrine 1818 Tolstrup
- Else Marie 1882 Skagen
- Emanuel 1847 Ibsker
- Emanuel 1857 Stubberup
- Emanuel 1859 Fanø
- Emanuel 1861 Klitmøller
- Emanuel 1863 Klitmøller
- Emanuel 1874 Dysart
- Emanuel 1875 Grenen
- Emanuel 1881 Boeslum
- Emanuel 1884 Esbjerg
- Emil 1866 Skagerrak
- Emilie 1876 Nordsøen
- Emilie 1890 Sydlige Kattegat
- Emma 1824 Rubjerg Knude
- Endrägtigheten 21. dec. 1811 Gammel Skagen
- Enigheden & Fides 1877 Ålborg Bugt
- Enigheden 1817 Knudedyb
- Enigheden 1842 Thorsminde
- Enigkeit 1820 Møn
- Erindring 1857 Agger
- Erna 1936 Nordlige Storebælt
- Ernst 1879 Græsholm
- Esperance 1866 Nørre Langer
- Europa 1891 Varberg