Kategori:Sundtold
Spring til navigation
Spring til søgning
Sundtold Identifikation: Skibsnavn • Kendingsb. • IMO • Alder • Læst • BRT • RT • Dæk • Luge • Mast • Lloyd's R. • Billede • Død • Dødt skib • Sporløs • Flaskepost • Navnebræt • Dykning • GPS • Video • Uregistr. • Kirkebog • Person • Forlis • Vrag
(forrige side) (næste side)
Betaling af sundtold fandt sted 1429-1857 i Øresund ved Kronborg i Helsingør, hvor danske skibe indenrigs og svenske skibe i perioden 1658-1720 var fritaget, ligesom de ballastede kun betalte fyrpenge: [1] [2]
- ⚖ kendt aktuel ladning i forhold til forlis angives med parametrene 'sou' og 'da'
- 〠 formodentlig sidste passage i modsat retning angives med 'soun' og 'da' og anden mindre relevant passage med samme skipper angives med 'sound' og 'da'
Underkategorier
Denne kategori har følgende 4 underkategorier, af i alt 4:
- Bugserdamperen Hertha (11 S)
- Bugserdamperen Uffo (3 S)
- Fyrpenge (120 S)
- Uregistreret sundtold (35 S)
Sider i kategorien "Sundtold"
De 76 følgende sider er i denne kategori, ud af i alt 797:
(forrige side) (næste side)〠
- Alexander de Comte Dohna 1741 Læsø Danzigmand
- Snau 1751 Anholt
- Mary & Ann 1763 Skagens Rev
- Two Sisters 1766 Bornholm
- Elisabeth 1780 Apholmen
- Pommersk skib 1772 Læsø
- Pommersk skib 1772 Blokhus
- Deptford 1776 Anholt Rev
- Pommersk skib 1780 Hirtshals
- Tønsberg-skib 1780 Anholt
- Nicolas 1780 Læsø Stenknuder
- Augustus & Henriette 1780 Anholt Rev
- Sally & Betsey 1783 Læsø Øst
- Neptunus 1784 Anholt
- St. Nicolay 1786 Anholt
- Maria Lovisa 1787 Skagen
- Nidrosia 1795 Anholt
- Wakende Hop 1792 Nordlige Kattegat
- Maria Elisabeth 1792 Bangsbostrand
- Thetis 1793 Skagens Rev
- Strandmaagen 1806 Læsø (Nordre Rønner)
- Amphion 30. okt. 1810 Læsø Udgrunde
- Cheesmann 30. okt. 1810 Læsø Udgrunde
- Vrouw Hermina 15. okt. 1810 Læsø Udgrunde
- Anne Cathrine Marie 1809 Tyvholm ved Hirsholmene
- Jonge Hermann 1818 Østen under Læsø
- Vestal 1818 Læsø Øst
- Integrity 1820 Kattegat ved Læsø
- Berthe Sophie 1820 Læsø Øst
- Caroline Wilhelmine 1841 Frederikshavn
- Christina Elisabeth 1824 Læsø (Nordvestrev)
- Lovise 1823 Læsø Nordøst
- Gebroeders Geelvink 1826 Læsø Nordøst
- Elizabeth 1826 Læsø Stenknuder
- Gustav Heinrich 1827 Anholt Nord
- Emilie 1827 Napstjært
- Mary Ann 1830 Anholt Østerrev
- Delphin 1830 Skagens Rev
- Ceres 1831 Læsø Nordøst
- Enigheden 1832 Kattegat ved Anholt
- Jupiter 1835 Hirsholm
- Fortuna 1832 Hirsholm
- Elizabeth Friedericke 1833 Anholt
- Rudolph 1834 Anholt Østerrev
- Juno 1839 Anholt Knob
- Adolph 1839 Stensnæs
- Minna 1840 Kattegat ud for Varberg
- Hermine 1841 Tisvilde
- Charlotte 1841 Bunken
- Crescent 1841 Hvideodde ved Rønne
- Mary Bain 1842 Anholt Rev
- Charlotte 1842 Skagens Rev
- Gustava 1845 Læsø Nordøst
- Christine Charlotte 1843 Læsø Nordøst
- Lewisham 1844 Hanstholm
- Argo 1844 Skagens Rev
- Jeune Hortense 1845 Skagens Rev
- Olga 1848 Grenå
- Rebecca 1848 Anholt
- Annegina 1850 Læsø Nordre Rønner
- Wilberforce 1853 Skagens Rev
- Intellect 1851 Anholt
- Dorothy Ann 1851 Skagens Rev
- Wilhelmine Charlotte 1851 Anholt Rev
- Westphalia 1855 Hirtshals
- Bertha Friederike 1860 Anholt
- Sophie 1861 Gammel Skagen
- Justus 1853 Østen under Læsø
- Jacob 1855 Skagen Nordstrand
- Anna 1854 Vesterklit
- Prinds Christian August 1856 Læsø Nordøst
- Hoffnung 1860 Anholt
- Mentor 1859 Nørlev
- Falken 1856 Skagens Rev
- Stadt Barth 1858 Nørre Lyngvig
- Ottoman 1858 Hirsholm